Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.289 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 44.968 |
USD | 41.070 | 41.490 | 41.289 |
EUR | 44.630 | 45.230 | 44.968 |
24 січня у медіа-залі КБУ пройшов круглий стіл «Конфлікти в будівництві. Альтернативні механізми їх законного вирішення. Практичні поради». Пропонуємо до ознайомлення тези докладу партнера Sayenko Kharenko Сергія Погребнoго з цієї завжди актуальної теми.
Нагадаю типи конфліктів у будівництві:
1. Конфлікт з державними органами влади та органами місцевого самоврядування.
2. Конфлікти з конкурентами.
3. Конфлікти з конкурентами, яких може не влаштовувати як законне, так і незаконне будівництво, але є суспільні інтереси.
4. Конфлікти з громадськими організаціями, ОСББ, окремими активістами, представниками політичних партій.
5. Конфлікти з особами, які мають на меті збагачення за рахунок забудовника.
6. Конфлікти з інвесторами.
7. Конфлікти з окремими впливовими фізичними особами, що проживають поряд з місцем будівництва, через побутові незручності, зниження цін на нерухомість тощо.
Найгострішими та найбільш розповсюдженими є конфлікти за участю громадськості та активістів.
Залежно від кінцевих цілей і фактичних обставин (законності будівництва, її виду та умов) активістів-опонентів забудови можливо умовно розділити на такі типи:
Такі люди зазвичай присутні на резонансних будівництвах, на охоронюваних законом територіях (заповідники, історичні поселення); у проектах, що планують знесення/суттєву зміну об'єктів історичної та культурної спадщини; незаконних будівництвах з використанням громадського майна і територій. Фактично йдеться про законні або, можливо, формально і не зовсім законні, однак правильні з моральної та суспільної точки зору, вимоги активістів до забудовників.
Читайте думку експерта з цього ж круглого столу:
Іван Салій: "Хто будує заводи і нерухомість – герої нашого часу"
Президент Спілки Іван Салій взяв участь у засіданні круглого столу КБУ "Конфлікти у будівництві. Альтернативні механізми їх законного вирішення. Практичні поради", який відбувся 24 січня
Необхідно зрозуміти, що дана ситуація є конфліктною.
Далі – запустити режим максимальної безпеки для вас, сім'ї та бізнесу. Роботу служби безпеки перевести в найактивніший режим захисту. Сподіваюся, у Вас є такий план, як і корпоративна безпека загалом.
Обов’язково укласти договір з адвокатом на надання правової допомоги, якщо він ще не був укладений.
Провести аналіз та систематизацію інформації:
- зібрати всю можливу інформацію про конфлікт, його учасників, події, факти, публікації, включно з чутками, плітками, домислами;
- провести соціологічне опитування;
- провести профільний аналіз, пов'язаний з ринком, правами, активами, «виробництвом»;
- провести аналіз PR-активності проти забудовника, будівництва, бенефіціарів тощо;
- зробити юридичний аналіз ситуації підстав для здійснення будівництва, можливості усунення причин, які перешкоджають будівництву, а також, в залежності від виду конфлікту, ще й профільний аналіз, пов'язаний з ринком, правами, активами тощо;
- визначити переваги будівництва для місцевих жителів, для залучених громадських організацій, для органів влади тощо;
- провести аналіз можливості залучення в проект «дружніх» сил (громадські організації, місцеві жителі, підтримка місцевих органів влади, правоохоронних органів);
Після налагодження цієї системи заходів необхідно написати первісний план вирішення конфлікту за кожним напрямком: юридичний, кримінально-правовий захист, фінансовий, охоронний, технічний, PR, у випадку зустрічної атаки, комунікацій з владою тощо.
Для вирішення конфлікту повинна бути створена проектна група:
- керівник проекту;
- керівник групи «соціальної інженерії»;
Також край необхідно зробити психологічний портрет противника. Він допоможе Вам зрозуміти, навіщо противнику потрібен цей конфлікт.
