Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.253 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.563 |
USD | 41.150 | 41.649 | 41.253 |
EUR | 43.370 | 44.039 | 43.563 |
Можливо, ви планували відбути на Марс з першими колонізаторами. Ми б розділили з вами цю долю, але найближчі 10 років там чекають тільки безпілотники з технікою, а нас - не дуже. Тому поговоримо про щось більш насущне. Про тренди архітектури Землі, наприклад, пише архітекторка Вікторія Оскілко.
Масштабні релігійні церемонії і масові бенкети вікінгів - і до нас доходять стародавні лонгхауси з величезними бражними залами. Розкішне життя давньоримських патриціїв - і ми прекрасно бачимо його у віллах з мармуровими ротондами. Єгипетські храми і піраміди - і все зрозуміло про світогляд, мотивацію і головні страхи тогочасної людини. Тобто тенденції архітектури завжди відображали парадигму розвитку людства в конкретний історичний період.
Наш сьогоднішній стиль життя, потреби і цінності теж визначають навколишнє середовище через 50-100 років. Архітектор втілює запит, створений людиною. Тому, щоб уявити архітектуру майбутнього, потрібно проаналізувати людське сьогодення.
Отже. Що відбувається в ;світі сьогодні
У містах вже сконцентровано більше половини населення Землі. Мегаполіси ніколи не сплять, вирують цілодобовим життям, обіцяють розвиток і перспективи. Шведський економіст і футуролог К'єлл Нордстрем стверджує, що через 50 років країни в нинішньому розумінні зникнуть, залишиться 600 міст, і в них сконцентрується 85% жителів Землі. Ми йому віримо.
Що буде потрібно цим людям? Що ми зможемо запропонувати їм?
Швидкість - головне слово нашої епохи. Швидкість змін, розвитку, появи і вдосконалення технологій. Тенденція прискорення вимагає готових мобільних рішень, що відсікають зайве у всіх сенсах, і максимальну оптимізацію всього, включно з простором.
І оскільки перспектива заселення інших планет все ще туманна, актуальною нарешті стала турбота про екологію. Можливо, каталізатором для цього стала тривалість життя, яка збільшується, - маючи в перспективі 130 активних років замість 50, homo sapiens схаменувся і захвилювався від ймовірності особисто зіткнутися з наслідками екологічної неусвідомленості. Тому глобальний запит на екологічні та/або перероблені матеріали тільки набирає обертів.
Світ мчить уперед, змінюється щодня, хочеш встигнути з ним - старайся, хочеш бути одним з перших - роби неможливе. У цьому царстві трудоголізму люди діляться на два типи: ті, хто працює 24/7 і ті, хто шукає work-life balance. Хоча це дві абсолютно різні концепції самореалізації, в просторі вони відображаються однаково - виникає потреба в оптимізації робочих і "життєвих" зон.
Людина майбутнього не хоче витрачати час на дорогу і потребує єдиного простору для роботи і відпочинку. Місто майбутнього, відповідно, вже не має чіткого поділу на діловий центр і спальні райони.
Як ці тенденції втілюються в архітектурі
Тренд № 1. Теорія нульового кілометра, яка говорить: живи там, де працюєш, працюй там, де живеш.
"І надихайся простором, в якому все це робиш!" - додали архітектори і сконструювали ідеальне полівалентне середовище для роботи і життя людей нового часу.
Тренд № 2. Приміщення-конструктори
Оскільки основне завдання людини ХХІ століття - адаптивність, бізнес, що швидко зростає, потребує готових архітектурних і дизайнерських рішень. Динаміка розвитку і стрімке зростання команд змушує простір швидко реагувати на зміни.
Мобільні стіни в кімнаті переговорів - вже норма, і зараз на арену виходять збірні офіси, які можна розібрати і зібрати за лічені тижні, а не місяці. Один з нових підходів до офісного дизайну: максимально піти від "мокрих" процесів і зібрати конструктор з "сухих" готових рішень. Наприклад, фальшпідлога, стіни, які тримаються на самоутримних каркасах, а в них фіксуються фасадні панелі різних типів. Це мінімізує ремонтні та трудові ресурси під час переїзду компанії і дає можливість трансформувати наявний простір у разі потреби.
Тренд № 3. Sustainability або стійка архітектура
Її основна ідея полягає в тому, щоб сьогоднішні архітектурні рішення були екологічними, інноваційними та відповідали етичним стандартам витрачання природних ресурсів. Такі простори будуть актуальні і для нас, і для наших нащадків.
Для їх створення використовуються високі технології - енергозбереження, систем освітлення, опалення та вентиляції. Тренд стійкої архітектури стимулює розвиток технологій у розробці нових матеріалів: наприклад, для екологічної теплоізоляції можуть використовуватися сухі водорості, в будівництві - суміші на основі землі, і на всіх етапах - перероблені матеріали. Також набирає популярності 3D-друк із пластику, завдяки якому можна швидко втілити будь-яке дизайнерське рішення, і вартість його при цьому буде в 2-3 рази нижчою, ніж у разі використання традиційних матеріалів.
Тренд екологічності тільки набирає обертів, а значить, ще десятиліття буде актуальна потреба людини, по-перше, жити в просторі, який не завдає шкоди, по-друге, усвідомлювати особисту причетність до великої справи порятунку Землі.
Тренд № 4. Оптимізація простору і collaborative consumption
Особистий, робочий і міський простори потребують гармонійного переплетення. Тому з архітектури майбутнього повністю йде химерність і пафос. Проекти стають функціональними, ергономічними, максимально адаптованими під людину та її потреби.
Свою роль відіграла і модель collaborative consumption: ідея спільного споживання змінила ставлення до житла. У моду ввійшла економія природних ресурсів, а значить - бартер і оренда замість володіння. Це швидко змінює ринок нерухомості, стимулює розвиток коворкінгів і колівінгів і змушує архітекторів і дизайнерів шукати універсальні рішення. Тут на допомогу також приходять "розумні технології", і дуже скоро будинок буде не просто менш агресивним споживачем природних ресурсів - він стане їх постачальником.
Тренд № 5. Вертикальна архітектура або тренд висотного будівництва: природне рішення для мегаполісів, у яких людей все більше, а вільної землі - все менше. Футурологи вважають, що через 40 років розкіш мати власну земельну ділянку буде доступна тільки надбагатим людям.
Дослідження ж свідчать, що з економічного погляду найвигіднішими є будівлі від 30 до 50 поверхів. У міру наростання потреби, у висотних будівлях розвиваються і природоохоронні технології для них - у розвинених країнах девелопери зобов'язані використовувати їх у процесі будівництві.
Тому в 54-поверховому будинку Bank of America в Нью-Йорку використано перероблені матеріали і встановлено систему, яка б знизила споживання води й енергії на 50%, а в Канаді проходить випробування надщільна деревина - економічний і екологічний матеріал для будівництва висотних будинків.
Архітектор як ніхто здатний бачити ситуацію панорамно, прораховуючи наслідки своїх рішень, і сфера його професійних знань неминуче розширюватиметься, передусім - у бік екології, ергономіки і поведінкових наук (психології, соціальної психології, соціології).
ЧИТАЙТЕ ГЛАВНЫЕ НОВОСТИ О КОРОНАВИРУСЕ, ПРОГНОЗЫ И СОВЕТЫ ДЛЯ СТРОИТЕЛЕЙ, переходите в спецтему "Короновирус и строителство - прогнозы и советы"
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.