РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.547 EUR: 46.753
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.547
EUR 40.000 41.000 46.753
USD 41.330 41.831 41.547
EUR 46.000 46.999 46.753
Новость

Субсидіант витрачає на 20 % більше газу ніж той, хто сплачує за паливо повну ціну

Вихід є: зміна соціальних нормативів та грошова монетизація
1418
30 мая 2018 г.




Програма виплати субсидій неефективна. Громадяни, які отримують таку допомогу, витрачають на 20 % газу більше, ніж їх сусіди, які сплачують за паливо повну ціну. Вихід є: зміна соціальних нормативів та грошова монетизація.

Політики часто відстоюють ідею низьких цін на енергетичні ресурси як механізм соціального захисту - так звані соціальні ціни. Цей підхід, на противагу субсидіям, має низьку адресність, оскільки "соціальна ціна" надається всім споживачам.

Наприклад, встановлені урядом через механізм спеціальних обов'язків ціни на газ для населення нижчі за ринкові. За ними газ купують всі побутові споживачі. Тому адресність житлових субсидій вища за "соціальну ціну". Проте є інший аспект субсидій: їхній вплив на поведінку людей, які їх отримують чи хочуть отримати.

Здоровий глузд та досвід підказують основні аспекти такого впливу.

По-перше - спонукання до заниження доходів чи матеріального стану з метою необґрунтованого отримання субсидії, що призводить до зниження адресності.

По-друге - неощадливе споживання ресурсів, оскільки субсидія покриває більший обсяг, ніж обґрунтована потреба в них. Це призводить до перевитрат ресурсів.

Обидва аспекти однаково важливі, але зупинюся на останньому.

Будь-яка гіпотеза потребує перевірки. Як її перевірити? Проаналізувати споживання газу на опалення субсидіантами та несубсидіантами, які мають індивідуальне газове опалення та проживають у багатоквартирних будинках.

Чому саме у багатоквартирних, а не в приватних? Щоб виключити вплив характеристик будівлі на споживання. Субсидіанти та несубсидіанти проживають в одних і тих самих будинках, що дозволяє мінімізувати такий вплив на результати.

Отже, нема підстав вважати, що субсидіанти живуть у менш енергоефективних будинках, а несубсидіанти - у більш енергоефективних. Статистичний аналіз показав, що обидві групи рівно розподілені по багатоквартирних будинках.

Для аналізу були взяті дані використання газу протягом двох останніх опалювальних періодів 60 тис. сімей в Кіровоградській області. Які результати? Середнє питоме використання газу на потреби опалення осель субсидіантів було щонайменше в півтора разу більшим, ніж у несубсидіантів.

Найбільша різниця спостерігалася між мешканцями двоповерхових будинків в осінньо-зимовий період 2016-2017 років: субсидіанти використовували газу в середньому в 1,76 разу більше за тих, хто не отримував субсидій.

Питоме споживання газу для опалення жителями багатоквартирних будинків, Кіровоградська область, осінньо-зимовий період 2016-2017 років



Питоме споживання газу для опалення жителями багатоквартирних будинків, Кіровоградська область, осінньо-зимовий період 2017-2018 років


Чому виникає проблема неощадливого споживання газу субсидіантами?

Субсидіанти мають обмежену мотивацію до ощадного використання газу. На відміну від несубсидіантів, які оплачують газ за власний кошт, субсидіанти часто не платять за газ взагалі, оскільки субсидії достатньо для оплати всього обсягу спожитого газу з урахуванням так званого обов'язкового платежу.

Цей надлишок виникає через те, що субсидії нараховують на соціальними нормативами, які в багатьох випадках більші за фактичне споживання газу.

За останні чотири роки соціальний норматив на газ для індивідуального опалення переглядався чотири рази і знизився майже в 2,5 разу: з 11 куб. м до 4,5 куб. м на кв. м опалюваної площі на місяць.

Крім того, переглядалися регіональні коефіцієнти для окремих регіонів та поверховості будівель, тривалість опалювального періоду та соціальна норма житла, на яку нараховується субсидія.

Це стимулювало субсидіантів скорочувати марнотратне використання газу.

Наприклад, для двоповерхових будівель ефективний соціальний норматив між осінньо-зимовими періодами 2016-2017 років та 2017-2018 років знизився на 22 %, тоді як для будинків більшої поверховості норматив знизився всього на 3 %.

Внаслідок цього субсидіанти, які проживають у двоповерхових будівлях, знизили споживання значно більше, ніж інші.

Питоме споживання газу для опалення жителями багатоквартирних будинків, які отримують субсидії, Кіровоградська область, осінньо-зимовий період 2016-2017 років



Оптимізація соціальних нормативів з одночасною грошовою монетизацією житлових субсидій створить реальні  механізми мотивації субсидіантів до ощадного споживання газу. Це дозволить підвищити ефективність використання державних коштів на програму субсидій і скоротити споживання газу.

За укрупненими оцінками, ці заходи можуть забезпечити скорочення використання газу на рік на 1,8-2,4 млрд куб. м або на 15-20 % від його загального споживання населенням. За ринковими цінами цей обсяг газу коштує 20-25 млрд грн.

Олексій Хабатюк, заступник начальника департаменту енергоефективності "Нафтогазу України"

Джерело: Економічна правда

29 мая 2018 г.
1661
Некоторые из них настолько серьезны, что главы правлений даже готовят обращение к премьер-министру В...
29 мая 2018 г.
1474
Желающих арендовать дом под Киевом стало больше ...
22 мая 2018 г.
2650
Практически единственным путем эвакуации в высотных зданиях при возникновении пожара являются лестни...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
02 мая 2025 г.
2768
Згідно з текстом документа, Україна має право сама визначати ділянки, які надаватиме для пошуку та в...
08 апреля 2025 г.
3981
Наразі землі, які були незаконно відчужені, повертаються до держави та територіальних громад че...
19 марта 2025 г.
6402
Тимур Ткаченко оголосив про початок роботи нових правил роботи громадського транспорту під час триво...
Вчера
877
Бетонний басейн - це не просто декоративний елемент ділянки, а складна інженерна споруда, що вимагає...
01 января 2000 г.
34
Demolition works are the first—and a crucial—stage of any construction or renovation pro...
01 января 2000 г.
32
Демонтажные работы — первый и крайне важный этап любого строительного или реконструкционного п...
23 декабря 2024 г.
3505
Юрій Шевага, Директор компанії БІГ-СІТІ розповів про стан та вплив війни на мостову інфраструкт...
16 января 2023 г.
6993
Кабінет Міністрів ухвалив рішення про створення Державного агентства відновлення та розвитку інфраст...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!