Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.289 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 44.968 |
USD | 41.070 | 41.490 | 41.289 |
EUR | 44.750 | 45.430 | 44.968 |
Порядок справляння та використання збору на обов’язкове державне пенсійне страхування регулюється Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» та Порядком сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998 року.
Закріплено, що під час оформлення у нотаріуса договору купівлі-продажу покупець квартири сплачує збір на обов’язкове пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості квартири. Одночасно Законодавець звільнив від такого збору особу яка придбає житло вперше.
Пунктом 15–1 Порядку № 1740 закріплено, що збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1% від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Слід зазначити, що нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об’єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Хто має право на повернення збору при купівлі житла?
Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» так і Порядком № 1740, встановлено що всі громадяни є платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування за винятком тих, які здійснюють операцію з купівлі житла вперше.
Окрім цього, в пункті 15–3 Порядку № 1740 зазначено: «Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна».
З цього положення випливає, що навіть ті громадяни, які здійснюють операцію з купівлі житла вперше, у будь-якому випадку будуть зобов’язані сплатити пенсійний збір (оскільки відсутній алгоритм, який би надавав можливість перевірки інформації, чи дійсно особа купує житло вперше). Якщо ж пенсійний збір не оплатити, нотаріус просто відмовиться посвідчувати відповідний договір купівлі-продажу.
Отже, незалежно від кількості купленого житла одним громадянином, він у будь-якому випадку буде зобов’язаний сплатити збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, і вже після оформлення угоди повертати сплачені кошти.
Порядок повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при купівлі житла
Якщо особа оплатила певну суму пенсійного збору, підписала договір купівлі-продажу (і відповідні відомості були внесені в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно) - фактично здійснила операцію з купівлі житла вперше.
В обов’язковому порядку потрібно звернутися до територіального управління Пенсійного фонду України із Заявою про повернення помилково сплачених грошових коштів (пенсійного збору). У заяві потрібно описати операцію з купівлі житла (додати Договір купівлі продажу), підтвердити факт сплати пенсійного збору (додати копію квитанції), додати інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, яка підтвердить що придбане житло є першим нерухомим майном, вказаної категорії, яке придбаває особа.
Додатково потрібно зробити посилання на норми законодавства зазначені вище, та прохальну частину: «Прошу: 1) Повернути мені, ПІБ, (РНКОПП 00000000000000000) помилково сплачений збір на обов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості об’єкту нерухомого майна в сумі ХХ грн. при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу квартири від ХХ.ХХ.2020 р.; 2) Грошові кошти перерахувати на наступні банківські реквізити: 0000000000000000000000».
Як свідчить практика, протягом 25–35 календарних днів вам надійде відповідь з відмовою в поверненні коштів. У такому випадку потрібно звертатися з позовом до адміністративного суду (строк позовної давності становить 6 місяців від моменту отримання відмови). На цій стадії радимо звернутися до юристів, які допоможуть у складанні Позовної заяви.
На стадії судового розгляду єдиними витратами буде сплата судового збору в розмірі 840 гривень 80 копійок (які будуть в майбутньому стягнені з ПФУ на користь громадянина).
У більшості випадків адміністративні суди обирають позиції Позивачів - тобто осіб, які прагнуть повернути помилково сплачений збір на обов’язкове державне пенсійне страхування. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив: «за відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб’єкта владних повноважень зобов’язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов’язана сплачувати збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов’язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу. Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами». Аналогічні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді, зокрема у постановах Верховного Суду від 30 січня 2018 року (справа N 819/1498/17) та 31 січня 2018 року (справа N 819/1667/17).
Тобто у випадку подання повного пакету документів до Пенсійного фонду України та у разі первинної операції з купівлі житла, особа гарантовано зможе отримати помилково сплачений пенсійний збір.
За фактом судового розгляду (який може тривати від 4 до 12 місяців), громадянин отримає рішення суду, яким буде зобов’язано ПФУ повернути Вам кошти. Після набрання рішенням законної сили Пенсійний Фонд робить відповідне подання до Державного казначейства, яке подається разом із копією рішення суду, оригіналом квитанції та заявою встановленого зразка, у якій також зазначаються банківські реквізити, на які необхідно перерахувати кошти.
Останнім і заключним етапом є повернення грошових коштів на ваш банківський рахунок. У загальному весь процес може тривати до 18 місяців (за умови відсутності апеляційної скарги з сторони ПФУ).
Стосовно строків давності - у національному законодавстві не закріплено строк, у межах якого особа може звернутися до ПФУ із Заявою про повернення збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, навіть якщо ви вперше купили житло 5 років тому, у вас все ще залишилось право на таке повернення.
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.