Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.289 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 44.968 |
USD | 41.070 | 41.490 | 41.289 |
EUR | 44.750 | 45.430 | 44.968 |
Відразу обмовимося, що стаття для тих, хто зараз розглядає покупку заміської нерухомості, а саме будинок або котедж, але не багатоквартирний варіант. Це може бути як будинок для постійного проживання, де вся необхідна інфраструктура під рукою, або як дача для теплої пори року, або ж як інвестиція під здачу в оренду. У квітні ми провели масштабний аналіз ринку котеджних містечок Київської області, і ми точно знаємо, на які моменти варто звернути увагу потенційного покупця, повідомляє Ольга соловей, URE Club. Навіть якщо це і покупка другого будинку, втратити свої гроші і витратити масу нервів не хочеться нікому. Тому давайте подивимося, на що звернути увагу при виборі, і про які особливості варто подумати заздалегідь, щоб потім це не виявилося неприємним сюрпризом для вас.
Розташування. Ні для кого не секрет, які пробки утворюються в п’ятницю на виїзді зі столиці і аналогічно в неділю - у зворотний бік. Практично всі напрямки стоять - Житомирська і Броварська траси, Одеський напрямок і Обухівське - трохи в меншій мірі, Окружна дорога - місцями. Відкриття нової дороги на Ірпінь полегшило трафік ненадовго: зі збільшенням агломерації Ірпінь–Буча–Гостомель зростає і навантаження на дорогу і всі можливі під’їзні шляхи. Вибирати такі завантажені напрямки варто тільки, якщо ви плануєте постійне проживання, і вилазки в столицю щодня - не про вас. Тим більше, що в 30-ти кілометровій зоні від Києва таких міст і населених пунктів, де вся необхідна інфраструктура розвинена, досить.
Податок. Зверніть увагу, що податок на нерухомість сплачується і при оформленні угоди купівлі (1% від вартості до Пенсійного фонду, 1% - держмито + адміністративні збори), і повинен оплачуватися раз на рік (для будинків понад 300 кв. м). До речі, Київська область в лідерах по зібраному податку саме на нерухомість.
Фактчекінг. Ми провели власну перевірку на прикладі 45 котеджних містечок області, і точно можемо сказати, що заявлені дані і реальність не збігаються. В основному, відрізняється реальна кількість побудованих будинків, фактична площа земельної ділянки, готовність інфраструктури та якість будівельних матеріалів, які дійсно використовуються. Тому не зупиняйте свій вибір на 2-3 проектах, оскільки при перевірці може виявитися все не так райдужно. Також зверніть увагу, що на ЛУН вартість вказана в гривні, тоді як по факту продавці котеджів орієнтуються на долар і рахують вартість за курсом. Ми зустрічали і некоректну вартість на сайті: при реальному дзвінку в відділ продажів, вартість виявлялася трохи вище. При цьому завжди потрібно вимагати повний перелік, що саме входить у вартість. Оскільки може виявитися, що це вартість базової комплектації. Паркан, навіс для гаража, підведення комунікацій до будинку: все це може виявитися за додаткову оплату.
Обслуговування та охорона. Якщо ви обираєте заміський будинок, то питання охорони саме на часі. У більшості випадків, якщо це не поодинокий будинок, а саме територія котеджного містечка, то на централізовану охорону ви можете розраховувати. Швидше за все, весь периметр буде огороджений, буде контрольно-пропускний пункт і відеоспостереження. Все це платні послуги. Якщо всього цього немає, то вам доведеться зайнятися цим питанням самостійно.
Технологія будівництва. Розібратися в технології будівництва суперважливо, оскільки саме це впливає на ціну, і на комфорт і подальшу вартість експлуатації. Найбюджетніший варіант - газоблок з утепленням пінополістиролом. Оздоблення стандартне - штукатурка під фарбування. Такий будинок буде коштувати близько 5 000 грн за кв. м. Будинок з SIP-панелей в цю ж вартість. Якщо ж дозволяють кошти, то варіант цегла або керамоблок буде дорожче, але і тепліше і екологічніше. Більш якісне утеплення - мінеральна вата. Є на ринку і обмежена кількість будинків з дерева. В цілому, за будинок і ділянку в котеджному містечку просять від 40-50 тис. доларів. Є й трохи дешевше варіанти таунхаусів, але там і землі менше, і площа будинку не більше 100 кв. м. Це чорнова обробка і досить бюджетний варіант.
Каналізація. Якщо ви типовий міський житель, то особливості каналізації в котеджних містечках можуть вас здивувати. У більшості випадків, це септик і вигрібні ями. Тобто у дворі знаходиться яма для збору всіх нечистот, і регулярно потрібно її обслуговувати. Для сім’ї з 3 осіб - кожні 2 місяці по 700–1000 грн. Важливо з’ясувати, як все організовано, чи є централізоване обслуговування, і інші моменти.
Кому довіряти? Найважливіше питання, коли мова йде про заміське житло, це рівень професіоналізму ринку. Забудовники невеликих комплексів найчастіше - приватні особи, кооперативи або невеликі компанії, про які складно знайти інформацію. Тому важливо перевірити всі документи на землю, комунікації (газ, електрика, вода) заздалегідь, і краще з юристами. А ще почитати відгуки або познайомитися з реальними мешканцями та власниками будинків в обраних вами варіантах. Наприклад, можна дізнатися, що під’їзну дорогу забудовник обіцяє вже 3 роки, бувають перебої з електрикою, або заведених в будинок 5 кВТ для комфортного життя вам не вистачить.
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.