РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.289 EUR: 44.968
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.289
EUR 40.000 41.000 44.968
USD 41.070 41.490 41.289
EUR 44.750 45.430 44.968
Новость

Забудовники очікують падіння попиту, але ціни ще тримають

Чи загрожує ринку зниження цін і які класи житла страждають найбільше від відсутності попиту
28748
21 февраля 2022 г.


Як ринок новобудов Києва
готується до затишшя


Ринок столичних новобудов готується до падіння попиту. Одні забудовники реанімують програми довгострокових розстрочок, інші запускають короткострокові акції, треті – беруть під контроль спекулятивний капітал і забороняють переуступки.

Споживча поведінка розшарувалася залежно від кінцевої мети покупців квартири. Системні інвестори зупиняють вкладення коштів та/або виходять у «кеш», а ось кінцеві покупці, які мають 100% для оплати квартири, від угод не відмовляються.

Причинами переформатування ринку стали знецінення національної валюти та нестабільна зовнішньополітична ситуація.


Що відбувається із цінами?

У лютому середня ціна квадратного метра в новобудовах становила 35 400 грн, свідчать дані спеціалізованого порталу з пошуку нерухомості. Це на 1,1% (або на 400 грн) вище, ніж у січні цього року. У доларовому еквіваленті ціни на 1 лютого зросли порівняно з січнем на 1,2% (на $10) до грудневих показників – $1290 за квадратний метр.

За минулий рік середні гривневі ціни в новобудовах, за даними спеціалізованого порталу з пошуку нерухомості, зросли на 20,17%, а мінімальні – майже на 13% (з 19 500 грн до 22 000 грн за 1 кв. м). Це стало рекордом за останні сім років.


А що з попитом?

Інтерес до ринку залишився практично на попередньому рівні. Кількість запитів на спеціалізованому порталі з пошуку нерухомості в січні 2022-го становила 428 217, що лише на 2% нижче за дані за січень 2021-го. При цьому зросла частка запитів саме щодо об'єктів первинного ринку: 81% у січні 2021-го проти 77% роком раніше.

На тлі подорожчання квартир змінилися цінові уподобання покупців. У січні 2022 року найвищим попитом користувалися квартири в ціновому діапазоні від $50 000 до $70 000 з часткою запитів 41% (2021-го їх було 37%). Найпопулярнішим рік тому було житло до $30 000 – 44% запитів стосувалися його, а цього року лише 19%.

Проте динаміка угод змінилася. Про неї гравці кажуть стримано, але визнають, що ринок сповільнився. «Січень ніколи не був активним місяцем для продажу. Але перші ознаки уповільнення ринку з'явилися ще наприкінці жовтня. Проте за інерцією продажі в забудовників були активними і в листопаді, і в грудні», – розповідає Ангеліна, директор із маркетингу та продажу будівельної компанії.

Її слова підтверджує і ріелтор Лана, яка спеціалізується на «переуступках» – укладанні договорів, за якими переступається право на об'єкт інвестування. «Позначилося багато факторів, але ринок у січні дуже сповільнився. Це констатація факту. Зараз почалося пожвавлення», – зазначає вона.

Чи стосується ця тенденція всіх класів житла? Продаж зменшився в проєктах бізнес-класу (порівняно із січнем минулого року), зазначає Галина, менеджер із корпоративних комунікацій девелоперської компанії. Переважно угоди укладали покупці, які вирішили купувати нерухомість восени або в грудні минулого року. У комфорт-класі ситуація докорінно інша. «У січні продажі в 1,5 раза більше, ніж за цей же період минулого року», – наголошує Галина Мартиненко.


Хто відмовляється від покупки житла?

Змінилася поведінка покупців. Ті, хто купують квартири для себе, на ринку залишилися. «Наше спілкування з клієнтами показує, що жодної паніки немає. І курс валют також не впливає, оскільки люди готові платити відразу 100%, де курсова різниця не є важливою. Причому йдеться про суми від $40 000 до $300 000. Здебільшого це покупки для себе», – каже експерт з нерухомості Володимир.

