Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 42.155 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.500 |
USD | 42.050 | 42.600 | 42.155 |
EUR | 43.500 | 44.240 | 43.500 |
Новиною, яка вже значний час не сходить із перших шпальт та болісно знайома всім учасникам будівельного ринку, є реформа органів ДАБІ. Після майже року невизначеності, ніхто в країні не знає як саме реформувати цю систему та що робити з нею далі. Нагадуємо, що майже рік ринок живе без архітектурно-будівельного контролю, з наслідками такої безконтрольності нам ще доведеться зіткнутись у майбутньому.
Вже зовсім скоро визначальним на будівельному ринку стане прийнятий у цьому році Закон України «Про надання будівельної продукції на ринку». Він набуде чинності 1 січня 2023 року і неабияк вплине на діяльність виробників та постачальників будівельної продукції. Закон стандартизує виробництво будматеріалів та вплине на перебіг дистриб’юції матеріалів та будівництва. Запроваджується ринковий нагляд контролю за якістю будівельної продукції.
Передвиборча кампанія політиків цього року проявилась у проєкті Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав кредиторів об'єктів будівництва». У разі прийняття законопроєкту, забудовникам доведеться відмовитись від сумнівних схем залучення коштів на кшталт попередніх договорів, адже правочини не передбачені законопроєктом можуть бути визнані нікчемними. Фінансувати будівництво стане важче, але це може спонукати багатьох, особливо маленьких забудовників, починати працювати «в білу».
Ці три фактори можуть кардинально змінити механізм формування собівартості квадратного метра будівельної продукції, і, як наслідок, перегляд його ринкової ціни.
Суттєві зміни торкнулись і містобудівної документації на місцевому рівні. Докорінно змінено підхід до її розробки, а також запроваджено її новий вид - Комплексний план просторового розвитку територій громади. Відтепер пануватиме симбіоз містобудівної та землевпорядної документації та нарешті вирішується історичний конфлікт між землевпорядниками та урбаністами. Закон набере чинності 24 липня 2021 року.
Не менш важливий вплив матиме законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення системи місцевого оподаткування)». У разі запуску якого, базою оподаткування стане оціночна вартість нерухомості замість квадратних метрів.
Розмови про новий генеральний план міста Києва на заміну застарілого документу 2002 року, вже давно стали серед киян міською легендою. Цього року вкотре заплановано, одразу після завершення карантинних обмежень, провести громадські слухання та прийняти омріяний документ. У складі нового генерального плану також очікується затвердження історико-архітектурного опорного плану, що дозволить розблокувати будівництво та реставрацію об'єктів у центральному історичному ареалі міста. Від цього документу також залежить реалізація робіт з реставрації, консервації, ремонту на пам’ятках культурної спадщини (державної та комунальної власності), які будуть реалізовані в рамках програми «Велике будівництво» в місті Києві.
Не менше здивувала й реалізація рішення влади щодо зменшення ставок за іпотечними кредитами. На сьогодні, деякі банки видають іпотечний кредит під 10% річних, що є великою різницею у порівнянні з минулорічними 18-20%. Надалі влада обіцяє зниження ставки до 8%, але це можливо при умові, що у банків не буде в наявності більш ліквідних фінансових інструментів.
Свіжою законодавчою ініціативою стала пропозиція створення нового контролюючого органу - Державної житлово-комунальної інспекції. До компетенції Інспекції буде відноситись перевірка надання житлово-комунальних послуг, зокрема, з тепло-, водопостачання та водовідведення, поводження з відходами, управління багатоквартирними будинками. Також вона перевірятиме економічне обґрунтування тарифів на послуги ЖКГ.
Протягом року відбулось ще кілька менш важливих змін, наприклад:
В рамках проєкту влади «Велике будівництво» планується будівництво не лише доріг, а і як обіцяють, відновлення близько 100 пам’яток історії по території всієї України. Маємо надію на успіх цього проєкту, адже проблема понівечених історичних пам’яток уже давно назріла для країни.
Не можемо оминути увагою і зміни в системі технічної інвентаризації будівель і споруд. Так, громадськості поки не було представлено чіткого нормативного акту, проте розмови про необхідність наведення ладу в цій сфері йдуть давно. А як ми знаємо, ніщо не спинить ідею, час якої настав. Сподіваємось, що цього року нас чекатиме реєстр технічних паспортів із чіткою прив’язкою техпаспорту до геолокації об'єкту і відображення його в системі, яка буде пам’ятати попереднє планування будівлі, що унеможливить виготовлення недостовірних технічних паспортів.
У 2020 ринок вітчизняної нерухомості зазнав помітних змін, що дисциплінують будівельну галузь, не зважаючи на COVID-19. Покращення якості продукції, беззаперечно, матиме прямий вплив на вартість нерухомості. Проте, не менш важливим фактором стане доступність житла завдяки дешевій іпотеці.
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.