РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 42.126 EUR: 43.368
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 42.126
EUR 40.000 41.000 43.368
USD 42.050 42.600 42.126
EUR 43.300 44.001 43.368
Аналитика

Ринок первинної нерухомості: підсумки осені та прогнози на зиму

Осінь 2023 року стала періодом викликів для ринку первинної нерухомості України. Попри низький попит, ціни на житло продовжують зростати

5621
05 декабря 2024 г.

Ключові тенденції ринку первинної нерухомості 

Розглянемо ключові тенденції, які характеризують галузь. Про це йдеться у аналітиці 3m2.ua

 

Попит залишається критично низьким

Останні три місяці були надзвичайно складним періодом для первинки. Про відновлення будівництва на своїх об’єктах заявили приблизно 80% забудовників. Попит на нерухомість у цьому сегменті майже не змінився і залишається критично низьким - на рівні 20% від довоєнних показників. Нікуди не поділася географічна нерівномірність. Попереду за кількістю угод - Київ та західні регіони. Найгірше становище залишається в прифронтових регіонах, де обстріли тривають майже щодня, а будівництво майже повністю зупинилося.  

Відкладений попит

Більшість покупців відкладають рішення про купівлю житла через воєнні ризики та нестабільний інформаційний фон. Кожен масований обстріл столиці відтерміновує угоди на 3-6 місяців.

«В цілому по ринку в Києві майже 60% візитів клієнтів до відділів продажу в житлових комплексах - це відкладений попит. Вагомий чинник - інтенсивність обстрілів. Кожний масований обстріл столиці майже гарантовано відтерміновує потенційну угоду на 3-6 місяців. Має значення також інформаційний фон у новинах. На початку листопада, наприклад, на тлі складного становища на фронті люди чекали результатів виборів у США і того, як вони впливатимуть на ситуацію в Україні. Саме тоді на ринку відчувалось максимальне затишшя», - резюмує представник столичного забудовника.  

Ціни продовжують зростати

З серпня по листопад вартість квадратного метра в Києві зросла з 51 200 до 53 200 гривень. Основний ріст цін спостерігається у проєктах типу «місто в місті». До кінця року очікується зростання на 5-10%, а до середини 2025 року середня ціна може досягти 65 000 гривень.

Вплив війни та економічні виклики

Війна та енергетична криза призводять до затримок введення об'єктів в експлуатацію на 18-24 місяці. Собівартість будівництва зросла на 45% через подорожчання матеріалів, логістики та кадровий дефіцит. 

Київський забудовник Олексій прогнозує, що до кінця року ціни на первинному ринку зростуть на 5-10% через обмежену пропозицію нових об’єктів. До середини наступного року середня вартість квадратного метра на первинному ринку, на його думку, може досягти 65 000 гривень, що сприятиме подальшому зростанню цін на житло у Києві.     

Альтернативи «єОселі»

Програма «єОселя» демонструє низькі результати: із запланованих 12 тисяч кредитів до жовтня видано лише 3 тисячі. Девелопери активно впроваджують програми розтермінування на термін до 5 років, щоб стимулювати продажі. 

Найбільше уваги сьогодні приділяється різноманітним програмам розтермінування від забудовника (від 3 років і більше). Це не завжди пов’язано з падінням купівельної спроможності. Іноді покупець зацікавлений поспостерігати за темпами будівництва об’єкту на довгій дистанції, а не віддавати повну суму одразу. Але для більшості, все ж таки, розтермінування залишається єдиною доступною можливістю придбати житло в новобудові. Особливо, зважаючи на далеко не найкращу динаміку «є-Оселі». Згідно даних Міністерства економіки, станом на жовтень програмою скористалися близько 9 тисяч родин. Із них кредит отримали лише 3 тисячі. Зважаючи на те, що уряд планував до кінця року видати 12 тисяч кредитів, наявні темпи виконання програми виглядають низькими. Саме тому забудовники пропонують широкий спектр програм розтермінування, акцій та спецпропозицій, щоб стимулювати попит. 

