РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.876 EUR: 43.511
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.876
EUR 40.000 41.000 43.511
USD 41.700 42.185 41.876
EUR 43.330 44.030 43.511
Новость

Новий формат оренди держмайна: що варто знати і як діяти орендарю в нових умовах оренди

Слідом за новим форматом приватизації державного майна, в Україні стартувала оренда державного майна за новими прозорими правилами
1135
27 ноября 2020 г.


Новий формат оренди держмайна:
як діяти в нових умовах


Кожному бажаючому стати орендарем державного майна в Україні раджу ознайомитись із Законом України “Про оренду державного та комунального майна”, де визначено основні засади процесу. А безпосередню процедуру оренди прописано у Порядку передачі в оренду державного і комунального майна, схвалений Кабінетом Міністрів 3 червня 2020 року, який набув чинності 16 червня 2020 року. (Постанова КМУ №483 “Деякі питання оренди державного та комунального майна”), повідомляє Яна Матієва, в.о. начальника регіонального відділення ФДМУ по Києву.  

За новими правилами, процес укладання договорів відбувається через відкриті аукціони на онлайн – платформі Prozorro.Продажі, а це означає, що відтепер не чиновник вирішує долю того чи іншого приміщення, а змагальний та відкритий процес визначає переможця по кожному об'єкту оренди.

Процедура оренди держмайна відтепер стала зручною та прозорою – абсолютно виключена можливість ручного керування результатами “конкурсів”. Так, за новими правилами, всі учасники аукціону залишаються анонімними до завершення аукціону та після оприлюднення системою їх імен в електронному протоколі.

Для повного розуміння, слід зазначити, що конкурси на право оренди майна взагалі скасовано. 

Конкурсні комісії у складі чиновників з різних державних відомств також пішли у минуле, адже процедура з конкурсами, на відміну від чесних та прозорих електронних аукціонів, створює передумови для появи корупції.

Відтепер – жодних перевірок документів у ручному режимі від потенційних орендарів на “повноту та правильність заповнення”, жодних особистих рішень про допущення чи відмову в доступі до участі в аукціоні, лише чесна неупереджена електронна система реєстрації.

На рівні Закону встановлено поділ всіх об’єктів оренди на  Переліки першого та другого типу. До переліку Першого типу відносяться об’єкти, які передаються в оренду на аукціоні, до Переліку другого типу - без проведення аукціону.

Переліки майна, щодо якого прийнято рішення про передачу в оренду, можна подивитись на сайті Фонду державного майна України (https://www.spfu.gov.ua) в розділі “Діяльність. Оренда” або на сайті адміністратора електронних аукціонів - ДП Прозорро. Продажі.

Звісно, викликають цікавість об’єкти, які знаходяться в Переліку другого типу та передаються в оренду без проведення аукціону. Проте, орендувати такі об’єкти можуть виключно органи державної влади та місцевого самоврядування, дипломатичні установи, релігійні організації, установи та організації які фінансуються винятково за рахунок державного або місцевого бюджетів.

Деякі юридичні особи можуть претендувати на оренду майна без аукціону. Наприклад, музеї, громадські організації ветеранів, заклади освіти, народні депутати. Вони всі мають право на оренду без участі в електронному аукціоні, але до них Порядком встановлені додаткові умови, щоб перевірити реальність таких “пільговиків”.


Процес оренди держмайна можна умовно розділити на сім важливих етапів:

1. Ініціювання передачі об’єкта в оренду. 

Ініціатива може виходити як від орендодавця, балансоутримувача, уповноваженого органу управління, так і від самого орендаря, зацікавленого в оренді.

2. Прийняття рішення про передачу об’єкта в оренду.

Інформація про такий об’єкт включається до онлайн Переліку першого або другого типу. З цього моменту всі охочі можуть підібрати собі об’єкт для оренди і в подальшому взяти участь в аукціоні.

3. Затвердження умов оренди. 

Зокрема, вартість майна, стартова орендна плата, строк оренди та додаткові умови, визначені Порядком.

4. Подання документів на участь в аукціоні.

Для участі в аукціоні необхідно подати відповідну заяву. Разом із заявою потрібно надати: ідентифікаційні документи (копії паспортів для фізичних осіб або витягів для юридичних), інформацію про кінцевих бенефіціарних власників - для юридичних осіб, квитанції про сплату гарантійного та реєстраційного внесків.

Розмір реєстраційного внеску - визначається згідно з Порядком, 0,1% мінімальної заробітної плати.

Якщо потенційний орендар поводиться доброчесно, не порушує законодавство, але не виграє аукціон – гарантійний внесок йому повертається повністю.

5. Проведення онлайн аукціону.

Аукціон відбувається у визначений час, який оголошується  одразу при поданні заяви – до початку проведення торгів ніхто не знає кількості учасників, а до завершення аукціону інформація про особи учасників є закритою.

6. Формується протокол аукціону, розглядаються всі скарги та пропозиції, укладається сам Договір оренди.

