РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.331 EUR: 43.691
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.331
EUR 40.000 41.000 43.691
USD 41.150 41.649 41.331
EUR 43.370 44.039 43.691
Новость

Відкриті дані - рушійна сила змін у будівельній сфері: історія у трьох кейсах

Архітектурно-будівельним контролем держави не були задоволені ані забудовники, ані інвестори, ані громадськість. Як відкриті дані допомагають долати цю проблему?
4260
07 октября 2020 г.


Як відкриті дані вплинули
на будівельну сферу


У грудні 2019 року інформацію з реєстру Державної архітектурно-будівельної інспекції опублікували у форматі відкритих даних на data.gov.ua. Хоча ця інформація була неповна та недосконала, відкритий набір даних отримав широке застосування серед користувачів.

У межах реформування галузі містобудування у липні 2020 року запрацював новий покращений Реєстр будівельної діяльності, а згодом опублікували дані про декларативні та дозвільні документи.

За даними уряду, щороку в Україні ухвалюється 70-90 тис угод про купівлю нерухомості на первинному ринку та реєструється до 115 тис дозвільних документів на початок будівництва.

Часто інвестори в нерухомість через відсутність повної інформації про об'єкт будівництва та замовників передають гроші компаніям, які будують без повного пакета документів або мають негативну історію судових справ.

Для самих забудовників проблемою є отримання дозволів, погодження документації для введення об'єкта в експлуатацію та складнощі з відстеженням початку процедури анулювання дозвільного документа.

У той же час мешканці міст, активісти та журналісти втомилися від свавілля забудовників, які порушують цільове призначення земельних ділянок та поверховість будівель.

Як відкриті дані та реформування галузі будівництва допомагають вирішувати ці проблеми?



Кейс №1. Будівництво без необхідних дозволів

Проблема: початок будівельних робіт за відсутності повного пакета документів є поширеним прикладом порушення містобудівного законодавства. Згідно з дослідженням компанії Monitor.Estate, 27% новобудов у Києві зводять без відповідних дозволів.

Часто інвестори не мають повної інформації щодо ризиків, які можуть виникнути під час будівництва.

Ситуація ускладнюється тим, що виявлення конкретних фактів порушень потребує аналізу значної кількості інформації, а також експертизи в галузях будівництва та містобудівного законодавства.

Рекордсменами за недотриманням містобудівного законодавства можна назвати компанії, афілійовані з Анатолієм Войцеховським. За даними Київської міської державної адміністрації, усі без винятку житлові комплекси, до яких має стосунок Войцеховський, незаконні.

Один із таких – ЖК "Совські ставки" – будувався на самовільно зайнятій ділянці, без проходження експертизи проєкту, без належних дозволів і технічних умов на підключення до міських комунікацій.

У декларації про початок будівельних робіт була занижена категорія складності. Більше того, ЖК "Совські ставки" будуються на зсувонебезпечній ділянці. Перш ніж приступати до будівництва, забудовник повинен був зміцнити схил, чого зроблено не було.

ДАБІ анулювала декларацію про початок будівельних робіт, а Верховний Суд підтвердив законність цього рішення. Зараз будмайданчик арештований, проти забудовника порушена кримінальна справа.

Іншими поширеними порушеннями є менша дозволена кількість поверхів об'єкта будівництва або невідповідність стадії робіт, на які видано дозвіл. Наприклад, дозвіл видано на початок підготовчих робіт, а фактично тривають основні будівельні роботи.

Часто забудовники будують об'єкти, що не відповідають цільовому призначенню земельних ділянок.


Вирішення проблеми до відкриття даних реєстру ДАБІ

Раніше, щоб перевірити забудовника, потенційні інвестори шукали інформацію на форумах в інтернеті, у профільних групах, моніторили імідж компанії в публікаціях медіа або вивчали документи, які надавав сам забудовник у відділі продажів.


Вирішення проблеми після відкриття даних реєстру ДАБІ

Оприлюднені дані реєстру ДАБІ допомагають перевірити наявність дозволу на будівництво: знайти новобудову за адресою або кадастровим номером земельної ділянки. Якщо дозвіл відсутній, найімовірніше, будівництво є незаконним.

За допомогою відкритих реєстрів інвестор може дізнатися статус дозвільної документації будівництва, наявність ліцензій у підрядника, порушення в цільовому використанні земельної ділянки, судові справи проти учасників будівництва та інформацію щодо інших будівництв девелопера.

Наявність повної інформації про новобудови дає змогу інвесторам і покупцям ухвалювати обґрунтовані рішення на користь об'єктів нерухомості з найменшими ризиками і тих, які відповідають усім вимогам належної практики містобудування.

Більша поінформованість населення допоможе знизити попит на ризиковані інвестиції, що змусить замовників будівництва дотримуватися вимог містобудівного законодавства і сприятиме зниженню рівня корупції в містобудівній галузі.


Кейс №2. Легалізація незаконних будівництв постфактум

Проблема: поширеною є практика, коли забудовники отримують дозволи не до початку робіт, а після початку робіт або навіть перед введенням в експлуатацію.


