РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.253 EUR: 43.563
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.253
EUR 40.000 41.000 43.563
USD 41.150 41.649 41.253
EUR 43.370 44.039 43.563
Новость

Трудова міграція з України виходить на допандемічний рівень

За минулі 1,5 року економічний бум в Україні не розпочався, а отже, не варто сподіватися на зменшення відтоку кадрів
15789
11 октября 2021 г.


Кількість заробітчан
стрімко зросла


Ситуація на внутрішньому ринку персоналу та зарплат частково залежить від рівня трудової міграції з України. За великого обсягу відтоку кадрів за кордон роботодавці відчувають значну нестачу працівників певних професій, частіше за все робітничих, та змушені піднімати їм зарплати інколи навіть вище ринкового рівня.

Коронакриза значною мірою змінила ситуацію – кордони були зачинені, потенційні трудові мігранти були змушені працювати вдома. Зараз ситуація знову змінилася – через зростаючий рівень вакцинації кордони дедалі більше відриваються, а отже, збільшуються можливості для українців щодо виїзду на роботу за кордон.


Міграція зростає

На сьогодні трудова міграція з України виходить на допандемічний рівень. Цей висновок може підтвердити такий показник, як кількість виданих робочих віз до Польщі. Наприклад, за перше півріччя цього року видано понад 400 тис. робочих віз, а за весь 2020-й рік – лише 500 тис.

Польща є найбільшим ринком для українських трудових мігрантів. Дані статистичного відомства свідчать, що попит на працівників, у тому числі з України, збільшується. Кількість вільних вакансій у Польщі на кінець червня 2021 року сягнула 143 тис., що на 75% більше, ніж на ту саму дату рік тому. Конкуренція за трудових мігрантів посилиться, що може позитивно позначитися на зарплаті й умовах роботи.

Крім того, українці вже звикли до пандемії, вона стала часткою буденного життя й не зупиняє людей від поїздок на роботу за кордон. Тим більше що в країнах ЄС, куди переважно їдуть працювати наші громадяни, в разі виявлення хвороби трудового мігранта будуть безкоштовно лікувати.

За минулі півтора року економічний бум в Україні не розпочався, а отже, марно сподіватися на зменшення трудової міграції. В умовах відкритих кордонів громадяни обирають ті країни, де можна більше заробити, де стабільна внутрішня ситуація, прогнозоване майбутнє та є зрозумілі перспективи.


Невибагливий потік

Левову частку українських трудових мігрантів становлять люди, які працюють на некваліфікованій роботі. Це пов’язано з тим, що для того, аби працювати за фахом, українцю потрібні дві основні речі – довести свою професійну спроможність та знати місцеву мову на достатньому рівні.

Звісно, представникам робітничих спеціальностей набагато легше працювати за фахом, ніж юристам, бухгалтерам, менеджерам, медсестрам тощо. Достатньо довести, що ти вправний зварювальник, електрик чи далекобійник, і можна починати заробляти непогані гроші навіть із мінімальним знанням мови. Більшість українців не знають іноземних мов, тому йдуть працювати некваліфікованими працівниками, аби якомога швидше почати заробляти.


Географія відтоку

Для трудової міграції з України відкритий весь світ. Насправді, якщо людина є диригентом престижного симфонічного оркестру, вона може влаштуватися на роботу в будь-яку країну світу, бо класному фахівцю допоможе з працевлаштуванням, в тому числі, сторона, що запрошує на роботу.

А тепер уявімо, куди може поїхати працювати журналіст, який усе життя писав статті для українських ЗМІ? Він не знає іноземних мов чи знає їх на недостатньому рівні для того, щоб конкурувати з іноземними колегами. Його диплом не визнають в іншій країні та не нададуть дозвіл на роботу за фахом. Отже, йому залишиться йти працювати на некваліфіковану роботу – на завод, у сільське господарство, на будівництво підсобником.

Для некваліфікованої роботи кількість країн, які готові працевлаштовувати українців офіційно, доволі невелика. Це наші сусіди на Заході – Польща, Словаччина, Чехія, Угорщина, країни Балтії та багато країн на схід від України, які, втім, не пропонують конкурентну зарплатню. До розвинутих країн світу трудова міграція для некваліфікованих працівників можлива тільки як нелегалів.


Пандемічні обмеження

Зараз триває активний процес щеплення українців від коронавірусу. Ті вакцини, які використовуються в Україні, визнані в країнах найбільшої представленості наших трудових мігрантів. Тому коли щеплений українець їде працювати за кордон, його не стосуватимуться пандемічні обмеження. Принаймні в сенсі обмежень він перебуватиме на рівні місцевих мешканців. Якщо людина не отримала щеплення, то їй у більшості випадків слід залишатися на самоізоляції на період до 10 днів і потім можна виходити на роботу. Звісно, українцям не подобаються ці обмеження, адже їм доводиться бути на самоізоляції за свій рахунок без можливості заробляти в цей час.

Але багато наших співітчизників усе одно їдуть до інших країн замість працювати вдома. В маленьких українських містах і селах знайти роботу важко. Ще багатьох влаштовує їздити працювати за кордон на 3-6 місяців і потім повертатися додому та займатися своїм господарством. Тому процес міграції від ковідних обмежень уже не припиняється, як це було півтора роки тому.


Що далі?

До кінця поточного року показники трудової міграції досягнуть своїх доковідних значень. Але малоймовірно, що наступного року трудова міграція значно збільшиться. В українському суспільстві сформувався прошарок людей у кілька мільйонів, які регулярно їздять на роботу за кордон. Так триватиме ще кілька років, а потім частково трудові мігранти перетворяться на емігрантів, а частково повернуться додому, бо вже не буде сил на постійні вояжі до інших країн.

В Україні зменшується населення, і це є головним фактором, який зупиняє збільшення трудової міграції. 

Интересно о ремонтах: 3 важных совета при выборе цвета краски для стен

Василь Воскобойник
Источник:
gmk
01 октября 2021 г.
6357
Парламент запроваджує ряд нововведень, які суттєво вплинуть на ринок нерухомості. В першу ...
30 сентября 2021 г.
10462
Як зміниться будівельний ринок після набрання чинності закону "Про гарантування речових прав на об'є...
30 сентября 2021 г.
1359
Миграция из сел в города, которые к этому не готовы, застройка пригорода, инфраструктура которого дл...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
Вчера
3585
Верховна Рада України на засіданні 19 листопада ухвалила у другому читанні проєкт закону про державн...
19 ноября 2024 г.
3574
На 2025 рік Уряд виділяє на виплату компенсацій лише 4 млрд гривень – щонайменше вдвічі меншу ...
12 ноября 2024 г.
3894
В той же час Україна потребує 5 мільярдів доларів для термінового відновлення інфраструктури...
Вчера
1380
Що включає повний покрівельний комплект Ruukki, та чому його варто обрати...
19 ноября 2024 г.
12574
Розташована в культурному районі Саадіят, резиденція буде оточена монументальними архітектурними тво...
14 ноября 2024 г.
8627
Фасадну стіну зібрано з шести тисяч напівпрозорих блоків боросилікатного скла...
11 ноября 2024 г.
1339
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзна...
11 ноября 2024 г.
1259
29 листопада відбудеться семінар та вебінар ФІНАНСУВАННЯ БУДІВНИЦТВА - 2024/2025! Житло (квартири, п...
13 ноября 2024 г.
3451
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
389
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3728
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!