РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.286 EUR: 43.466
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.286
EUR 40.000 41.000 43.466
USD 41.150 41.649 41.286
EUR 43.040 43.800 43.466
Новость

Параметричний метод розробки будівельних норм: як із перепони зробити трамплін

Комітет Верховної Ради підтримав проект Закону №1052 про внесення змін до Закону України "Про будівельні норми" щодо удосконалення нормування у будівництві. Якщо депутати остаточно проголосують, це забезпечить перехід від старого розпорядчого методу розробки будівельних норм до параметричного. Подібний підхід успішно діє в США та країнах Європи, що вирізняються високою інноваційністю галузі будівництва
1911
25 сентября 2019 г.

ДМИТРО ІСАЄНКО,
віце-президент Конфедерації будівельників України
народний депутат, cекретар Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування


Комітет Верховної Ради підтримав проект Закону №1052 про внесення змін до Закону України "Про будівельні норми" щодо удосконалення нормування у будівництві. Якщо депутати остаточно проголосують, це забезпечить перехід від старого розпорядчого методу розробки будівельних норм до параметричного, поширеного у розвинутих країнах світу.Насамперед, це дозволить будівельникам самостійно визначати застосування технологічних і конструктивних рішень зважаючи на функціональність об’єкта, комфорт і безпеку його користувачів.

Діючі в Україні державні будівельні норми розроблені за радянським розпорядчим методом. На відміну від США, Канади та країн ЄС, де будівельні норми є параметричними і вимагають враховувати виконання тих чи інших функцій майбутнім об’єктом, в Україні вони передбачають безальтернативний опис будівельного процесу. Як результат, часто будівельникам не дозволено використовувати новації. Вони стають заручниками старих та неефективних інженерних рішень. Це стосується навіть таких підходів, які вже десятки років успішно впроваджуються за кордоном.

Розпорядчий метод формування українських будівельних норм полягає у їх нормативному характері, який передбачає поелементний опис об’єкта нормування (встановлюються конкретні рішення, конструкції, матеріали, які не передбачають альтернатив). Наприклад, якщо міститься положення про те, що ширина проїзду має бути 6 метрів, це означає, що у будівельника немає опції зробити його вужчим або ширшим. Хоча, враховуючи сценарії використання споруди у майбутньому, оптимальні розміри можуть бути зовсім іншими. Та навіть незважаючи на це, будь-яке відхилення від точної цифри вважатиметься порушенням.

Більша частина діючих в Україні будівельних норм були розроблені за радянських часів. По-перше, за десятки років значно змінилася технологічна складова будівництва. З’явилися нові матеріали, інструменти і технології, використання яких не передбачено застарілими будівельними нормами. Через це часом стаються зовсім парадоксальні ситуації, коли неможливо застосувати перевірені за кордоном рішення, бо про них не згадано в нормах.

По-друге, за радянських часів застосування будівельних норм було важливим інструментом стандартизації. Завдяки ним заводи випускали однакову продукцію, а проектувальники і будівельники по всій країні могли не перейматися щодо деталей і просто виконувати наявні інструкції. Такий підхід відповідав тогочасним потребам і забезпечував стабільну якість для усіх робіт.

Проте зараз в Україні більшу частину об’єктів будують приватні замовники і підрядники. Компанії конкурують між собою за показниками якості, функціональності та вартості спорудження. Ось чому фірмам так важливо мати змогу використовувати технологічні рішення, що здатні зробити їх послуги вигіднішими у порівнянні з конкурентами.

Більше того, зараз побажання замовників будівництва часто переважають вимоги, закріплені в будівельних нормах. Тобто замовники прагнуть отримати вищу якість, а також додатковий функціонал об’єктів. В цьому випадку, будівельні норми стають вже не гарантом стабільної якості, а навпаки унеможливлюють врахування усіх побажань.

У свою чергу, перехід до параметричного методу,який передбачає встановлення цілей чи параметрів безпеки, функціональності та якості об’єкта (певного критерію, вимоги до експлуатаційної характеристики та/або її показників), дозволить замовникам і проектувальникам фокусуватися на необхідних функціональних індикаторах, а також показниках безпеки. Тоді як вибір конкретних технологічних рішень не буде обмежений.

Будівельні норми мають стати інструментом контролю ризиків, пов’язаних із загрозою здоров’ю та життю людини. Запровадження параметричного методу в якості концептуальних засад розвитку системи технічного регулювання дозволить створити гнучку систему формування вимог. Також це дасть змогу встановити нові пріоритети у прийнятті технічних рішень, спрямованих на забезпечення виконання основних вимог безпеки.

Ключовими фігурами у такому випадку стають проектувальник та замовник, тобто відповідальний виконавець. Cаме вони несуть відповідальність за прийняте рішення щодо способу виконання обов’язкових вимог. Таким чином відбувається переміщення ваги прийняття рішень з державного регулювання до публічного.

Подібний підхід успішно діє в США та країнах Європи, що вирізняються високою інноваційністю галузі будівництва. А з прийняттям проекта Закону №1052 про внесення змін до Закону України "Про будівельні норми" щодо удосконалення нормування у будівництві, він буде застосовуватись і в Україні. З одного боку, це посилить відповідальність будівельників за конкретні функціональні характеристики нових споруд, як, наприклад, їх безпека чи інклюзивність. З іншого, він дасть можливість компаніям застосовувати будь-які сучасні технологічні рішення та ефективніше використовувати наявні ресурси.




Читайте також у розділі "БЛОГИ":

Источник:
blogs
23 сентября 2019 г.
1799
Наступного року з держбюджету на ремонт та розбудову доріг в Україні планують виділити 69,7 мільярда...
20 сентября 2019 г.
2050
Уже не перший рік Україна — лідер Центральної та Східної Європи за кількістю електрокарів. За ...
20 сентября 2019 г.
2451
П’ять головних трендів, які визначатимуть розвиток світового та українського офісного ринку в ...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
20 ноября 2024 г.
3678
Верховна Рада України на засіданні 19 листопада ухвалила у другому читанні проєкт закону про державн...
19 ноября 2024 г.
3653
На 2025 рік Уряд виділяє на виплату компенсацій лише 4 млрд гривень – щонайменше вдвічі меншу ...
12 ноября 2024 г.
3905
В той же час Україна потребує 5 мільярдів доларів для термінового відновлення інфраструктури...
Сегодня
4404
Особлива увага приділялася середньовічним технікам, зокрема, відновленню даху, відомого як «лі...
Сегодня
7544
Хмарочос Puzzle Tirana стане сучасним символом Тирани, поєднавши елементи сільської архітектури з жи...
20 ноября 2024 г.
1397
Що включає повний покрівельний комплект Ruukki, та чому його варто обрати...
Сегодня
556
26 листопада 2024 року в Києві відбудеться конференція-діалог "Забезпечення доступу до фінансування ...
11 ноября 2024 г.
1370
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзна...
11 ноября 2024 г.
1284
29 листопада відбудеться семінар та вебінар ФІНАНСУВАННЯ БУДІВНИЦТВА - 2024/2025! Житло (квартири, п...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
393
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3731
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!