РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.043 EUR: 44.686
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.043
EUR 40.000 41.000 44.686
USD 40.740 41.140 41.043
EUR 44.230 44.831 44.686
Новость

Охорона культурної спадщини: досвід Франції, Німеччини і Польщі та перспективи для України

Облік об’єктів культурної спадщини ведуть всі розвинені країни. Зазвичай, власник реєстрів – центральні органи виконавчої влади відповідної країни в сфері культури або спеціально створений орган в сфері охорони культурної спадщини
4881
01 марта 2024 г.

Досвід європейських країн в
охороні культурної спадщини

До євроінтеграційних кроків України слід долучити синхронізацію з європейським досвідом у сфері захисту культурної спадщини. Зокрема, у країнах – членах Євросоюзу є сучасне законодавство, яким регулюються основні питання захисту об‘єктів історичного і культурного надбання, електронні реєстри, куди внесені і вносяться такі об‘єкти, а також чітко встановлені зони їх охорони. 

Україні слід звернути свою увагу на міжнародний досвід у цій сфері, зокрема, звернути увагу на кейси Німеччини, Англії та Франції, вважає голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії “Слуга Народу” Олена Шуляк.

За її словами, облік об’єктів культурної спадщини ведуть всі розвинені країни. Наприклад, Франція, Швеція, Латвія, Естонія, Литва і Австрія мають єдиний національний реєстр і окремі реєстри в територіальних одиницях/суб’єктах/штатах (Німеччина, Велика Британія, Бельгія) або реєстри на обох зазначених рівнях (Польща). Зазвичай, власник реєстрів – центральні органи виконавчої влади відповідної країни в сфері культури або спеціально створений орган в сфері охорони культурної спадщини.

“При цьому країни, здебільшого, в індивідуальному порядку визначають розміри охоронних зон та обмеження забудови при зонуванні в історичних зонах. Всі країни, окрім Франції та Латвії, не мають заздалегідь визначеного розміру охоронних зон, який би застосовувався на національному рівні незалежно від об’єкта. Так у Франції діє правило 500 метрової зони навколо історичних пам’яток, де забезпечується особливий режим планування та архітектури при новому будівництві та реконструкції існуючих об’єктів. В Латвії 100 метрова зона охорони встановлюється у випадку, коли її не визначено в індивідуальному порядку. В решті випадків країни встановлюють зони обмеження забудови при розробленні містобудівної документації із обмеженнями забудови для врахування історично значимих об’єктів.”, – розповіла Шуляк.

Парламентарка додала – більшість країн обмежують використання об’єктів культурної спадщини власником, заявдяки правилу обов’язкового погодження будь-яких дій, які можуть призвести до зміни об’єкта або його знищення. При цьому, країни здебільшого в індивідуальному порядку визначають розміри охоронних зон та обмеження забудови при зонуванні в історичних зонах.

Очільниця профільного комітету розповіла, як і чим регулюється охорона культурної спадщини у Франції, Німеччині і Польщі.


Франція

Законодавство у сфері культурної спадщини в країні регулює Кодекс спадщини, прийнятий у 2018 році, а також закон про свободу творчості, архітектури та спадщини, прийнятий у 2016 році. Облік об‘єктів культурної спадщини ведеться у реєстрі  нематеріальної культурної спадщини Франції, який створено у 2008 році. Держателем виступає французький центр нематеріальної культурної спадщини. 

Охоронний периметр історичної пам‘ятки, що відповідає колу з радіусом 500 м навколо неї, набуває чинності, як тільки застосовується охоронний захід. В межах цього периметру Спілка архітекторів будівель Франції гарантує якість проектів робіт та нових робіт. Також об’єктами захисту можуть виступати території, якщо вони мають історичну, естетичну цінність або вимагають збереження, реставрації та покращення щодо всієї або частини комплексу будівель. Вони називаються “охоронними секторами” і створюються адміністративним органом.  Для будівель, не внесених до списку історичних пам’яток, застосовуються будівельні норми і правила, які вимагають отримання дозволу на проведення робіт від відповідного органу влади.


Німеччина

В Німеччині законодавством у сфері охорони культурної спадщини є 16 окремих законів в кожній з земель ФРН. Приклад – Закон про захист памяток Саксонії, прийнятий у 1993 році. Облік об‘єктів культурної спадщини ведеться у місцевих реєстрах пам‘яток, куди на сьогодні внесено приблизно 1 млн. об’єктів. Держатель реєстру – міністерство культури кожної з 16 земель ФРН.

“Будівельні та інші реставраційні роботи на пам’ятках потребують дозволу відповідальних органів охорони спадщини. Процедури та юрисдикція регулюються законами про охорону 16 німецьких земель. У Німеччині власник пам’ятки є завжди замовником для будівельних робіт. Історичне середовище враховується при розробленні містобудівної документації та встановленні обмежень забудови”, – розповіла Олена Шуляк.


Польща

У Польщі діє закон про охорону та догляд за пам’ятками від 2003 року, закон про реституцію національних культурних цінностей від 2017 року, закон про просторове планування та розвиток від 2003 року та закон про будівництво від 1994 року. Облік об‘єктів культурної спадщини ведеться за допомогою Реєстру пам’яток історії (діє з 1928 року) Він налічує близько 80000 об’єктів нерухомого майна.

Також тут є реєстри історичних пам’яток, які ведуться муніципальними органами влади, це окрема правова форма охорони пам’яток. Нині в муніципальні реєстри внесено понад 500 тисяч об’єктів. Держатель реєстрів – Міністерство культури.