Вирішення проблеми до відкриття даних реєстру ДАБІ

Процес отримання інформації про будівництво був тривалим і потребував надсилання офіційних запитів. Крім того, для створення розголосу до процесу необхідно було залучати медіа і місцеву владу.

Інвестори в нерухомість брали на себе високі ризики – придбання житла перетворювалося для них на гру в казино. У разі відмови в отриманні необхідних дозволів забудовник узаконював будинок корупційними шляхами.


Вирішення проблеми після відкриття даних реєстру ДАБІ

Дані реєстру ДАБІ дають змогу аналізувати інтервал між формальним початком робіт та введенням об'єкта в експлуатацію. Як наслідок, можна побачити, що об'єкт побудований в підозріло короткі терміни.

Відкриті дані дають змогу знайти дозволи на будівництво будь-якого об'єкта за адресою, кадастровим номером ділянки, номером дозвільного документа та іншими параметрами. Це допоможе активістам та журналістам ефективніше виявляти порушення та попереджувати конфлікти з громадськістю.

 
Кейс №3. Численні відмови ДАБІ забудовникам

Проблема: відкриття даних наочно показало рівень корупції у державній дозвільній системі. У 2019 році ДАБІ суттєво скоротила обсяги погодження документації для початку будівельних робіт та штучно затягувала видачу дозволів на введення в експлуатацію.

Якщо у 2018 році частка відмов ДАБІ серед загальної кількості документів становила 6%, то у 2019 році вона зросла до 8,6%. У січні 2020 року інспекція "завернула" 11,6% документів.

За словами учасників ринку, дії ДАБІ негативно впливали на залучення інвестицій у галузь і стримували зростання валового внутрішнього продукту.


Вирішення проблеми до відкриття даних реєстру ДАБІ

Із зловживаннями в ДАБІ було неможливо боротися. Учасники ринку визнають, що були змушені "приймати правила гри", встановлені для всіх. Корупція в органах нагляду та контролю починалася з інспекторів і закінчувалася керівником відомства.

Як розповів народний депутат Іван Юнаков, за часів президентства Віктора Януковича в будівельній сфері сформувалася корупційна вертикаль на чолі з першими обличчями держави, а сума корупції сягала 8-10 млрд грн на рік.


Вирішення проблеми після відкриття даних реєстру ДАБІ

Єдина державна електронна система у сфері будівництва покликана впорядкувати процес будівництва в Україні і через максимальну публічність інформації зробити його прозорим та вільним від корупції.

Єдина система реалізує весь життєвий цикл будівництва об'єкта, починаючи з отримання містобудівних умов та обмежень і закінчуючи його введенням в експлуатацію.

Передбачається, що більшість інформації та документації, необхідної для ведення будівництва, буде створюватися в системі відповідними суб'єктами, що дозволить централізувати та стандартизувати дані з багатьох розрізнених джерел інформації.

Відкриття даних з нового реєстру будівельної діяльності робитиме ринок прозорішим, сприятиме боротьбі з корупцією. Крім того, на основі відкритих даних створюватимуться продукти, які допомагатимуть вирішувати суспільні проблеми, вести бізнес, сприятимуть роботі органів містобудування.

Зміни в галузі дозволили прискорити процес її реформування. Забудовники зазначають, що в останні місяці діяльність цього органу стала значно прозоріша.


Матеріал створений на основі аналітичного звіту "Вплив відкритих даних Державної архітектурно-будівельної інспекції України", підготовленого Офісом ефективного регулювання (BRDO) у межах USAID/UK aid проєкту "Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ТАРАS" та за сприяння Міністерства цифрової трансформації України.

 

Интересно о строительстве: ранее мы писали о разнообразии выбора и особенностях грузоподъемного оборудования и такелажа
Источник:
epravda
05 октября 2020 г.
4471
Голова Державної інспекції містобудування України Юрій Васильченко розповів на що варто звернути ува...
02 октября 2020 г.
1596
Що робити забудовнику, коли будівництво – завершено, об’єкт передано інвесторам або експ...
30 сентября 2020 г.
7574
Практичні поради юриста та рекомендації щодо укладання договору оренди комерційної нерухомості...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
Вчера
3556
Верховна Рада України на засіданні 19 листопада ухвалила у другому читанні проєкт закону про державн...
19 ноября 2024 г.
3547
На 2025 рік Уряд виділяє на виплату компенсацій лише 4 млрд гривень – щонайменше вдвічі меншу ...
12 ноября 2024 г.
3892
В той же час Україна потребує 5 мільярдів доларів для термінового відновлення інфраструктури...
Вчера
1377
Що включає повний покрівельний комплект Ruukki, та чому його варто обрати...
19 ноября 2024 г.
12569
Розташована в культурному районі Саадіят, резиденція буде оточена монументальними архітектурними тво...
14 ноября 2024 г.
8614
Фасадну стіну зібрано з шести тисяч напівпрозорих блоків боросилікатного скла...
11 ноября 2024 г.
1332
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзна...
11 ноября 2024 г.
1251
29 листопада відбудеться семінар та вебінар ФІНАНСУВАННЯ БУДІВНИЦТВА - 2024/2025! Житло (квартири, п...
13 ноября 2024 г.
3445
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
388
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3727
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!