Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.253 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.563 |
USD | 41.150 | 41.649 | 41.253 |
EUR | 43.370 | 44.039 | 43.563 |
Олег Приходько, засновник і CEO девелоперської компанії Greenol
Шостий Президент України підписав Указ Президента. Основна мета даного Указу — це доручення Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців розробити та внести на розгляд Верховної Ради України проект закону України, спрямований на посилення гарантій захисту державою речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, захисту прав засновників (учасників) юридичних осіб та протидію рейдерству.
Своїм указом Президент України звернув увагу на те, що у новому законі, що має розробити Кабмін повинні змінитися механізми перереєстрації, тобто зміни власників нерухомого майна та реєстрів юридичних та фізичних осіб. Окремо вказано про необхідність створення єдиного електронного реєстру нотаріальних дій, що має забезпечити прозорість та контрольованість дій нотаріусів.
Другим пунктом указу є систематизація інформації у Державному земельному кадастрі відомостей про земельні ділянки.
На даний час говорити про ефективність майбутнього закону неможливо, адже ми не маємо навіть його проекту.
Сам факт того, що Президент одним із перших своїх кроків звернув увагу на посилення механізмів захисту приватної власності громадян України говорить, що він сповідує загальносвітові цінності демократії, які направлені на неухильне право громадян на захист своєї приватної власності.
Дивує лише казус із термінами виконання даного указу. Указ набрав чинності 22 липня 2019 року. Дата формування нового складу Кабінету Міністрів не відома. А якщо за 3 місяці Кабінет міністрів не буде сформовано, то як бути із невиконанням указу? Чекаємо текст проекту закону…
Сергей Овчинников, независимый эксперт
Один основной комментарий: коммунальные регистраторы должны быть уничтожены как класс. Только нотариусы и госреестр.
Нужно усилить ответственность за подделку документов, которая привела к нарушению конституционного права на собственность. Она должна начинаться от 10 лет лишения свободы с конфискацией имущества, как в Турции, например, даже за подделку доверенности. И наказание должно быть неотвратимо.
Все усиления программного обеспечения — это только дополнительная безопасность.
Преступления против собственности до сих пор считаются почему-то не тяжкими, хотя де-факто являются преступлениями против Конституции и государства, подрывая устои и уверенность людей и организаций в завтрашнем дне. Право собственности гарантируется государством.
Илья Кенигштейн, основатель и CEO сети бизнес-пространств Creative States
В Украине рейдерство — не редкость, более всего распространены силовой и коррупционный передел собственности. От рейдерства не застрахован никто. Это не только экономическое преступление, это воровство. Рейдерство убивает инвестпривлекательность страны и тем самым тормозит ее развитие.
Нынешнее действующее законодательство можно трактовать двояко, что позволяет отнимать бизнес и «выдавливать» собственников из компаний.
Указ — важный шаг в борьбе с этим беспределом. Но посмотрим, каким в итоге будет принятый закон и решит ли он проблему.
Пока наиболее значимым мне кажется запрет удаления компании из ЕДР. Раньше компания могла просто исчезнуть из реестра (с помощью третьих лиц), и у ее собственника практически не оставалось инструментов, чтобы доказать существование бизнеса. А значит, и шансов вернуть его законным путем.
Также важный аспект — технологическое совершенствование работы реестров и введение дополнительных механизмов, включая такие элементарные, как подтверждение через СМС, что защищает собственника и не позволяют проводить действия, связанные с регистрацией, без него.
Надеюсь, что этот указ — один из вестников перемен и движения Украины вперед. Но законодательство — это еще не все. Нам нужно менять образ мышления, учиться ответственности. Называть вещи своими именами и не отворачиваться, когда это происходит рядом: я и сам пережил рейдерство осенью 2018 и нашел в себе силы рассказать об этом публично. В результате получил поддержку сотен, если не тысяч, людей. Моя история стала известным кейсом.
Так что пока у нас каждая поставленная на бумаге подпись, или, что хуже, ее отсутствие — риск для бизнеса. Любые шаги, ведущие к улучшению ситуации в правовом поле могут только приветствоваться.
Дмитро Уманець, керівник юридичного Департаменту компанії UTG
Указ Президента України «Про заходи щодо протидії рейдерству» можна вважати позитивним сигналом для внутрішніх, а особливо зовнішніх інвесторів України. Також, успішна реалізація даної ініціативи може мати наслідком покращення інвестиційного клімату та підвищення позицій нашої держави у рейтингу Всесвітнього банку Doing Business.
Важко сперечатися з тим, що проблематика питання щодо рейдерства вже давно назріла. Але до даного часу реакція держави на незаконне відчуження об’єктів приватної (а інколи й державної) власності була досить млявою та неефективною.
Вищевказаний документ передбачає запровадження додаткового підтвердження вчинення реєстраційної дії, зокрема, з використанням мобільного електронного підпису (Mobile ID). Варто зазначити, що такий вид авторизації та ідентифікації користувача вже зарекомендував себе, здебільшого, з позитивної сторони, зважаючи на те, що він забезпечує чітку персоналізації та зручність використання.
Визначення критеріїв ризикованих дій та запровадження їх автоматичного моніторингу також можна розцінювати, як кроки у вірному напрямку, які стають додатковим запобіжником на шляху неправомірним діям недобросовісних учасників ринку.
Так, наприклад, останнім часом правоохоронними органами фіксуються непоодинокі випадки, коли на підставних осіб успішно отримується акредитація суб’єктів державної реєстрації. Після чого за допомогою ключа електронного цифрового підпису такого «реєстратора» здійснюються дії, які носять ознаки рейдерства.
Отже, наміри та тези, викладені в вищевказаному документі, можна однозначно розцінювати як позитивні. Та набагато важливішим є чітке законодавче закріплення механізму їх реалізації на практиці, в реальному, часто корупційному середовищі. Загальновідомо, що диявол криється у дрібницях. І такою дрібницею може виступити навіть кома, необачно поставлена законодавцем. У будь-якому випадку, ефективність впровадження нововведень може показати тільки час та практика їх застосування.
Світлана Ренькас, керівник юридичного департаменту (резиденти) Arricano Real Estate Plc
Компанія Arricano досить чутлива до подібних кроків влади, адже в свій час стали жертвою рейдерського захоплення. Ми вітаємо такий вектор діяльності Президента України. Але, поки що, зарано говорити про конкретику, адже в Указі Президента України визначений напрямок та зазначені основні першочергові кроки, на яких необхідно зосередитися виконавчій владі. Попереду – розробка законопректу, механізмів та процедур його реалізації.
Юристи до кардинальних змін в системі реєстрації права власності відносяться стримано, бо такі кроки мають бути добре підготовленими, щоб упередити протиріччя між різними законами та підзаконними актами, виваженими, продуманими, апробованими. З нетерпіннями чекаємо на виконання поставлених Президентом завдань. Маючи багаторічний кейс боротьби за об'єкт SkyMall Arricano, можемо поділитися досвідом щодо вдосконалення процедур від бізнесу, що пережив рейдерську атаку та перебуває у судових процесах за свій актив в Україні, отримавши позитивні рішення у міжнародних судах. Віримо, що в Україні верховенство права можливе.
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.