Щодо меж охоронних зон рішення приймає зазвичай обласний (воєводський) інспектор пам‘яток. Він видає дозволи в тому числі на роботи в оточенні пам’ятки і приймає рішення про припинення будівельних робіт, які проводяться щодо пам’ятки, внесеної до реєстру або в її оточенні, здійснених без його дозволу або здійснених у спосіб, що не відповідає обсягу та умовам, зазначеним у дозволі. Відповідні межі оточення пам’ятки визначаються в планувальній документації. Також містобудівна документація має зазначати залежно від реальної потреби зони охорони та визначати території, в яких діють заборони та обмеження з метою охорони пам’яток розташованих в цій місцевості.

Також у Польщі є культурні парки, які є окремою формою охорони культурних ландшафтів. Муніципалітет, який створює культурний парк, може накласти суворі обмеження на розміщення реклами та промислову, сільськогосподарську, тваринницьку, комерційну чи сферу діяльності на території парку. Зараз у Польщі налічується близько 40 парків культури.


Що в Україні 

В Україні, за словами Олени Шуляк, поки відсутнє пристосоване до потреб сьогодення законодавство у сфері охорони об‘єктів культурної спадщини. Тому зараз планується його суттєво вдосконалити: у парламенті для цього створюють спеціальну міжкомітетську робочу групу. Її завдання – напрацювати законодавчі зміни, які допоможуть вирішити проблему свавільного знищення пам‘яток.

“Одне з першочергових завдань групи – проаналізувати чинну законодавчу базу щодо захисту об‘єктів культурної спадщини, адже саме через прогалини в ній щороку протиправно знищуються сотні важливих пам‘яток культури, історії і археології. Наша мета – знайти всі законодавчі лазівки, що дозволяють знищувати пам‘ятки заради нового будівництва. Знайти, ліквідувати їх і сформулювати нове, чітке та зрозуміле, законодавче поле без шпаринок для його обходу”, – зазначила парламентарка.

Окрім напрацюваннь нового законодавства, що забезпечуватиме гідний рівень захисту об‘єктам культурної спадщини, потрібно також запустити електронний реєстр нерухомих пам’яток України єПам‘ятка. Робота над його створенням триває вже близько двох років. Наприкінці минулого року розробники презентували напрацювання для нього – інформаційно – комунікаційну систему, наповнення якої зараз завершують облдержадміністрації. Вони вносять і самі пам‘ятки, і облікові дані по кожній з них, і перевіряють наявність необхідної документації на них.

“Втім, щоб ця система стала повноцінним реєстром, в який будь-хто зможе зайти і подивитися дані по тій чи іншій пам‘ятці, ще потрібно провести колосальну роботу. По-перше, внести в неї всі пам‘ятки та документацію на них.

На сьогодні їх в Україні біля 140 тис, а внесено тільки 100 тис, тому облдержадміністрації заносять решту. По-друге, дані по пам‘ятках з паперових носіїв потрібно буде перевірити на достовірність, тобто верифікувати. По-третє, необхідно легалізувати порядок ведення цього реєстру так, щоб витяги з нього могли використовуватися для здійснення управлінської діяльності (для землевпорядників, будівельних проєктів, охорони культурної спадщини тощо), розробити необхідні для цього підзаконні акти”, – резюмувала народна депутатка.

Нагадаємо, загальна сума збитків від руйнування пам‘яток культурної спадщини, спричиненого російською збройною агресією, на сьогодні перевищила $19 млрд. За період з 24 лютого 2022 року до 25 січня 2024 року рф зруйнувала або пошкодила 902 об’єкти культурної спадщини. З них пам’яток національного значення – 124, місцевого значення – 708, щойно виявлених – 70. Зокрема, пам’ятки архітектури складають 285 об’єктів, архітектури та містобудування – 269, історії – 213, архітектури, історії – 33.


Цікаво про будівництво:
 пісок для будівництва: види характеристики, особливості вибору


Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal



Источник:
sluga-narodu
29 февраля 2024 г.
2142
НК 018-2023 розроблено на заміну попереднього Державного класифікатора 018-2000 для гармонізації із ...
20 февраля 2024 г.
5573
Від збереження екосистеми до «нових» темних нейтральних кольорів у фарбах для зовнішніх ...
05 февраля 2024 г.
3831
Узагальнення необхідних даних у єдиному джерелі та аналіз допомагає напрацювати конкретні плани щодо...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
12 июля 2024 г.
3084
З появою ЄДЕССБ усі процеси відбуваються в онлайн-форматі, кожен крок  фіксується, а будь-які с...
11 июля 2024 г.
3609
Дефіцит робочої сили, який оцінюють у 20-50%, впливає на всі процеси будівництва. Як він загрожує ри...
10 июля 2024 г.
3988
З житлового фонду соціального призначення можна буде орендувати житло у кількох форматах...
11 июля 2024 г.
9696
Новий простір діє одночасно як міський парк і меморіал...
11 июля 2024 г.
1105
Вітчизняний виробник будматеріалів SWEETONDALE вивів на ринок екструдований пінополістирол XPS ...
11 июля 2024 г.
3565
Лікарню збудовано на кошти мецената Ніколи Терещенка, там безкоштовно надавали послуги незаможн...
12 июля 2024 г.
1282
23 липня 2024 року відбудеться ексклюзивна панель КБУ на тему «АНАЛІТИКА УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ НЕ...
11 июля 2024 г.
1075
31 липня у КВЦ «Парковий» в Києві пройде Конгрес - INVEST IN UKRAINE, в рамках якого від...
28 июня 2024 г.
1623
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
158
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3476
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!