РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.734 EUR: 49.121
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.734
EUR 40.000 41.000 49.121
USD 41.500 41.999 41.734
EUR 48.800 49.500 49.121
Новость

Без права на помилку: чому тexніка бeзпeки ліфтів — це не формальність

CEO Групи компаній “Євроформат” Ліфти Ігор Ткаченко ділиться, яких помилок найчастіше припускаються забудовники та обслуговуючі компанії і як розпізнати ненадійний ліфт
3131
10 июня 2025 г.

В Україні експлуатується понад 90 000 ліфтів, з яких близько 68 000 уже перевищили граничний 25-річний термін служби. У деяких регіонах, зокрема на Івано-Франківщині, технічно застарілими вважаються понад 90% ліфтів. У Києві лише за квітень цього року зафіксовано кілька інцидентів із різкою зупинкою чи порушенням руху кабіни, що спричинило занепокоєння серед мешканців.

В умовах воєнного часу ситуація ускладнюється: вибухові та звукові хвилі можуть впливати на цілісність будівель, спричиняючи зсуви плит, мікротріщини, деформації шахт та нестабільність кріплень. Ці фактори, які раніше не враховувалися в стандартних підходах до оцінки експлуатаційної безпеки, підкреслюють важливість якісних інженерних рішень, зокрема у ліфтових системах.

У цій колонці розповідаємо про те, чому техніка безпеки ліфтів не є формальністю, яких помилок найчастіше припускаються забудовники та обслуговуючі компанії, і як виглядає відповідальна модель експлуатації в умовах підвищеного ризику. Також ділимося кейсами з української практики та пояснюємо, що має знати мешканець, аби розпізнати ненадійний ліфт до того, як він перестане працювати.

Що означає безпечна експлуатація: стандарти

Законом України визначено вимоги до Правил безпеки ліфтів, згідно з якими техобслуговування ліфту має проводитися щомісяця, а техогляд - не рідше ніж раз на рік. Ці ж вимоги є частиною міжнародних стандартів безпеки і якості (EN 81 та  ISO 9001).

Важливо розуміти, що названі норми і періодичність їх виконання - не дітище бюрократії, а дієві механізми профілактики аварій, визначені під час випробувань. Актуальне дослідження Health and Safety Executive (HSE), яке було проведене у Великобританії, засвідчило, що щорічні технічні огляди ліфтів попереджають аварії. А більшість інцидентів з підйомниками трапляються саме через зношення компонентів, які не були вчасно замінені.

Безпека під загрозою: чому вчасне обслуговування – визначальне

Якщо техобслуговування і техогляд не проводяться вчасно, або проводяться недостатньо ретельно, а лише декларативно («заради галочки»), це впливає на комплектуючі, які несуть найбільше навантаження: ключові системи безпеки ліфта – канати і троси, гальмівні системи, лебідку та її механізми, двері ліфта, системи безпеки та датчики. Якщо ліфт продовжує експлуатуватися попри те, що один або декілька вузлів безпеки вийшов з ладу, це загрожує серйозними аваріями, такими як: випадкове відкриття дверей під час руху кабіни, неправильне спрацювання гальмівної системи, аварійні зупинки.

Навіть через таку незначну, на перший погляд, несправність як випадкове відкриття дверей під час руху кабіни, людина може випасти у простір між кабіною і стіною шахти, що може спричинити травми або навіть загибель. Якщо через несправність або знос не спрацьовує гальмівна система, ліфт може зупинитися не в рівень з поверхом, а між поверхами, що так само несе ризики травмування для пасажирів.

Проводити моніторинг стану вузлів безпеки в реальному часі дозволяють технології «розумних» комплектуючих, як-от лебідки, які передають дані про к-сть відпрацьованих годин обслуговуючій компанії.

Ознаки надійного ліфта та правила користування, які захистять пасажирів

У виборі ліфта, як і у виборі будь-якого транспорту, важлива кожна деталь. Сталь, зокрема, потрібна найвищої якості – лист має бути ідеально рівним, інакше при закриванні дверей кабіни з’являтимуться вм'ятини й потертості – що з часом теж може стати причиною аварії.

Якщо модель, яку пропонує постачальник, значно дешевша за аналоги без зрозумілих обґрунтувань, це може вказувати на використання неякісних матеріалів або відсутність сертифікацій.

Також небезпечні ліфти без відповідних документів та сертифікацій, таких як ISO 9001 або EN 81, а також продукція сумнівних виробників, які не мають представництв в Україні, а отже, не несуть відповідальність за якість, довговічність виробу і безпеку його експлуатації. Якщо постачальник не може надати чітку технічну документацію, гарантії або план обслуговування, це має бути додатковим сигналом про можливі проблеми з якістю та надійністю ліфта.

До факторів ризику додається й людський чинник — порушення правил користування ліфтом під час щоденної експлуатації. Перевезення тварин без належного контролю, користування дітьми без супроводу, спроби самостійно залишити кабіну у разі зупинки, перевантаження або переміщення великогабаритних предметів без участі фахівців — кожне з цих порушень підвищує імовірність аварійних ситуацій.

Безпека починається з моменту введення ліфта в експлуатацію: обслуговування має бути регулярним уже з першого місяця, згідно з експериментально визначеними регламентами. Навіть сучасні “розумні” комплектуючі, які здатні сигналізувати про зношення, не здатні попередити аварію, якщо сервісна компанія не виконує своїх зобов’язань, а користувачі нехтують правилами. Надійність ліфта — це не лише про технічні характеристики й сертифікацію, а й про відповідальність усіх сторін — виробника, обслуговуючої компанії та самих пасажирів.

 

Автор: Ігор Ткаченко, СЕО групи компаній “Євроформат” Ліфти 

 

Фото:
Фото иллюстративное, Build Portal
Рубрика:
Читайте все статьи рубрики
статьи *
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
07 апреля 2025 г.
2372
Будівельний ринок України поступово адаптується до нових реалій війни та кризи. Зростання вартості м...
04 апреля 2025 г.
2256
Позиція інженерної компанії БІГ-СІТІ...
28 мая 2020 г.
1889
Правительство продолжило обсуждение меморандума с инвесторами по "зеленому" тарифу, но результата по...
16 июня 2025 г.
2797
«Київміськбуд» планує реструктурувати боргові зобов’язання...
16 июня 2025 г.
2562
Партнери підтвердили подальшу підтримку України у впровадженні ключових реформ та надали оцінку прог...
26 мая 2025 г.
3034
Фонд вкладатиме кошти, внесені США та Україною, у проєкти з видобутку природних ресурсів, нафту та г...
02 июля 2025 г.
1707
Роль праймера у створенні надійної адгезії та технічні переваги бітумного праймера SWEETON...
30 июня 2025 г.
7158
Через зростання цін і нестачу доступного житла Барселона стикається з серйозною житловою кризою. Том...
19 июня 2025 г.
3083
18-19 червня 2025 року у м.Києві відбудеться виставка-форум у сфері інноваційних рішень для теплової...
17 июня 2025 г.
481
Запрошуємо на Business Day КБУ, який відбудеться вже завтра - 18 червня 2025 року. Другий блок буде ...
17 июня 2025 г.
3105
Під час заходу будівельна спільнота та представники влади разом з міжнародними партнерами об'єднають...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!