Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.876 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.511 |
USD | 41.700 | 42.185 | 41.876 |
EUR | 43.330 | 44.030 | 43.511 |
Верховна Рада та Кабінет Міністрів зобов’язані створити всі умови для відновлення. Але реальні зміни мають відбуватися на найближчому до людей рівні. Саме громади є центрами відновлення та розвитку - це ключовий рівень управління, від якого залежить успішність та стійкість країни.
Громади вже сьогодні готуються до відновлення, адже це складний процес, що потребуватиме значних зусиль, ресурсів та чіткої координації. Які ж ключові завдання стоять перед органами місцевого самоврядування та із чого вони можуть розпочати роботу вже сьогодні?
Спланувати відновлення
Управління неможливе без якісного планування - формування системного бачення, вивчення ресурсів та визначення пріоритетів. Тому Верховна Рада запровадила Програму комплексного відновлення (ПКВ), яку мають розробити постраждалі території.
Перше, що дає ПКВ - збір та аналіз даних про територію. Навіть збір наявної у громаді та відкритих реєстрах інформації може допомогти сформувати повноцінну картину, проте цим етапом часто нехтують. Під час розроблення ПКВ важливо проаналізувати виклики, зібрати запити та проблеми жителів громади, залучивши їх до відновлення.
Якісно розроблена ПКВ є основою для містобудівної документації, інших планувальних документів, зокрема стратегій розвитку. В оцінці ризиків і потенціалу програма комплексного відновлення враховує, зокрема, і екологічні проблеми, заміновані території, і відтік населення, і руйнування житла, транспортної, критичної інфраструктури тощо. Готуючи програму, місцева влада ніби сканує свою територію, її потенціал та можливості, зокрема економічні, соціальні, екологічні, транспортні, логістичні тощо, а узагальнення зібраної інформації дає зрозуміти, яких заходів в першу чергу потребує громада, тобто допомагає визначити пріоритети відбудови.
Завдяки плануванню, маємо змогу заздалегідь закласти кращі принципи й підходи в майбутні заходи та проєкти. Йдеться про ефективне використання простору, сталу міську мобільність, безбар'єрність, інклюзивність, енергоефективність та екологічність. Інтеграція цих підходів у майбутні проєкти також допоможе громадам залучати фінансування від донорів, зокрема в рамках коштів Ukraine Facility.
Залучити інвестиції
Справжня спроможність та потужність громади проявляється у вмінні залучати ресурси та ефективно ними розпоряджатися. Насамперед йдеться про постійну системну роботу з донорами та залучення інвестицій.
Допомогти в цьому громадам може система DREAM (цифрова екосистема для підзвітного управління відновленням), ініційована урядом спільно з міжнародними партнерами. Чекаємо на ухвалення законопроєкту «Про основні засади відновлення», який має закріпити обов’язкове використання DREAM для проєктів відбудови, які реалізуються за бюджетні кошти.
На порталі є багато корисної інформації, наприклад про країни-донори. Є можливість ознайомитися з тими проєктами, які вони вже фінансують та дізнатися більше про вимоги для отримання фінансування. Та найголовніше те, що система є банком публічних інвестиційних проєктів, на якому громади можуть розміщувати потенційні проєкти, а донори - напряму підтримувати їх. Це майданчик для безпосередньо комунікації з донорами, який надає ОМС багато нових можливостей.
Працювати з бізнесом
Якщо громада хоче стимулювати економічне зростання, то для початку має визначити найбільш перспективні для розвитку галузі, конкурентні переваги та особливості своєї території. Саме тому аналіз даних та планування - крок номер один.
Це відкриває шлях до створення потужних економічних кластерів. Коли в громаді чи регіоні сформується низка взаємопов'язаних бізнесів, які посилюватимуть один одного та підвищуватимуть добробут місцевих жителів. Адже йдеться про нові робочі місця, податки в місцеві бюджети, покращення інфраструктури та послуг.
Ключова річ тут у тому, що з усіма надходженнями в місцеві бюджети - як від бізнесу, донорських грантів чи державних субвенцій - потрібно працювати як з інвестиціями та розпоряджатися ними з максимальною користю. Найкращим результатом роботи місцевої влади може стати прозоре, підзвітне та ефективне управління публічними інвестиціями громади.
Повертати українців додому
Після безпеки базовою потребою людей є житло. Житлова політика має багато проблем, і наша команда працює над їхнім рішенням. Зокрема, ми презентували та обговорили з громадськістю законопроєкт «Про основні засади житлової політики», який дає кращі інструменти для ОМС формувати житлові фонди територіальних громади. Кілька сотень учасників, три раунди публічних консультацій, розуміння запитів та очікувань ключових стейкхолдерів.
Але вже сьогодні місцева влада може робити кроки для забезпечення житлом, використовуючи наявні можливості. Знову ж таки, йдеться і про роботу з фондами, і про залучення приватних інвестицій, доступні кредити та стимулювання роботи державних програми. Гарний приклад, Кропивницька міська рада, яка компенсує відсоткову ставку за іпотечним кредитом тим жителям міста, які взяли житло під 3% за програмою єОселя. У регіонах працює низка житлових програм для ветеранів, ВПО та вразливих груп населення.
Головний принцип відбудови - «краще, ніж було». Ми активно інтегруємо енергоефективність, зелений курс, безбар'єрність та інші засади в законодавство, стратегічні та програмні документи. Усе це насамперед про людиноцентричність, створення гідних умов життя. І місцевий рівень управління, як найближчий до людини, має втілювати це на практиці. Тільки так ми зможемо відбудувати країну, у якій буде комфортно жити всім її громадянам.
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.