РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.732 EUR: 43.551
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.732
EUR 40.000 41.000 43.551
USD 41.400 41.831 41.732
EUR 43.350 44.039 43.551
Новость

Впровадження комплексного плану просторового розвитку та його переваги

Нововведення дозволить запобігти незаконним забудовам, спростить відведення ділянок та забезпечить активну участь мешканців в управлінні територіями
3996
13 января 2025 г.

Які переваги комплексного плану просторового розвитку?

З початку 2025-го року управління землями та будівництвом у громадах відбувається на основі Комплексного плану просторового розвитку (ППР). Цей документ поєднує містобудівну документацію та документацію із землеустрою, визначаючи зонування території громади.

Розглянемо докладніше переваги ППР для місцевої влади та жителів.

Нові можливості для розвитку громад

Ефективне використання землі неможливе без планування. Комплексні плани нарешті дадуть громадам можливість планувати всю свою територію - як у межах населених пунктів, так і за їх межами. Раніше місцева влада могла планувати лише землі міст, сіл та селищ, а території за межами планувалися на рівні районів та областей. Завдяки децентралізації громади отримали повноваження з управління більшістю своїх земель.

Комплексний план поділяє територію громади на функціональні зони: землі під житлову забудову, промислового, рекреаційного призначення тощо. Отже, громада визначає, які території будуть пріоритетними для інвестицій та створення робочих місць, які - для розвитку соціальної інфраструктури (будівництва шкіл, лікарень тощо), а які необхідно берегти для збереження біологічного різноманіття.

Це унеможливить ситуації, коли посеред приватної житлової забудови або на території заповідного фонду може вирости шкідливе промислове підприємство або високоповерхівка.

Водночас значно спрощено процедуру відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення. Власник ділянки тепер може самостійно обирати вид цільового призначення, що зменшує корупційні ризики та сприяє залученню інвестицій. Але є важливе обмеження: для кожної функціональної зони визначено перелік можливих видів цільового призначення.

Власник може обрати лише із цього переліку. Тобто, не можна побудувати житловий будинок на території, призначеній для промисловості, і навпаки. Це правило стосується як приватних власників, так і органів місцевої влади.

Боротьба з корупцією та хаосом у забудові

Корупцію у сферах управління землею та містобудування роками підживлював хаос у законодавстві. Земельне та містобудівне законодавство ніби існували окремо одне від одного й часто регулювали одні й ті ж питання, але по-різному.

Наприклад, використання території могло бути законним із погляду земельного законодавства, але незаконним із погляду містобудівного, або навпаки. Від цього вигравали лише корумповані чиновники, які могли трактувати кожну ситуацію на свій розсуд, залежно від отриманої «винагороди».

Тому об’єднання містобудівної та землевпорядної документації у Комплексній програмі просторового розвитку відкриває нові можливості для автоматизації та прозорості всіх процесів. Єдиний недолік - оформлення такої документації є дорожчим, але в перспективі зниження рівня корупції зекономить державі мільярди.

Усі чули історії про будівництво в заборонених зонах - заповідниках, охоронних зонах, над колекторами зі стічними водами тощо. Це було можливим, бо містобудівні умови та обмеження (МУО) формувалися в ручному режимі. Іноді МУО не містили справжніх обмежень через помилки чиновників, а часто - через те, що вони брали хабарі та заплющували очі на порушення.

Але після затвердження комплексного плану, усі обмеження у використанні земель та у сфері забудови (інформація про наявні природоохоронні території, функціональні зони тощо) мають бути внесені до Державного земельного кадастру. По-перше, це означатиме, що МУО формуватимуться з уже наявної в кадастрі інформації.

По-друге, будь-хто - чи то контролюючі органи, чи то звичайні мешканці, чи то журналісти - зможе зайти на сайт із публічною кадастровою картою та перевірити, чи законно видані МУО. Просто звіривши інформацію на карті з дозволом на будівництво.

Довгострокове та гнучке планування

Комплексний план просторового розвитку - це захист від незаконних забудов, самовільного будівництва та шахрайства в містобудуванні. Він гарантує довгостроковий і стабільний розвиток громади, незалежно від змін влади.

Місцева влада змінюється кожні 5 років, але план залишається чинним. Завдяки обов’язковим громадським обговоренням місцеві мешканці беруть участь у створенні плану і якщо їхні пропозиції були враховані, то мають бути реалізовані. Також ППР проходить експертизу.

