РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.331 EUR: 43.691
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.331
EUR 40.000 41.000 43.691
USD 41.150 41.649 41.331
EUR 43.550 44.201 43.691
Статья

Cекрет «польського економічного дива» і український фактор

Економіка Польщі показала вражаюче зростання з моменту розпаду соціалістичного блоку. В чому секрет успіху
2810
13 ноября 2024 г.

Рецепт дива: що робила Польща для зростання економіки?

За майже 35 років з моменту розпаду соціалістичного блоку економіка Польщі показала феноменальне зростання. За цей період польський ВВП зріс більш ніж у 12 разів – з $66 млрд у 1990 році до $811 млрд у 2023-му (без врахування інфляції долара). За той же період ВВП на душу населення зріс утричі. Зростання макроекономічних показників інших країн Центральної та Східної Європи було значно стриманішим, що дозволило аналітикам назвати цей феномен «польським економічним дивом». Хоча ніякого дива там немає – була кропітка робота та євроінтеграція.

Рецепт дива

Вражаюче економічне зростання Польщі було обумовлено комплексом факторів, серед яких варто відзначити такі:

1. Структурні реформи. В основі польського «економічного дива» лежить «план Бальцеровича», названий ім'ям міністра фінансів країни у 1989-1991 роках Лешека Бальцеровича. Хоча його реформи у перші роки «шокової терапії» викликали негативну реакцію населення через зростання цін, закриття заводів та масову втрату роботи. Перехід до ринкової економіки включав приватизацію, дерегулювання, розвиток конкуренції і поліпшення бізнес-середовища, що сприяло підвищенню ефективності економіки та залученню іноземних інвестицій.

2. Членство в Євросоюзі. Вступ Польщі до ЄС у 2004 році відкрив доступ до європейських ринків та фінансових ресурсів, що прогнозовано сприяло розвитку країни. З 2004 року Польща отримала від Євросоюзу 245,5 млрд євро, тоді як у якості членських внесків до загальноєвропейських фондів країна виплатила 83,7 млрд євро. Чисте сальдо надходжень від ЄС становить 161,6 млрд євро. Без коштів ЄС країна фактично не змогла би досягти сучасного рівня економічного розвитку. Однак з 2027 року Польща стане нетто-платником у фонди ЄС: буде більше виплачувати, ніж отримувати.

3. Залучення іноземних інвестицій та інтеграція у ланцюжки поставок. Польща стала важливою ланкою у глобальних виробничих ланцюжках завдяки вигідному географічному розташуванню для розвитку торгівлі та логістики. Європейські компанії розміщували у Польщі виробництва (nearshoring), що сприяло зростанню експорту та залученню інвестицій. Переломним моментом для іноземних інвестицій стало набуття Польщею членства в ЄС у 2004 році. Для наочності: прямі іноземні інвестиції у 2003 році склали всього 46 млрд євро, а вже у 2010-му вони зросли до 161 млрд євро і до 252 млрд євро у 2023 році. Серед міжнародних корпорацій, які в 2023 анонсували багатомільярдні інвестиції в країну, були Intel і Volkswagen.

4. Великі інфраструктурні інвестиції. Відразу після приєднання до ЄС, Польща перетворилася на будівельний майданчик. Розвиток транспортної та енергетичної інфраструктури покращив умови для бізнесу та залучення інвестицій. Це стало можливим завдяки фінансовим вливанням із фондів ЄС, 65% коштів з яких було спрямовано в транспорт, енергетику та соціальну сферу. Значна частина автострад і швидкісних доріг у Польщі була побудована або реконструйована за рахунок грантів ЄС.

5. Інші чинники. Серед них можна відзначити інвестиції в освіту та професійну підготовку, доступність кредитів, державні програми стимулювання попиту, соціальні програми тощо.

Безумовно, успіхи польської економіки не були позбавлені проблем. Серед них можна виділити нерівномірність розвитку регіонів, високий рівень державного боргу та недосконалість деяких державних інститутів. Також часто виникали труднощі між Польщею та Євросоюзом. Так, попередній польський уряд посварився з Брюсселем щодо реформи судової системи та проблем зі свободою слова, що позбавило країну багатомільярдних дотацій із фондів ЄС. Новому уряду вдалося врегулювати ситуацію та розморозити виділення 137 млрд євро із єврофондів.

