Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 42.166 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.642 |
USD | 42.000 | 42.501 | 42.166 |
EUR | 43.700 | 44.431 | 43.642 |
Якщо поглянути на статистику 2020 року, інвестиційна привабливість житла зберігається. Це обумовлено тим, що банківська система має достатньо низький рівень довіри в українців, тому інвестиції в житло залишаються більш надійними й безпечними. При цьому йдеться саме про відкладений капітал, що було залучено до пандемії, і який тепер шукатиме точки застосування.
Ще однією тенденцією, що збереглася, є зростання вартості нерухомості всіх класів. З вересня 2019 по серпень 2020 року середня ціна в новобудовах Києва зросла на 5% – до 27 700 грн за 1 кв. м. У регіонах ціни піднялися на 10–15%.
Тренди 2021 року
2021-й рік також принесе зростання вартості квадратних метрів на 5–7% вже найближчим часом, однією з причин якого буде подорожчання будматеріалів та будівельно-монтажних робіт.
Але, незважаючи на підвищення цін, велика частина покупців віддасть перевагу вкладенням у якісні проєкти, до яких належать нові формати житла, так зване місто в місті, і різні багатофункціональні житлові комплекси з розвиненою інфраструктурою. Також матимуть інтерес екокомплекси, із штучними або природними водоймами та зеленими зонами.
І ці тренди притаманні не лише Україні, вони – глобальні. У дослідженні «Нові тенденції в сфері нерухомості» (Emerging Trends in Real Estate® Europe 2021), що провели PwC спільно з Urban Land Institute, ці тренди зазначено серед перших.
Всього в дослідженні проаналізовано 995 думок професійних респондентів з 25 країн Європи про ключові тенденції ринку. Нерухомість, як і раніше, розглядається ними як один із небагатьох класів інвестиційних активів.
Пандемія прискорила структурні зміни, торкнувшись трьох основних секторів нерухомості − офісної, роздрібної та готельної. При цьому найбільш стабільними виявилися логістика та житлове будівництво, а також будівлі медично-біологічного призначення.
У міжнародному дослідженні зазначається зростання уваги до екологічних, соціальних та управлінських проблем. Ці теми посідають ключове місце в переоцінці ролі нерухомості в суспільстві й того, як вона впливає на життя людей, їхню роботу, специфіку споживання та дозвілля.
Українськи чинники
Безумовно, істотно впливають на ринок нерухомості й дії центральних і місцевих органів влади. В Україні минулий рік пройшов під знаком реформування держуправління у сфері містобудування. Кабінет Міністрів у березні 2020 року ухвалив постанови № 218 і 219, якими ліквідував Державну архітектурно-будівельну інспекцію й зупинив перевірку будівельних майданчиків та об'єктів містобудування.
На жаль, у подальшому не було вжито необхідних кроків у розвиток прийнятих рішень, і ринок залишався в «підвішеному стані» аж до кінця року. Лише 16 грудня на засіданні Кабміну було відновлено контроль в будівельній сфері, а 23 грудня схвалено рішення про створення нового органу − Державної інспекції архітектури й містобудування, як центрального органу виконавчої влади.
Наскільки реформа буде ефективною і чи буде вона стимулювати розвиток ринку − покажуть подальші дії.
Головне для ринку: йому потрібні зрозумілі правила гри
Також минулого року не відбулося очікуване затвердження Генерального плану Києва у зв'язку із закінченням дії попереднього. Протягом року відкладалися публічні слухання, на яких містобудівний документ планувалося презентувати широкій професійної громадськості. У підсумку на сьогодні столиця не має стратегії свого розвитку на найближчі 20 років і, відповідно, критеріїв та логіки житлового та нежитлового будівництва.
Все це ускладнює прогнозування й ведення бізнесу. Потрібні якісні сучасні архітектурні норми, щоб розуміти, куди ми рухаємося. Повинна бути впорядкована якась хаотичність у містобудуванні, необхідно перейти від категорії еклектики до урбаністики. Важливо надати можливість втілювати складні архітектурні рішення, які би зробили місця на карті Києва знаковими, символічними, які би увійшли до скарбнички його спадщини, а не лише визначали на плані землю під забудову.
Разом із тим, попри відсутність Генплану, темпи будівництва житла в столиці не знижуються: якщо в січні в Києві налічувалося 145 споруджуваних комплексів, то зараз – 149. При цьому з початку року зросла кількість завершених об'єктів (з 496 до 500). У передмісті Києва спостерігаємо ту ж тенденцію: протягом перших місяців нового року зросла кількість як зданих (+1), так і споруджуваних (+7) житлових комплексів.
Вочевидь, у цих нових умовах постійної невизначеності багаторазово зростає фактор надійності девелопера, його відкритості й готовності до комунікацій із потенційними покупцями нерухомості. Це, на мій погляд, найбільш важливий та показовий тренд останніх років.
Читайте також: АГРОМАТ відкрив магазин на Троєщині
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.