РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.043 EUR: 44.686
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.043
EUR 40.000 41.000 44.686
USD 40.740 41.140 41.043
EUR 44.230 44.831 44.686
Новость

Криза Evergrande: чи зачепить Україну банкрутство другого найбільшого китайського девелопера

Ймовірне банкрутство другого найбільшого девелопера Піднебесної здатне розпочати кризу нерухомості всередині країни, або навіть дати старт новій глобальній економічній рецесії
9063
09 ноября 2021 г.


Банкрутство Evergrande та
український ринок нерухомості


Сума боргів найбільшого в Китаї забудовника Evergrande перевалила за позначку 300 мільярдів доларів. Це приблизно дорівнює двом ВВП України. На сьогодні девелопер забезпечує роботою 200 тисяч працівників і має понад 1300 проєктів у 280 містах Піднебесної. Експерти говорять, що завдяки ефекту мультиплікатора, Evergrande непрямо генерує аж 4 мільйони робочих місць в суміжних галузях.

Нещодавно забудовник почав відчувати серйозні проблеми з ліквідністю. Наприклад, він не зумів вчасно погасити відсотки за одним зі своїх зобов'язань, на загальну суму 83,5 мільйона доларів. Здавалося б, така сума несуттєва у порівнянні з усім боргом компанії або кількістю проєктів у роботі. Однак фінансові ринки почали бити на сполох.

Evergrande, який розпочинав у якості класичного девелопера, зрештою долучився до багатьох інших сфер. Виробництво матеріалів, харчових продуктів, страхування та, навіть, виготовлення автомобілів. Паралельно з цим компанія швидко нарощувала портфель нерухомості. Коли в Китаї розпочинався бум житлового сектора, уряд взяв курс на розбудову цілих нових міст. За задумом чиновників, туди мали б переїхати жителі з уже перенаселених мегаполісів.

Однак останнім часом ринок Піднебесної став серйозно просідати, а житло в «містах з нуля» взагалі втратило більшу частину попиту. Попри велику частку інвестиції від держави, це вдарило по девелоперам.

Що стосується Evergrande, рейтингове агентство S&P понизило оцінку компанії зі "стабільної" до "негативної". Серед причин, які називали аналітики – непрозора структура компанії та неможливість чітко виокремити фінансові потоки за різними напрямками бізнесу.

«Зараз Evergrande балансує на межі дефолту – компанія частково продовжує погашати зобов'язання, однак прострочує деякі виплати».

Влада Китаю вже дала розпорядження створити в регіонах комісії, щоб оцінити можливі масштаби проблем у випадку краху компанії-гіганта. За попередніми оцінками, на житло від Evergrande очікують понад мільйон китайців.

Паралельно аналітики відзначають зусилля влади по додатковій капіталізації ринку. Це може свідчити про небажання уряду рятувати компанію, натомість влада намагається знизити наслідки дефолту Evengrade для всього ринку.

Велика частина боргів Evergrande була взята на західних ринках капіталу. Тому деякі експерти вбачають в потенційному банкрутстві – ризик початку нової глобальної фінансової кризи, порівнюючи Evergrande з американським інвестиційним банком Lehman Brothers.

Загалом такі побоювання не є вмотивованими, адже борги китайської компанії навряд зав'язані під аналогічну кількість фінансових інструментів. Щобільше, зараз глобальні ринки капіталу перенасичені коштами – для боротьби з наслідками коронавірусу, центральні банки багатьох держав проводили політику "дешевих грошей", вливаючи в економіки додатковий капітал. Навіть багатомільярдні збитки, які раніше могли б загрожувати стабільності фінансової системи, стануть менш помітними на цьому фоні.

Що стосується України, ми навряд зазнаємо прямого впливу банкрутства китайського девелопера через відсутність щільної інтеграції з китайською фінансовою системою. Криза будівельного сектора в Піднебесній та можливе зниження темпів зведення житла стануть причиною скорочення попиту на метали та іншу сировину. Це може негативно вплинути на торговий баланс України, що останній часом серйозно покращився саме внаслідок постійного зростання цін на світових ресурсних ринках.