Український фактор

Досить вагомим фактором зростання економіки Польщі стала Україна, точніше – українські постійні та сезонні працівники, кількість яких до війни сягала 1,5 млн осіб. Достатня кількість робочої сили разом з іншими чинниками дозволяла Польщі підтримувати високі темпи економічного зростання. Внесок трудових мігрантів (переважно українців) у зростання польського ВВП складав в середньому 0,5% у 2014-2018 роках.

Через війну багато українців виїхали саме до Польщі: за різними оцінками, там перебувають приблизно 2 млн наших співгромадян. Рівень працевлаштування українських біженців у Польщі – понад 65% – є найвищим серед країн Євросоюзу. За деякими оцінками, завдяки цьому додаткове зростання польської економіки протягом 5 років може становити 1,2-2%. Саме тому Польща зацікавлена, щоб працюючі українці якомога довше залишалися в країні.

Хоча Польща залишається лідером економічного зростання в Європі за підсумками першого півріччя 2024 року, надалі країні буде складніше утримувати високі темпи. Ситуація в польській економіці суттєво залежить від загальноєвропейської та особливо німецької економічної кон’юнктури, які зараз знаходяться на межі нульового зростання.

Замість висновків

Оскільки Україна на початку своєї незалежності з різних причин не пройшла шлях справжніх ринкових реформ, рівень економічного зростання Польщі з роками ставав для нашої країни все більш недосяжним, а згодом перетворився на взірцевий – мету, яку Україна повинна досягти через кількадесят років.

Сьогодні можна констатувати, що саме завдяки всебічній польській допомозі Україна змогла захистити свій суверенітет і третій рік веде рівну боротьбу з ядерною супердержавою, яка в рази перевершує нашу країну за всіма показниками.

Польща займає перше місце серед усіх країн за обсягами підтримки України у співвідношенні до власного валового внутрішнього продукту. Наша сусідка надала допомогу у розмірі 4,9% ВВП. Із цієї суми 0,7% ВВП – витрати на підтримку України, а 4,2% ВВП – допомога нашим біженцям.

Не менш важливим є те, що Польща стала логістичним хабом, через який надходила переважна більшість вантажів західної військової допомоги. Пряма військова допомога Польщі склала 3,23 млрд євро. Важливість польської важкої техніки та боєприпасів, наданих у 2022 році, складно переоцінити. Водночас, звісно, ми маємо справу з прагматизмом – Польща, ймовірно, може стати потенційною наступною жертвою військової агресії рф.

У питанні оборони Польща подає нам приклад проактивності – вона вибудовує власну оборонну стратегію, не чекаючи дій від Брюсселя чи НАТО. Країна активно співпрацює з США у питаннях оборони, залучає американські війська та технології для захисту своєї території, проводить масштабні закупівлі воєнної техніки на десятки млрд доларів у США, Південній Кореї та інших країнах.

 Цікаво про будівництво і ремонти: «Три кити» довіри до Ruukki 

Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal 

Источник:
facebook
13 ноября 2024 г.
1826
Каллас, яка є кандидатом на найвищу зовнішньополітичну посаду в ЄС - Верховного представника із зако...
13 ноября 2024 г.
3030
Програмам комплексного відновлення потрібен бізнес, а бізнесу – преференції. Як підприємців за...
13 ноября 2024 г.
1648
На 2025 рік заплановане надання кредитів на суму до 50 млн євро. Грантова складова проєкту становити...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
Вчера
3540
Верховна Рада України на засіданні 19 листопада ухвалила у другому читанні проєкт закону про державн...
19 ноября 2024 г.
3530
На 2025 рік Уряд виділяє на виплату компенсацій лише 4 млрд гривень – щонайменше вдвічі меншу ...
12 ноября 2024 г.
3888
В той же час Україна потребує 5 мільярдів доларів для термінового відновлення інфраструктури...
Вчера
1370
Що включає повний покрівельний комплект Ruukki, та чому його варто обрати...
19 ноября 2024 г.
12567
Розташована в культурному районі Саадіят, резиденція буде оточена монументальними архітектурними тво...
14 ноября 2024 г.
8606
Фасадну стіну зібрано з шести тисяч напівпрозорих блоків боросилікатного скла...
11 ноября 2024 г.
1326
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзна...
11 ноября 2024 г.
1244
29 листопада відбудеться семінар та вебінар ФІНАНСУВАННЯ БУДІВНИЦТВА - 2024/2025! Житло (квартири, п...
13 ноября 2024 г.
3440
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
388
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3724
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!