РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.289 EUR: 44.968
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.289
EUR 40.000 41.000 44.968
USD 41.070 41.490 41.289
EUR 44.750 45.430 44.968
Новость

Криза в будівництві? Випробування коронавірусом витримають не всі: чверть девелоперів призупинять діяльність

Запас міцності вітчизняних девелоперів в умовах карантину — 2-3 місяці
4350
18 марта 2020 г.

Коронавірус vs девелопери.
Запасу міцності вистачить не всім

Через послаблення гривні та в умовах карантину, що паралізують діяльність ринку, вітчизняні девелоперські компанії можуть протриматися 2-3 місяці. Таку думку висловили в Спільноті девелоперів житла RED Community

В організації вважають, що на ринку досить багато компаній-забудовників, в яких відсутнє стратегічне планування, а поточне планування відбувається «сьогодні на вчора». Очевидно, що саме такі компанії не мають достатньо обігових коштів, щоб протриматися понад 3 місяці. За несприятливих умов на ринку частка компаній (20-25% від загальної кількості) можуть відчути системну кризу та будуть змушені призупинити реалізацію власних проєктів, або ж шукати партнерів для того, аби не було зупинок в будівництві. 

«Останні кілька років спостерігалися досить сприятливі умови для розвитку будівництва житла, насамперед, на об’єкти нових якісних форматів житла. Частка таких об’єктів на сьогодні становить близько 30% від загального обсягу проєктів, що зводяться. Проте багато хто із забудовників, які працюють переважно в сегменті економ-житла, не розглядали більш загрозливі сценарії, чи якісь обставини непоборної дії, що здатні суттєво змінити ринок. Саме тому неготовність деяких компаній до криз може спровокувати кризу на будівельному ринку», — йдеться в повідомленні RED Community.

Дарія Бедя, керівниця з розвитку проєктів компанії Citex Development, зазначила, що незначне послаблення курсу гривні до долара (до 7%) відповідає очікуванням тієї частки покупців, які планують придбання квартири, при цьому тримають свої заощадження в іноземній валюті. Вона нагадала, що у 2019 році, під час різкого зміцнення гривні, така категорія покупців, а це від 10% до 20% від реального попиту, вимушено взяла паузу в очікуванні повернення курсу на звичний і економічно мотивований рівень до 27-28 грн/дол.

«Виробники будівельних матеріалів і забудовники в своїй діяльності орієнтуються саме на курс іноземної валюти. Ще на початку 2019 року в бюджети компаній був закладених курс 27-28 грн/дол. Фактично ринок «існував» в умовах цього курсу. Тому наразі можна говорити, що «зовнішній» курс збігся з «внутрішнім» курсом будівельного ринку, що може активізувати покупців на первинному ринку житла», — зауважила вона.

На її погляд, зміна курсу навряд чи позначиться на планах забудовників, що тільки-но розпочали реалізацію нових проєктів, адже зараз практично неможливо розпочати проєкт, не маючи власних коштів у розмірі до 60% від загального кошторису будівництва.

Дарія Бедя також вважає, що якщо не відбудеться якихось надто різких коливань курсу і він лишатиметься стабільним протягом 2 тижнів, то варто очікувати на зростання активності покупців на 3-5% у квітні та ще на 5% у травні.

У свою чергу Ярослава Чапко, комерційний директор CBS Holding, вважає, що девальвація гривні спонукатиме до придбання квартир дві категорії покупців: 1) тих, хто тримав свої заощадження в іноземній валюті, 2) інвесторів, що розраховують отримати прибуток, вкладаючи кошти у первинне житло.

«Якщо минулого року інвестиційні спекулянти працювали в сегменті облігацій внутрішньої державної позики, то в цьому році ймовірно ця категорія мігруватиме на первинний ринок житла — адже цінові коливання дають чудову змогу заробити від 20-30% річних, за умови інвестицій в надійні забудови», — підкреслила Ярослава Чапко.

Також на її погляд, вже кілька років багато забудовників орієнтується не на курс гривні, а на собівартість будівництва та рівень прибутку.

«Якщо у забудовника велика частка імпортних матеріалів, то собівартість постійно зростатиме через зростання вартості імпортних матеріалів, а на додачу й зростання цін на вітчизняні будівельні матеріали. Валютний курс, який закладений сьогодні в будівельні бюджети, формується на основі офіційних макропрогнозів, і, скоріш за все, більшість будівельних, девелоперських компаній планували свою діяльність із розрахунку щонайменше 28 грн/долар», — гадає експертка.

На її думку, зараз настає «зірковий» час тих житлових комплексів, на яких попри курсові коливання чи карантин, активне будівництво не буде зупинене. Саме на такі проєкти, за твердженням Ярослави Чапко, припаде левова частка попиту, переважно спекулятивного. І, відповідно, ціна демонструватиме динаміку до збільшення.

«Проєкти, які буде призупинено, навряд зможуть перехопити попит від конкурентів, поступово підвищуючи ціни», — наголосила Ярослава Чапко.


Читайте також Як сильно коронавірус вдарить по економіці України. Віденський інститут опублікував прогноз 

Источник:
propertytimes
17 марта 2020 г.
2127
На сколько отличаются цены на покупку и аренду коммерческой недвижимости в Киеве...
17 марта 2020 г.
2060
Координатор национальной программы «Большое строительство» Юрий Голик, рассказал, к...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
Вчера
3454
Щодалі сильніші та триваліші теплові хвилі руйнують бітумну черепицю. Різкі перепади температури роз...
01 ноября 2024 г.
4900
Це може призвести до повного припинення діяльності основної програми компенсацій в Україні в наступн...
01 ноября 2024 г.
2076
Для цього народні депутати пропонують передбачити відповідні видатки із загального бюджетного фонду...
Сегодня
392
Бетономешалка для дачи или дома — какие модели лучше выбрать? Поможем определиться с объемом, ...
Вчера
451
Особенности и преимущества масляных радиаторов...
01 ноября 2024 г.
1390
Всередині нього буде знаходитися величезний атріум зі спіралеподібною вежею в центрі. Навколо цієї в...
22 октября 2024 г.
1458
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
15 октября 2024 г.
1737
19 листопада усі провідні бімщики країни знову зустрінуться, щоб подискутувати, обговорити події, но...
10 октября 2024 г.
1274
У Києві відбудеться професійний форум, де зберуться провідні експерти та фахівці будівельної га...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
351
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3679
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!