Поставити на моніторинг всі доступні реєстри та засоби ЗМІ.
Після налагодження цієї системи заходів необхідно написати первісний план вирішення конфлікту за кожним напрямком: юридичний, кримінально-правовий захист, фінансовий, охоронний, технічний, PR, у випадку зустрічної атаки, комунікацій з владою тощо.
ВІДБІР КОМАНДИ ВИРІШЕННЯ КОНФЛІКТУ
Для вирішення конфлікту повинна бути створена проектна група:
- керівник проекту;
- керівник групи «соціальної інженерії»;
- керівники громадських організацій;
- представник з боку забудовника;
- відповідальні за правовий супровід конфлікту (судова робота, робота з правоохоронними органами, реагування на різні запити і звернення, супровід перевірок тощо);
- відповідальні за GR;
- спеціалісти кризового PR;
- особа, яка відповідає за безпеку проекту.
Факт створення проектної групи бажано закріпити наказом, розпорядженням, договором, рішенням.
Шукайте і залучайте зовнішніх консультантів, не економте гроші на них – якщо програєте, то втратите все. Кращі консультанти дешевими не бувають!
Реалізацію плану заходів з вирішення конфлікту рекомендується розпочати з активної PR-кампанії. Необхідно зламати негативний моральний клімат навколо вас, який присутній в будь-якому конфлікті. Часто це є завданням № 1. Ніхто не хоче допомагати людям з поганю репутацією.
Наступні кроки:
Направити офіційні звернення до органів місцевого самоврядування та державної влади від імені місцевих жителів на підтримку будівництва з проханням сприяти будівництву.
Провести комунікацію з правоохоронними органами з приводу законності будівництва.
Заручитися підтримкою впливових громадських організацій, щоб з їхньою допомогою вести комунікацію.
Якщо у конфлікт втручаються політичні сили, потрібна офіційна взаємодія з ними щодо наявності конкретних законних претензій.
Проведення попередніх громадських слухань до моменту отримання підтримки від громадськості.
«Класичні» силові методи вирішення конфлікту не працюють, є неефективними і не дозволять повністю вирішити конфлікт, а навпаки, можуть затягнути його в більш глибоку стадію, створити у спочатку законного будівництва ореол незаконності.
Реальна дієва альтернатива - інтелектуальний підхід до вирішення конфлікту, який передбачає розумне використання в комплексі юридичних, PR, GR механізмів, цільових соціальних активностей і можливостей фізичної охорони для ефективного вирішення конфлікту зі збереженням позитивної репутації забудовника.
Правоохоронні органи повинні бути завчасно проінформовані про відповідність будівництва вимогам законодавства і намірів здійснити візит техніки.
Напрямки роботи з правоохоронними органами:
- супровід візиту техніки (завчасне повідомлення, прохання забезпечити участь);
- охорона об'єкта будівництва (договір з охоронною фірмою, пости, тривожні кнопки, патрулювання);
- прохання організувати регулювання «проблемних» перехресть;
- робота з заявами сторін конфлікту;
- допомога у фіксації правопорушень і їхній подальший супровід.
Не рекомендується застосовувати спеціальні засоби, тільки відтискування протестуючих.
Обов’язково потрібна фіксація роботи правоохоронних органів з метою попередження подачі на них скарг. Зазначені матеріали в подальшому стануть у пригоді при комунікації з держструктурами і на PR-заходах. Не забувайте надіслати офіційний лист-подяку на адресу керівництва правоохоронних органів за підтримання правопорядку.
Наостанок хочу ще раз підкреслити: мінімізувати ризики виникнення конфліктних ситуацій і вирішувати вже існуючі конфлікти мають професіонали.
Джерело: Головний будівельний портал України Build Portal
Текст: КБУ
Фото: Прес-служба Головного будівельного порталу України Build Portal
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.