Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.253 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.563 |
USD | 41.150 | 41.649 | 41.253 |
EUR | 43.370 | 44.039 | 43.563 |
Дорогі друзі!
От і завершується непростий 2020 рік. Ці 366 днів, які стають історією, стали періодом незичних для кількох нинішніх поколінь викликів, часом, коли весь світ відчув, що життя може бути дійсно непередбачуваним, коли людям довелося шукати і знаходити альтернативні шляхи розвитку цивілізації, а владі в різних країнах світу – ухвалювати складні, часто непопулярні рішення. Пандемія, викликана поширенням вірусу COVID-19, вплинула на всі без винятку галузі життєдіяльності людей у всіх куточках земної кулі.
Сьогодні, на початку нового року, очевидно, що ми ще далекі від точки виходу з пандемії, і можемо тільки прогнозувати, яких людських і економічних втрат зрештою зазнає і світ, і Україна, з якої глибини падіння нам доведеться вибиратися, і яку частину 2021 року буде витрачено на це.
І якщо навіть світові лідери, які можуть дозволити собі економічні й соціальні експерименти, діють зараз вкрай обережно і на підставі вивірених розрахунків, то наскільки небезпечно більш вразливим країнам робити кроки з неясними наслідками! Головне для нас – вибудувати якісний, реалістичний план дій з подолання наслідків пандемії на нашу країну. Важливим є ухвалення зважених рішень національним урядом і місцевим самоврядуванням, які в співпраці з експертами, корпоративним сектором і громадянами мають провадити ефективну політику як в умовах карантину, так і після його завершення.
Своє місце в цій політиці має знайти кожна галузь економіки, зокрема й така важлива, як будівництво. 2020 року будівельний ринок кидало то вгору, то донизу на хвилях спричиненої COVID-19 економічної кризи.
Не хочеться сипати цифрами, які можна знайти у профільних джерелах. А загальні тенденції такі. Споживацький попит на житло скоротився через зменшення економічних можливостей українців. Відповідно обсяги збудованого і проданого житла демонстрували різноспрямовані тенденції – першу половину року відбувалося скорочення, яке із середини змінилося зростанням. Реформувалися правила роботи будівництва, учасники ринку вчилися жити за нових реалій. Почало оживати банківське іпотечне кредитування – умови якого, слід дивитися правді у вічі, все ще не під силу для більшості звичайних українців – на відміну від умов житлових програм.
У цих обставинах спертися б громадянам на плече державної підтримки у придбанні власного житла… Крім виразного соціального ефекту, це би справило потужний економічний вплив на будівельну та суміжні галузі, перетворивши кожну вкладену гривню на шість-сім-десять. Бо інфраструктура – це, поза сумнівом, важливо і на часі, але й жити споживачам цієї інфраструктури десь треба. Щоб не виникали думки про еміграцію та не втрачала наша країна так стрімко демографічний потенціал.
Це у мріях. А реалії державного бюджету-2020 і ухваленого бюджету на 2021 рік маємо такі: коштів на державні житлові програми (іншими словами, на реалізацію передбаченого Конституцією та чинними законами права українців на житло) у розписах державних фінансів не передбачено. Діють програми головним чином завдяки відповідальному ставленню місцевих влад до потреб мешканців своїх громад. Спостерігаємо таку ситуацію останні років шість. Наприкінці 2019-го з’явилися було паростки змін у ставленні держави до проблеми забезпечення певних категорій громадян власним житлом, був запущений пілотний проєкт програми іпотеки під 3% річних. Але 2020 не приніс розвитку цієї вкрай потрібної людям ініціативи. Тож і маємо результат року, що минає, - близько 600 укладених договорів з сім’ями на придбання житла за всіма програмами, які адмініструє Держмолодьжитло.
На старті року 2021 сподіватимемося на зміну ставлення держави до своєї відповідальності перед громадянами. Для цього працюємо, роз’яснюємо, нагадуємо, стукаємо у двері, які наразі зачинені. Водночас розвиватимемо відносини з місцевим самоврядуванням, рухатимемося до залучення позабюджетного фінансування житлових проєктів. Маємо багато напрацювань, у тому числі створених спільно із зарубіжними партнерами, і втілюватимемо їх у життя. Не виключено, саме цей напрямок стане одним з ключових для нас у наступній перспективі.
Тож 2021-ий обіцяє бути часом непростим, але цікавим. Сповнимо ж його активною працею, щоб за 365 днів усі ми, представники будівельної галузі і суміжні інституції, могли з честю відзвітувати про успішне подолання наслідків кризи та вихід на нові обрії розвитку.
ЧИТАЙТЕ ДРУГИЕ СТАТЬИ ЦИКЛА
"АНАЛИТИКА И ПРОГНОЗЫ от первых лиц строительного комплекса Украины":
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.