«Для цих клієнтів ми пропонуємо WOW розтермінування від забудовника з довгим періодом дії (в деяких випадках до 60 місяців), з доступним розміром першого внеску та з фіксацією вартості покупки на весь термін угоди. Якщо раніше цією пропозицією часто користувалися ті, хто отримав відмову за програмою «єОселя», то, наприклад, в жовтні ми мали велику частку покупців, які відразу оформилися за умовами цього розтермінування. Рівень угод за програмою «є-Оселя» у жовтні становив лише 10% й невеликий відсоток мали квартири зі стовідсотковою оплатою», - розповідає представник будівельної компанії Ірина. 

Девелопери впевнені, що «єОселю» потрібно або вдосконалити, або знайти дієву альтернативу. Низка змін до іпотечної програми повинна включати:

  • зниження вимог до доходів, адже далеко не всі працюють офіційно;
  • спрощення процесу оформлення від надмірної бюрократії;
  • забезпечення прозорості розподілу коштів; 
  • перегляд обмежень на вартість житла;
  • покращення комунікації з населенням щодо програми. 

«Класно прокомунікувати будь-яку ініціативу – це базовий крок до її успішної реалізації. У нас неодноразово були випадки, коли у відділи продажів телефонували клієнти з базовими питаннями про «єОселю»: люди ніби щось чули про програму, але не розуміють, як вона влаштована», - зазначає представниця столичного забудовника.    

Прогнози на зиму

Ринок увійшов у традиційно складний (для воєнного часу) період: зима, опалювальний сезон, перспектива блекауту. Тому збереження позицій, які є зараз, буде вже добрим результатом. Гірший сценарій - ще більше зниження попиту та заморозка робіт на будівельних майданчиках. Варто розуміти, що багато що залежить від об’єктивних факторів - геополітичного контексту та ситуації на фронті.

«Сьогодні девелоперам слід мати адаптивну антикризову бізнес-модель, прораховані сценарії розвитку своїх дій на найнеочікуваніші варіанти «а що якщо» і, найголовніше, сміливість брати на себе відповідальність продовжувати робити своє. Адже майбутнє є лише у тих, хто, попри нульові продажі і обвал попиту через кризу в енергетиці чи залякування ворога, продовжує вперто робити своє, має достатній запас міцності, щоб виконувати взяті на себе зобов’язання, виходити до покупця зі спеціальними умовами і програмами, які стимулюватимуть попит», - вважає експерт з нерухомості Вікторія. 

 Від невеликого закинутого цегляного заводу до 25% ринку керамоблоку – озвучено історію бізнесу КЕРАТЕРМ 

Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal 

Источник:
propertytimes
05 декабря 2024 г.
3197
Україна не використовує на 100% можливості для імпорту електроенергії – заважають прайс-кепи...
05 декабря 2024 г.
2857
Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України...
05 декабря 2024 г.
2109
Сьогодні єдиною електронною системою користуються 1,5 мільйони громадян...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
15 января 2025 г.
5934
Аналітики українського маркетплейсу нерухомості, проаналізували ціни на квадратний метр жи...
15 января 2025 г.
3066
Регламент (ЄС) 2024/3110 замінить чинний Регламент (ЄС) № 305/2011. Основні зміни спрямовані на гарм...
13 января 2025 г.
3918
Нововведення дозволить запобігти незаконним забудовам, спростить відведення ділянок та забезпечить а...
Сегодня
4344
Сучасний дизайн повинен бути адаптованим до клімату. Абсолютно нова будівля має деякі конструкт...
Вчера
728
Читайте, почему важны безопасные обратные ссылки и какие основные подходы к их созданию...
20 декабря 2024 г.
1918
20 грудня обговоримо важливі питання цифровізації та вдосконалення будівельної галузі...
18 декабря 2024 г.
2488
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзначені ...
10 декабря 2024 г.
1661
12 грудня 2024 року в Києві відбудеться визначна подія для професіоналів будівельної, девелоперської...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
18 декабря 2024 г.
2881
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
525
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!