Ціна на електроенергію для підприємств нестабільна

Регулятор у березні встановив нові тарифи на розподіл електроенергії. Як формується ціна та скільки заплатять у різних областях України?
1053 26.03.2020 в 11:19


Електроенергія: що з ціною для підприємств

Ціна на електроенергію для підприємств нестабільна. Регулятор у березні встановив нові тарифи на розподіл електроенергії. Як формується ціна та скільки заплатять у різних областях України?


Як формується ціна на ринку електроенергії?

З 1 липня 2019 в Україні запрацював новий ринок електроенергії. Населення цього не відчуло, бо для них і далі діють пільгові тарифи. Проте для підприємців багато що змінилося.Новий ринок – це європейська модель, яка успішно працює в європейських державах, серед яких Німеччина, Франція, Чехія та скандинавські країни.


Немає фіксованих цін на електроенергію для підприємств, як це є для населення. Тепер підприємства та постачальники можуть укладати договори, в яких ціна на електроенергію прив'язана до оптових цін на електроенергетичних біржах.


На оптові ціни впливають три фактори:

 • Ціна на біржі. Її формує ринок, тобто, якщо попит перевищує пропозицію, то ціна зростає, якщо ж пропозиція переважає попит – ціна падає.
 • Маржа постачальника, тобто націнка, яку постачальник встановлює за свої послуги.
 • Надбавка за балансування. Це сума, яку платить підприємство, якщо обсяг спожитої електроенергії за певний період значно відрізняється від погодженого з постачальником.

Що було до цього?

До 1 липня 2019 всі підприємства, які генерували електроенергію продавали її Державному підприємству "Енергоринок". При цьому ціну встановлювала держава. Після цього постачальники купували в  "Енергоринку" електроенергію, щоб постачати споживачам за однаковою ціною. Недосконалість такої системи полягала в тому, що ціну штучно створював НКРЕКП (регулятор) і вона не була ринковою.

З тарифами на розподіл електроенергії дещо простіше, адже їх встановлює НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг).

Новий договір «Укрзалізниці» - загроза вітчизняному бізнесу в умовах кризи


Тарифи на розподіл електроенергії

У березні змінилися тарифи на розподіл електроенергії. Вони відрізняються за областями. За перший клас напруги найдорожче платять підприємці на Донеччині та Херсонщині, а найдешевше – підприємці у Києві, а також Дніпропетровській та Запорізькій областях. Детальніше дивіться на карті.

На карті ми показали компанії, які традиційно обслуговують області. Це переважно облгази. Якщо ваше підприємство обслуговує інша компанія, ви ймовірно знайдете її у цьому списку:

 • ДП "Регіональні електричні мережі" – 102,97
 • ПРАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" – 82,24
 • ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" – 40,7
 • АТ "Укрзалізниця" – 208,67
 • КП "Міські електричні мережі" – 49,39
 • ПРАТ "ПЕЕМ "ЦЕК" – 116,79

За другий клас напруги найдорожче платять підприємці Луганщини. Також дорого це обходиться споживачам із Закарпатської, Івано-Франківської, Чернігівської. Найдешевше платять підприємці у Києві – приблизно в 2-3 рази дешевше.

На карті ми показали компанії, які традиційно обслуговують області. Це переважно облгази. Якщо ваше підприємство обслуговує інша компанія, ви ймовірно знайдете її у цьому списку:

 • ДП "Регіональні електричні мережі" – 340,236
 • ПРАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" – 693,144
 • ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" – 716,928
 • АТ "Укрзалізниця" – 834,828
 • КП "Міські електричні мережі" – 497,22
 • ПРАТ "ПЕЕМ "ЦЕК" – 693,36


Крім цього потрібно платити за тарифом на послуги з передачі електричної енергії. Його встановлює НКРЕКП. Ціна однакова для всіх і у 2020 становить 155,40 гривень за мегават-годину.

Чому населення і бізнес платять по-різному?

Підприємства споживають електроенергію за ринковою ціною, тому ціна нефіксована і залежить від ряду факторів. Для населення ціна не змінювалася з 2017 року. Є два основні тарифи (90 та 168 копійок за кіловат-годину). Ця ціна нижча собівартості електроенергії, але поки її змінювати не збираються.Источник: 24tv
 
Интересные новости:
26.03.2020
817
Глава Фонду державного майна України Дмитро Сенниченко повідомив, що проведення великої і малої...
26.03.2020
901
Верховна Рада ще у 2019 році взялася за реформування законодавства в галузі будівництва....
26.03.2020
3526
Аналітики спрогнозували, де продовж наступних 20 років найбільше будуватимуть житла...
27.11.2020
516
Ліфт Байлонг, розташований в Національному парку Чжанцзяцзе в Китаї. Ця унікальна інженерна споруда,...
27.11.2020
803
Враховуючи суворі атмосферні умови, дизайн поселення має вертикальну концепцію, вбудовану в товщу ск...
27.11.2020
4916
Пропозиція офісної нерухомості в Києві зростає: невдовзі відкриють одразу 22 бізнес-центри. Вон...