РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 42.155 EUR: 43.500
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 42.155
EUR 40.000 41.000 43.500
USD 42.050 42.600 42.155
EUR 43.500 44.240 43.500
Новость

Повоєнне відновлення Франції та унікальний план Жана Моне

Одразу після війни французи почали розробляти “План модернізації та переоснащення Франції”. Його ініціатором і розробником став Жан Моне
4096
30 октября 2024 г.

План Моне та повоєнна відбудова Франції

Продовжуємо досліджувати відбудову країн після воєн і стихійних лих. Цього разу розповідаємо про Францію. Зокрема, про те, як країна змогла успішно відновитися після Другої світової війни завдяки постаті французького економіста і політика Жана Моне і його задуму відбудови, відомому як “План Моне”. Саме він є одним із ідеологів створення об’єднаної Європи, і йому належить вислів “Європи ніколи не було - Європу ще треба створити”. 

Розбиті і пограбовані

Франція  під час Другої світової війни постраждала двічі: у травні та червні 1940 року під час німецького вторгнення, а потім із червня 1944 року під час боїв за визволення. За увесь цей час на голови французів впало 550 тис. тонн бомб. Німці залишили по собі 13 млн мін. Під час військових дій було вбито близько 500 тис. людей. Майже півтора мільйона французьких в’язнів було відправлено до таборів у Німеччині. Було повністю  зруйновано 452 тис. будівель і майже півтора мільйона - частково. Знищено 115 великих залізничних станцій, 7500 мостів, близько 10 тис. промислових підприємств. Дефіцит бюджету за ці роки склав 460 млрд франків.  

Крім того, під час чотирирічної окупації утримання німецьких військ коштувало Франції астрономічної суми - близько 700 млрд франків. Окупанти розграбували країну, зокрема, демонтували і вивезли до Німеччини найсучасніші машини і обладнання з підприємств. Забрали майже 30% видобутку вугілля, 74% залізної руди та 50% бокситів, вивезли м’яса 21%, пшениці 13%, молока, масла та інших продуктів харчування. 

Другий після Гітлера німецький військовий діяч Герман Герінг сказав: “Я маю намір грабувати і грабувати ефективно”. І він це здійснив. 

Після війни радість французів від перемоги швидко змінилася розчаруванням. Країна була не лише розбита і пограбована, але й зіштовхнулася з продовольчою кризою і нестачею людського ресурсу. Тож перед французами постало чимало викликів. 

План Моне

Одразу після війни французи почали розробляти “План модернізації та переоснащення Франції”. Його ініціатором і розробником став Жан Моне. Його лідерські якості та патріотизм відіграли вирішальну роль у відбудові Франції. Моне не ставив за мету відновити довоєнну економіку, яка і так значно відставала від технологічних досягнень інших країн. Він прагнув зробити більше, щоб Франція стала сучаснішою і конкурентноспроможнішою у світовій економіці. Це відрізняло план Моне від інших, які були націлені більше на повернення до довоєнних економічних показників. Для швидкого впровадження плану, на думку Моне, потрібно було максимально обійти державні структури, минаючи бюрократію, отримати широкі повноваження і звітувати безпосередньо перед прем’єр-міністром. 

Після схвалення плану Шарлем Де Голлем, на той час головою Тимчасового Уряду Французької республіки, Жан Моне взявся його впроваджувати.  Для початку визначили основні галузі, куди спрямували цільову підтримку: вугільна промисловість, виробництво електроенергії, чорна металургія, будівництво, транспорт, сільськогосподарське машинобудування. 

У кожній галузі створили комісію з модернізації і розробили індивідуальну програму розвитку. Її виконання поклали на органи влади спільно з підприємствами. Після цього почали впроваджувати окремі проєкти, зокрема, будівництво греблі в Донзер-Мондрагоні, яка досі забезпечує систему охолодження атомної електростанції Тракістен,  та заснування французької компанії чорної металургії “Usinor”. Звідси й почалася масштабна модернізація промисловості країни.  Для фінансування проєктів започаткували національний Фонд модернізації та переобладнання. Наповнювався він з іноземних кредитів, переважно від США за Планом Маршалла, про який ми писали раніше. 

Французьке економічне диво

Завдяки централізованому проектуванню Плану Моне, інвестиціям та співпраці держави та бізнесу, Франція до кінця 40-х років змогла перевищити довоєнний рівень промислового виробництва. Сталеварна промисловість працювала на сучасних потужностях, видобуток вугілля зріс, енергетичний сектор повністю модернізувався. З’явилися нові галузі: нафтова, хімічна, авіаційна та аерокосмічна. Це призвело у свою чергу до підвищення рівня продуктивності праці і покращення життя людей. План Моне створив основу для економічного зростання Франції в 1950-1960 роках, що пізніше назвали “французьким економічним дивом”.

План Моне мав важливий політичний вплив не лише на Францію, а й на інші країни. Хоча ідея Жана Моне була спрямована на відновлення економіки Франції через модернізацію ключових галузей промисловості, він вважав, що тісніша економічна інтеграція з іншими державами дасть довгострокову стабільність, процвітання і мир в Європі. Так було започатковано Європейське об'єднання вугілля і сталі, що стало першим кроком до створення Європейського Союзу.

 Цікаво про будівництво і ремонти: Профнастил від компанії "Стальний Світ": Надійність та якість для ваших проєктів 

Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal 

Источник:
restoration
30 октября 2024 г.
2076
ДІАМ продовжує роз`яснювальну кампанію з підготовки об'єкта до прийняття в експлуатацію...
30 октября 2024 г.
1770
Важливою частиною гайду є покрокова дорожня карта для інвесторів, яка допоможе якісно підготува...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
15 января 2025 г.
5943
Аналітики українського маркетплейсу нерухомості, проаналізували ціни на квадратний метр жи...
15 января 2025 г.
3072
Регламент (ЄС) 2024/3110 замінить чинний Регламент (ЄС) № 305/2011. Основні зміни спрямовані на гарм...
13 января 2025 г.
3923
Нововведення дозволить запобігти незаконним забудовам, спростить відведення ділянок та забезпечить а...
Сегодня
8321
Однак доступ до "небесно басейну" обмежений, навіть для мешканців хмарочосів...
Сегодня
4378
Сучасний дизайн повинен бути адаптованим до клімату. Абсолютно нова будівля має деякі конструкт...
Вчера
843
Читайте, почему важны безопасные обратные ссылки и какие основные подходы к их созданию...
20 декабря 2024 г.
1923
20 грудня обговоримо важливі питання цифровізації та вдосконалення будівельної галузі...
18 декабря 2024 г.
2490
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзначені ...
10 декабря 2024 г.
1663
12 грудня 2024 року в Києві відбудеться визначна подія для професіоналів будівельної, девелоперської...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
18 декабря 2024 г.
2882
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
525
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!