РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.286 EUR: 43.466
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.286
EUR 40.000 41.000 43.466
USD 41.150 41.649 41.286
EUR 43.040 43.800 43.466
Новость

Чи змінять реальну ситуацію у будівництві кадрові зміни у ДАБІ?

До кінця 2019 року Президент України Володимир Зеленський дав доручення виконати «кадрове перезавантаження» у найбільш корумпованих структурах, зокрема у Державній архітектурно-будівельній інспекції (ДАБІ). Але чи змінить це реальну ситуацію по контролю здійснення господарської діяльності у сфері будівництва?
2271
26 сентября 2019 г.

ДМИТРО ПРИСЯЖНЮК,
керівник проектно-будівельної організації




До кінця 2019 року Президент України Володимир Зеленський дав доручення виконати «кадрове перезавантаження» у найбільш корумпованих структурах, зокрема у Державній архітектурно-будівельній інспекції (ДАБІ). Але чи змінить це реальну ситуацію по контролю здійснення господарської діяльності у сфері будівництва?

Адже, за даними анонімного опитування - 80% забудовників вважає, що джерело корупції у будівельній сфері пов’язане із діяльністю ДАБІ. Так більшість опитаних будівельних і девелоперських компаній — понад 58% в Києві і понад 43% в регіонах — відзначили, що корупційні прояви в основному сконцентровані на етапах отримання погоджень та дозволів від контролюючих органів. Найпоширенішою формою корупції, за даними будівельних компаній, є грошова винагорода — 91,7% опитаних.

Більше 50% опитаних вважають, що рівень корупції в будівельній сфері за останні два роки істотно не змінився. Представники галузі скептично ставляться до швидких і ефективних змін: більше 58% опитаних не розраховують на те, що ситуація якось покращиться в найближчі рік-два.

Давайте розглянемо питання більш детально.

Згідно Постанови КМУ від 9 липня 2014 р. N 294, основними завданнями Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме:

  • внесення на розгляд Віце-прем’єр-міністра України — Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства пропозицій щодо забезпечення формування державної політики з питань, що належать до сфери діяльності Держархбудінспекції;
  • здійснення державного контролю та нагляду за дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил;
  • виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування у визначених законодавством випадках.

Зрозуміло, що найбільший простір для маніпуляцій з корупційною складовою у діяльності ДАБІ пов’язаний із останніми двома пунктами завдань.

Уявімо, що Ви молодий підприємець, який вирішив присвятити частину свого життя будівництву об’єктів більших за дачний будинок. Відкривши юридичну особу, перед Вами виникає питання отримання ліцензії для здійснення діяльності у сфері архітектури з класом наслідків СС2 або СС3.

Як законослухняний громадянин Ви вивчаєте законодавчу базу та ліцензійні умови і після отримання даного досвіду розумієте, що отримати ліцензію «по закону» практично неможливо. Адже, наявність виробничо-технічної бази, кваліфікованого персоналу на Вашому підприємстві вже передбачає наявність певної діяльності у будівництві до отримання ліцензії.

Виникає два питання: як Ви здійснювали діяльність без ліцензії як законослухняний громадянин? І навіщо Вам тоді ліцензія якщо Ви здійснювали діяльність без неї? Не дивлячись на всю абсурдність другого запитання — величезна кількість об’єктів архітектури будується за допомогою «підприємств» без ліцензії, так званих «бригад», що не може не даватись в знаки на якості будівельних робіт, а часом і на безпеці подальшої експлуатації (про це детально в окремій статті).

Зважаючи на те, що у великих містах щільність забудови як правило не є привабливою стороною для сусідів, то як правило, здійснювати будівництво без ліцензії та дозвільних документів у Вас не вийде. Так як же бути с ліцензією?

Та дуже просто — на просторах інтернету Ви знайдете масу пропозицій консультаційних послуг «під ключ» по отриманню ліцензії на здійснення господарської діяльності у сфері архітектури. Ціна даних послуг буде залежати лише від наповнення Вашого базового пакету документів по ліцензійним умовам та побажань переліку робіт (СС2 або СС3), які необхідно включити у Вашу майбутню ліцензію. Вартість такої допомоги може коливатися в межах 1500-3000 доларів. Гарантії отримання у разі звернення до «перевірених» консультаційних агентств — 99%.

На жаль, у випадку Вашої принципової позиції і намагання отримати ліцензію «по закону» — найвірогідніше ваша кампанія буде невдалою, адже ні для кого не секрет, що комісія по ліцензуванню має тісний контакт з вищезгаданими консультаційними агентствами, що підкріплено взаємовигідними фінансовими відносинами.

Повертаючись до заяви нашого Президента в контексті вищевикладеного — чи вплине зміна керівництва ДАБІ на рівень корупції у даній структурі? Моя особиста думка, що не вплине — відбудеться лише перенаправлення фінансових потоків в іншу кишеню. Я переконаний, що без зміни законодавства та ліцензійних умов викоренити корупцію у цьому напрямку — неможливо. Для молодих підприємств, наприклад, можливо спростити процедури отримання ліцензії, ввести пільговий період після отримання ліцензії на виконання ліцензійних умов протягом певного проміжку часу під плановим контролем ДАБІ.

Без зміни ядра проблеми, декларація про «кадрове перезавантаження» є не більше ніж гучна заява того, що хочуть чути громадяни України.

І не забуваємо, що «кадри вирішують все» — можливо краще дати спеціалістам інші правила гри?




Читайте також у розділі "БЛОГИ":

25 сентября 2019 г.
1912
Комітет Верховної Ради підтримав проект Закону №1052 про внесення змін до Закону України "Про будіве...
23 сентября 2019 г.
1799
Наступного року з держбюджету на ремонт та розбудову доріг в Україні планують виділити 69,7 мільярда...
20 сентября 2019 г.
2050
Уже не перший рік Україна — лідер Центральної та Східної Європи за кількістю електрокарів. За ...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
20 ноября 2024 г.
3678
Верховна Рада України на засіданні 19 листопада ухвалила у другому читанні проєкт закону про державн...
19 ноября 2024 г.
3653
На 2025 рік Уряд виділяє на виплату компенсацій лише 4 млрд гривень – щонайменше вдвічі меншу ...
12 ноября 2024 г.
3905
В той же час Україна потребує 5 мільярдів доларів для термінового відновлення інфраструктури...
Сегодня
4405
Особлива увага приділялася середньовічним технікам, зокрема, відновленню даху, відомого як «лі...
Сегодня
7544
Хмарочос Puzzle Tirana стане сучасним символом Тирани, поєднавши елементи сільської архітектури з жи...
20 ноября 2024 г.
1397
Що включає повний покрівельний комплект Ruukki, та чому його варто обрати...
Сегодня
557
26 листопада 2024 року в Києві відбудеться конференція-діалог "Забезпечення доступу до фінансування ...
11 ноября 2024 г.
1370
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзна...
11 ноября 2024 г.
1284
29 листопада відбудеться семінар та вебінар ФІНАНСУВАННЯ БУДІВНИЦТВА - 2024/2025! Житло (квартири, п...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
393
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3731
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!