Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.876 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.511 |
USD | 41.700 | 42.185 | 41.876 |
EUR | 43.330 | 44.030 | 43.511 |
За якими принципами відбудовується Японія і як цей досвід можна застосувати у відбудові України
По всьому світу небагато місць стикалися з такою кількістю природних катастроф, як острови Японського архіпелагу.
Розташована на Тихоокеанському вогняному кільці, Японія пережила тайфуни, циклони, повені, землетруси, виверження вулканів і цунамі. Японці відповіли на ці виклики, розвиваючи унікальну культуру підготовки до катастроф, відому як “боосай” не плутати з “бонсай”. Ця культура глибоко вкоренилася в повсякденне життя, допомагаючи країні планувати майбутні надзвичайні ситуації і значно зменшувати їх вплив.
Проте землетрус і цунамі 2011 року в регіоні Тохоку, які спричинили ядерну катастрофу на Фукусімі, стали поворотним моментом у стратегії відновлення Японії. У відповідь на катастрофу безпрецедентного масштабу уряд створив Агентство реконструкції - спеціалізований орган, покликаний координувати й очолювати національні зусилля з відновлення.
В цій вже традиційній рубриці як відновлюють досліджуємо підхід Японії до відновлення після катастроф.
Найбільший землетрус в історії - найбільша ядерна катастрофа після Чорнобиля
Землетрус магнітудою 9.0 стався 11 березня 2011 року біля узбережжя Тохоку. Це був найсильніший землетрус, який коли-небудь фіксували в Японії. Цей землетрус викликав потужне цунамі, з хвилями заввишки до 40 метрів, яке затопило великі території північно-східного узбережжя Японії. За оцінками, понад 20,000 людей загинули або зникли безвісти, близько 6,000 були поранені. Мільйони людей залишилися без даху над головою.
Інфраструктура зазнала величезних втрат: тисячі будівель були зруйновані, дороги й мости знищені, порти і підприємства затоплені.
Найбільшою проблемою стала аварія на атомній електростанції "Фукусіма-1". Цунамі пошкодило системи охолодження, що призвело до ядерної катастрофи, найбільшої після Чорнобильської в 1986 році. Це змусило евакуювати десятки тисяч людей з районів, прилеглих до станції, а частина територій стала непридатною для життя.
Відновлення після катастрофи триває й донині, зокрема через радіоактивне забруднення. Загальні економічні втрати оцінюють в 235 мільярдів доларів.
Про Агентство реконструкції Японії
У відповідь на масштабну руйнацію, Японія створила Агентство реконструкції в 2012 році, щоб централізувати й координувати зусилля з відновлення.
Агентство діяло як комунікаційний міст між урядом, громадами та бізнесами, що дозволило більш ефективно розподіляти ресурси і відновлювати критичну інфраструктуру. Спершу Агентство розглядали як тимчасову міру, потім вирішили, що така інституція потрібна державі постійно.
Сьогодні експерти Агентства реконструкції Японії навчають велику команду відновлення в Україні.
Залучення місцевих громад відіграло вирішальну роль у відновленні
Влада створила численні громадські центри та тимчасові житлові комплекси з місцями для зустрічей і спілкування, що допомогло людям відновити почуття єдності після катастрофи. Багато громад організовували добровольчі рухи для прибирання та відновлення інфраструктури. Такі міста, як Ішіномакі і Рікудзентаката, залучили тисячі волонтерів для відбудови своїх будинків і громадських місць.
Місцеві громади брали участь у плануванні нових житлових районів і систем безпеки. На спеціальному порталі громади могли слідкувати за прогресом відбудови, а також контролювати витрати. Як і на нашому українському DREAM, всі зацікавлені особи могли побачити вичерпну інформацію про проєкт відновлення, його фінансування, ініціаторів і виконавців, тощо.
Про принцип Build Back Better
Відновлюючи регіон після катастрофи, будували міста з еко-орієнтованими підходами та "розумними" технологіями, які включали енергоефективні рішення, відновлювальні джерела енергії та більш екологічно чисті системи життєзабезпечення.
Про психологічне відновлення і культуру пам'яті
Велику увагу японці приділили психологічному відновленню людей, а також роботі з пам’яттю про трагедію. Створили чимало меморіалів, і найбільш відомим з них стала "Чудо-сосна", або "Сосна, що вижила". Єдина з 70 000 сосен, що вистояла в цунамі. Сосна стала символом надії та стійкості, а її репліка й досі розташована у меморіальному парку в Рікудзентакаті. Тепер сюди приходять люди, що пережили трагедію, або втратили в ній близьких.
Про культуру готовності, або боосай
Після тисячоліть природних катастроф і воєн, культура готовності щільно вплелася в культурну ідентичність нації.
Японські сейсмічні будівельні норми є чудовим прикладом цієї культурної стійкості. Ці норми, що розвивалися протягом століть, ґрунтуються не лише на сучасній інженерії, але й на традиційних методах будівництва, таких як гассьо-дзукурі (gassho-zukuri) - архітектурний стиль з крутими дахами та гнучкими, ударопоглинаючими каркасами, що з’явився в регіонах, схильних до землетрусів ще у середньовіччі.
Сьогодні японські спільноти регулярно беруть участь у навчаннях з підготовки до катастроф. Коли стається катастрофа, ця культура підготовленості виявляється відразу. Ефективна мобілізація ресурсів - від місцевих волонтерів до національних рятувальних служб - випливає з розуміння того, що КОЖЕН ВІДІГРАЄ СВОЮ РОЛЬ У ВІДНОВЛЕННІ.
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.