Інвестиційні ж угоди – коли купуються квартири з метою перепродажу або для подальшої здачі в оренду – частково зупинилися. Їхня частка в структурі угод становить 25–40% залежно від проєкту, а в деяких проєктах сягає 60–70%.

Саме вони й стали основним драйвером підвищення цін минулого року, упевнений керуючий приватними інвестиціями Юрій. «Бували випадки, коли з етапу котловану до введення в експлуатацію квартира змінила п'ять інвесторів», – зазначає він.

Але через різкий стрибок цін ця модель дала тріщину. «За гроші, отримані від переуступки інвестиційної квартири, зараз можна купити лише котлован. У бізнес-сегменті є випадки, коли перепродаж пропонується вже нижче за ціну відділу продажів», – пояснює він.

За його словами, на початок 2022 року частина інвесторів ухвалили рішення не продавати наявну нерухомість, припускаючи, що в разі зростання цін подорожчає і готова нерухомість. Інша частина вийшла в кеш і дивиться не лише на розвиток зовнішньої ситуації, а й на дії девелоперів. Їхнє рішення про подальше інвестування залежатиме від темпу будівництва та запропонованих умов входу/виходу з інвестицій.


Як відреагували забудовники та що буде далі з цінами?

На тлі новин про ймовірне вторгнення військ РФ і «курсових гойдалок» кількість угод може скоротитися на 50–70% порівняно з торішніми показниками, вважає експерт ринку нерухомості Олеся.

Забудовники вже почали коригувати стратегії продажів. Одні наклали заборону на «переуступки» (наприклад, у «СвітлоПарк» і деяких проєктах «Київміськбуду»). Для забудовника велика частка інвестиційних угод – це завжди добре. «З одного боку, він залучає гроші, необхідні для ведення будівельних робіт. А з іншого – формує навколо свого проєкту великий вторинний ринок, який у разі потрясінь гратиме проти девелопера», – пояснює Ангеліна.

Проте ця тенденція не має масового характеру. «Все залежить від забудовника. Ми знаємо хто забороняє, а хто дозволяє. Так було завжди, це не тренд», – упевнена Лана.

Багато хто зосередився на розширенні інструментів залучення покупців. «Найпопулярнішим інструментом стане розстрочка до введення в експлуатацію. У хід йде зниження першого внеску, обнулення подорожчання. Деякі компанії вже роблять перезапуск довгих програм розстрочки на п'ять – сім років», – пояснює Олеся.

Масового зниження цін експерти не прогнозують. Великі знижки до 25%, які зараз декларує кілька девелоперів – найімовірніше, ситуативна маркетингова пропозиція окремих забудовників.

 

Интересно узнать: как снести старый дом
Источник:
mind
08 февраля 2022 г.
23362
Динаміка цін на первинному ринку житла в передмісті столиці станом на 1 лютого 2022 р....
07 февраля 2022 г.
14156
Житло за містом не втрачає попит. Ба більше - ринок активно переформатовується, з’являються но...
03 февраля 2022 г.
27779
Динаміка цін на квартири в новобудовах, залежно від району столиці та класу житла...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
Сегодня
621
Щодалі сильніші та триваліші теплові хвилі руйнують бітумну черепицю. Різкі перепади температури роз...
01 ноября 2024 г.
4876
Це може призвести до повного припинення діяльності основної програми компенсацій в Україні в наступн...
01 ноября 2024 г.
2055
Для цього народні депутати пропонують передбачити відповідні видатки із загального бюджетного фонду...
Сегодня
449
Особенности и преимущества масляных радиаторов...
01 ноября 2024 г.
1358
Всередині нього буде знаходитися величезний атріум зі спіралеподібною вежею в центрі. Навколо цієї в...
01 ноября 2024 г.
534
Автор проєкту, відомий японський архітектор Шигеру Бан, зазначає, що музей є роботою з органічним фа...
22 октября 2024 г.
1452
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
15 октября 2024 г.
1731
19 листопада усі провідні бімщики країни знову зустрінуться, щоб подискутувати, обговорити події, но...
10 октября 2024 г.
1274
У Києві відбудеться професійний форум, де зберуться провідні експерти та фахівці будівельної га...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
351
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3679
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!