«Якщо ситуація розвиватиметься за цим сценарієм, вітчизняні забудовники отримають можливість купувати сировину за зниженою вартістю. Однак непрогнозованість розвитку подій в Китаї та швидкості виходу із кризи навряд дозволить девелоперам запропонувати нижчі ціни для покупців на первинному ринку».

Набагато цікавішими є уроки відносин між бізнесом та державою, які можна винести на прикладі китайського уряду та компанії Evergrande. Велика частина портфелю девелопера було зосереджена в амбітних "проєктах майбутнього" – житлових комплексах у нових містах, які мали б поступово заселятися. Однак бюрократія не змогла змінити дію ринкових факторів та змусити мільйони людей переїхати з розвинутих мегаполісів у новозбудовані містечка.

Навіть попри державну підтримку на етапі спорудження, великий портфель нерухомості, що не продається, легко зумів створити підґрунтя для "касового розриву".

З огляду на це, очевидно, держава не має брати на себе роль, що виходить за рамки створення та підтримки ринкових механізмів. Одна справа – інвестиції в великі інфраструктурні проєкти, і зовсім інша – намагання втручатися в житловий сегмент, де необхідно рахуватися зі справжнім попитом, який неможливо стимулювати бюрократичними методами.

Маючи на меті стимулювати оновлення житлового фонду або заселення певних локацій, необхідно користуватися позитивними стимулами. Зокрема, зниження податкового навантаження на забудовників та покупців житла, доступні кредити, вкладення коштів в розвиток доріг та іншої інфраструктури поруч із перспективними районами, зменшення орендних платежів за землю тощо. Більш потужні втручання призводять до перекосів на ринку, створюючи передумови до нестабільності в середньостроковій перспетктиві.

Вірогідне банкрутство найбільшого китайського девелопера Evergrande може мати опосередкований вплив на світові фінансові ринки та серйозно вплине на житловий сектор всередині Піднебесної. Що стосується України, китайський кейс показує важливість стримувати вплив влади на житлову нерухомість там, де неможливо вирішити ситуацію бюрократичними інструментами. Роль держави має обмежуватися створенням ефективних умов для спорудження об'єктів, прогнозованого податкового навантаження, а також розвитком кредитування та інших індивідуальних механізмів допомоги у придбанні житла.



Цікаво про ремонти: як чистити і доглядати за дерев'яними поверхнями всередині приміщення


Олексій Коваль

Точка зору редакції може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія 

Источник:
24tv
02 ноября 2021 г.
18267
В Україні близько половини будинків мають найнижчий клас енергоефективності, а будівельна галузь ств...
29 октября 2021 г.
2476
Учасники опитування висловили надію, що штучний інтелект і нові технології допоможуть їм подолати тр...
25 октября 2021 г.
1284
Щороку в Китаї будують 15 мільйонів одиниць нового житла. Це вп’ятеро більше, ніж у США та Євр...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
12 июля 2024 г.
3099
З появою ЄДЕССБ усі процеси відбуваються в онлайн-форматі, кожен крок  фіксується, а будь-які с...
11 июля 2024 г.
3623
Дефіцит робочої сили, який оцінюють у 20-50%, впливає на всі процеси будівництва. Як він загрожує ри...
10 июля 2024 г.
3994
З житлового фонду соціального призначення можна буде орендувати житло у кількох форматах...
Сегодня
4678
Новий міст спроєктований не як інфраструктурний об’єкт, а як новий громадський простір...
11 июля 2024 г.
9709
Новий простір діє одночасно як міський парк і меморіал...
11 июля 2024 г.
1124
Вітчизняний виробник будматеріалів SWEETONDALE вивів на ринок екструдований пінополістирол XPS ...
12 июля 2024 г.
1294
23 липня 2024 року відбудеться ексклюзивна панель КБУ на тему «АНАЛІТИКА УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ НЕ...
11 июля 2024 г.
1083
31 липня у КВЦ «Парковий» в Києві пройде Конгрес - INVEST IN UKRAINE, в рамках якого від...
28 июня 2024 г.
1623
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
159
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3476
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!