Водночас це не «застиглий» документ. Він може коригуватися та оновлюватися, адже потреби громади можуть змінюватися, особливо під час війни. У цьому разі експертиза та громадські обговорення також є обов’язковими, що захищає ППР від незаконних змін.

Звісно, багато залежить від місцевої влади, громадського контролю та відповідальності виборців. Якщо місцева рада діятиме лише у своїх інтересах, ігноруючи потреби громади, жоден план не допоможе. Тому важливо, щоб мешканці контролювали дії влади та голосували за відповідальних представників.

Коли нове законодавство запрацює на повну?

Створення документів із планування територій - справа непроста. Спочатку потрібно зібрати багато інформації: про кількість населення, погоду, хто чим володіє, важливі об’єкти тощо. Потім цю інформацію аналізують, і тільки після цього пропонують рішення для плану.

На це громади мали кілька років. 1 січня 2025 року завершився перехідний період, коли функціональне призначення територій (що можна чи не можна на них будувати) міг визначати детальний план території.

Якщо громада ще не має Комплексного плану просторового розвитку (ППР), це обмежує її можливості в управлінні землею та будівництвом. Якщо населений пункт досі користується генеральним планом, затвердженим ще за радянських часів, він змушений використовувати землю відповідно до цього застарілого документа.

Це створює значні труднощі, адже умови планової економіки СРСР кардинально відрізняються від реалій сучасної ринкової економіки України. Як наслідок, громада втрачає потенційні інвестиції та можливості для створення нових робочих місць.

Водночас, якщо постраждала від війни громада вже розробила інший документ - комплексну програму відновлення території, то процес створення та затвердження ППР буде набагато простішим та швидшим. Адже вже зібрано частину необхідної інформації, проведено аналіз проблем, відбулися обговорення із жителями тощо.

Звісно, не всім представникам місцевої влади подобаються зміни. Декому вигідніше розв’язувати земельні питання «вручну», наприклад, щоб незаконно оформити ділянку для родичів чи знайомих. Особливо їх турбує внесення всіх обмежень (наприклад, щодо висоти будівель) до Державного земельного кадастру, адже після цього неможливо буде «підкоригувати» ці обмеження під час видачі містобудівних умов та обмежень. Також їм не подобається, що кожен зможе легко перевірити відповідність МУО даним на публічній кадастровій карті.

Проте, багато громад активно взялися за справу: готують документацію з планування, збирають необхідні матеріали, домовляються з міжнародними організаціями про фінансову підтримку. Адже в цьому й полягає децентралізація, коли громади отримують у свої руки все більше самостійності та нових ефективних інструментів для сталого розвитку.

 Як узаконити самобуд: поради та попередження 

Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal 

Источник:
epravda
10 января 2025 г.
2437
Вітряки у Швеції за рік виробили 25% всієї електроенергії, а в останній місяць року цей показник сяг...
10 января 2025 г.
8548
Голова Закарпатської ОВА назвав терміни завершення будівництва нового моста через Тису...
09 января 2025 г.
5413
Щоб змінити цільове призначення землі, або виділити ділянку під забудову громада відтепер має керува...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
19 февраля 2025 г.
3032
Україна витратила на підготовку інфраструктури 300 мільйонів гривень, але через обстріли і нестачу к...
19 февраля 2025 г.
9231
Українські чиновники стверджують, що поточний текст угоди порушує вітчизняне законодавство та потреб...
06 февраля 2025 г.
2276
Нова постанова Уряду запроваджує автоматичний розгляд документів, що дають право на виконання підгот...
Вчера
11319
Три будівлі, повністю побудовані з деревини, створять простір, який дозволяє місту «дихати&raq...
20 февраля 2025 г.
5493
Подорож фунікулером триває п’ять хвилин і цей проєкт реалізовувався 15 років та коштував сім м...
19 февраля 2025 г.
5361
Перетворення млинів на галерею передбачало масштабне очищення будівлі від промислових елементів. Вті...
13 февраля 2025 г.
1517
12 березня відбудеться семінар "ПОДАТОК та ОБЛІК в БУДІВНИЦТВІ". Участь можлива у online та offline ...
07 февраля 2025 г.
1424
18 лютого відбудеться засідання Ради Будівельної палати України...
19 февраля 2025 г.
2071
20 лютого на конференції зустрінуться провідні експерти, будівельні компанії, виробники матеріа...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
18 декабря 2024 г.
3020
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
583
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!