Система автоматично видає протокол, у якому визначено переможця. Договір формується на підставі примірного договору оренди, затвердженого Кабміном, та підписується протягом 20 днів із дня формування протоколу аукціону.

7. Ви  орендар державного або комунального майна!

Станом на сьогодні в Україні понад 5 000 об'єктів чекають своїх орендарів.

Гарний приклад, що є показовим та “свіжим” – це частина приміщення площею 30 м2 на першому поверсі пасажирського терміналу D Міжнародного аеропорту “Бориспіль”.

10 листопада відбувся онлайн аукціон з передачі в оренду приміщення Міжнародного аеропорту “Бориспіль”. Стартова ціна оренди, за якою об’єкт був виставлений на аукціон, становила 15 356 грн. У результаті конкурентних онлайн торгів, в яких взяли участь 6 учасників, ціна лоту зросла у понад 16 разів – до 250 000 грн. 

За умовами оренди, переможець аукціону отримує дане приміщення в оренду строком на 5 років з можливістю здати його в суборенду третім особам. 

Сума сплати авансового платежу і забезпечувального депозиту переможцем становить  1 100 000 грн. 

Бачимо, що ціна оренди приміщення на території терміналу D аеропорту “Бориспіль” за результатами прозорого онлайн аукціону зросла у понад 16 разів.

Також гарний приклад  маємо у Житомирі, коли 12 листопада відбувся онлайн аукціон з передачі в оренду будівлі площею 471,4 кв. м, в центральній частині Житомира, яка перебуває в державній власності.

Стартова ціна оренди, за якою будівля була виставлена на аукціон, становила 25 180  грн. У результаті конкурентних онлайн торгів, в яких взяли участь 2 учасника, ціна лоту зросла майже втричі – до 75 001 грн.

До речі, про проведення таких аукціонів можна дізнатися також на телеграм каналі Фонду держмайна за посиланням.

По місту Києву ситуація наступна: на платформі Prozorro.Продажі  оформлено інформацію по 71 об’єкту, які вийдуть на аукціони з продовження договорів  оренди майна державних підприємств та установ.

22.12.2020 маємо перший запланований аукціон з продовження договору оренди.

Всього: 6 договорів, 5 з яких заключено з бюджетними установами – відповідно до можливостей чинного законодавства – без проведення аукціону (об’єкти 2 типу).

11 листопада у Регіональному відділенні ФДМУ по місту Києву було підписано першу угоду про передачу майна в оренду за новими правилами, відповідно до результатів онлайн аукціону. Переможець аукціону отримав в оренду павільйон (об’єкт 1 типу) за адресою: м.Київ, проспект А.Глушкова, 1, терміном –13 років. Ціна оренди суттєво зросла в ході змагання 2 учасників: стартова орендна плата становила 68 233, 34 грн., зросла до 121 000 грн.


Підсумовуючи, прозора оренда – це можливість для розвитку бізнесу без жодних бюрократичних обмежень чи прихованих умов.

Запрошую ознайомитися із переліком об'єктів на сайті Фонду державного майна України: bit.ly/32oWO80

Нагадую також про можливість отримати безоплатну консультацію від  фахових спеціалістів Регіонального відділення ФДМУ по м. Києву за телефонами: (044)2810018; (044) 2810022; (044)2355308.

Актуальна інформація станом на 25.11.2020

 

Цікаво про ремонти: раніше ми писали про особливості хюґе-інтер'єру і те, як створити справжній скандинавський затишок у себе вдома
Источник:
27 ноября 2020 г.
7360
Тенденція поширення вірусу свідчить про те, що бізнес має адаптуватися до дистанційних та гнучких фо...
26 ноября 2020 г.
7206
Если комиссию как инструмент решения проблемы рейдерских захватов ликвидируют, то оборонительные соо...
25 ноября 2020 г.
6963
Лише 15% інвесторів вірять у те, що всі повернуться до офісу після локдауну в пе...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
18 декабря 2024 г.
3874
Окрім 4 млрд гривень, які на програму єВідновлення заклали у держбюджеті на 2025 рік, додатково виді...
17 декабря 2024 г.
4193
В першому півріччі 2024 року рівень освоєння таких коштів становив лише 16,8%. Загалом під час аудит...
13 декабря 2024 г.
2363
Інфляційний сплеск все більше набуває фундаментальних ознак...
01 января 2000 г.
17
Економічна ефективність сучасних систем водовідведення: інвестиції, які забезпечують надійність інфр...
01 января 2000 г.
20
Дізнайтесь, чому важливо узаконити самобуд і якими є етапи легалізації будови...
19 декабря 2024 г.
7445
Дизайн та концепція проєкту натхненні роботами світових лендарт-митців, зокрема, “Золотою спір...
20 декабря 2024 г.
1259
20 грудня обговоримо важливі питання цифровізації та вдосконалення будівельної галузі...
18 декабря 2024 г.
2282
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзначені ...
10 декабря 2024 г.
1564
12 грудня 2024 року в Києві відбудеться визначна подія для професіоналів будівельної, девелоперської...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
18 декабря 2024 г.
2576
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
464
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!