COVID-19 vs ринок складської нерухомості. Вплив в Україні та світі

Пандемія COVID-19 завершила найдовший в історії період економічного зростання. Незважаючи на те, що сценарій наслідків COVID-19 змінюється досить швидко, експерти компанії CBRE підготували прогноз, про те яким буде попит на індустріальну та складську нерухомість як в короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі
867 03.04.2020 в 23:23


Складська нерухомість під впливом карантину
В чому перевага

Багато представників сектору індустріальної нерухомості зайняли вичікувальну позицію, що, швидше за все, означає скорочення орендної активності та підвищення рівня вакантності у 2020 році. Проте, ймовірність негативного поглинання на індустріальному ринку є мінімальною. Складські послуги  наразі є дуже затребуваними, ніж будь-коли раніше, що дозволить більшості операторів логістичних та складських послуг залишатись «на плаву» протягом всього періоду кризи. Основним фактором, що обумовлює високу вакантність, є нова пропозиція, яка має бути введена в експлуатацію протягом наступних шести місяців.

Згідно з останнім звітом CBRE MarketFlash, приблизно 60% нової пропозиції у світі, яка була введена в експлуатацію в 2019 році, була поглинута до кінця року, чого, ймовірно, не слід очікувати в 2020 році. Таким чином, орендарі матимуть перевагу, оскільки темпи росту орендних ставок сповільнюється. Існує ймовірність, що девелопмент нових проектів в цьому році буде сповільнено, особливо якщо через епідемію COVID-19 буде продовжено карантин і будівельні роботи не зможуть продовжуватись. Процес запуску девелопменту існуючих проектів також буде призупинено, у зв’язку з обмеженою роботою муніципальних органів та затримкою опрацювання дозвільної документації.

У той же час, у короткостроковій перспективі на ринку складської нерухомості очікується несприятливий прогноз, проте у довгостроковій - наслідки COVID-19 можуть стимулювати попит трьома різними шляхами:

  • Щоб забезпечити достатній рівень запасів для швидкого задоволення попиту, рітейлери будуть наполягати на тому, щоб у постачальника на складі зберігались більші обсяги товару, тим самим збільшуючи попит на складські приміщення.
  • У другому випадку, відбувається регулювання ланцюгів поставок. Ланцюжки поставок, які залежать від Китаю, були перервані у зв’язку з пандемією COVID-19, а в США додатковим чинником стало  введення торгового мита.
  • Інші фактори, такі як зростання вартості робочої сили та проблеми інтелектуального капіталу, також можуть привести до того, що компанії будуть утримуватись від здійснення своєї діяльності в Китаї та інших частинах Азії, Мексики і навіть США, особливо в міру вдосконалення автоматизації. 

Сделки по гостиничной недвижимости: глобальная пауза

В Україні в умовах карантину відбувається переформатування ринку споживача у бік  здійснення покупок онлайн. Наразі найбільший попит фіксується у компаніях зі сфер продуктового рітейлу, фармацевтичної дистрибуції та у сегменті e-commerce.  Так, на сьогодні продуктовий рітейл та його логістика зараз переживають «пік» продажів, що по інформації від гравців ринку, на 40%- 50% вище від продажів у новорічний сезон, що зазвичай є піковим (прогнозовано що дана тенденція буде йти на спад, адже купівельна спроможність споживача буде знижуватись в умовах кризи і споживацький кошик ставатиме більш бюджетним). Такі сегменти як HoReCa та рітейлери, що реалізовують більшість своїх продажів офлайн (переважно фешн-рітейлери), сьогодні відчувають різке падіння продажів. У зв’язку з карантинними заходами та закриттям ТРЦ, такі компанії несуть значні збитки.  Магазини, які генерували свої продажі саме в фізичних локаціях, намагаються перенаправити споживача на свої веб-сайти для онлайн покупок. Варто зазначити, що в онлайн форматах спостерігається велика конкуренція, де сформувались уже сталі гіганти онлайн продажів, тому не всі рітейлери можуть легко перейти від одного формату до іншого. Такі компанії потребують знижок на оренду в складському сегменті, для того, щоб мати змогу забезпечити свою життєдіяльність.

Експерт зазначає, що стосується орендної активності, сьогодні спостерігається додатковий попит саме від продуктових рітейлерів, фармацевтичних компаній та e-commerce. Такі компанії шукають додаткові площі строком на найближчі 6-12 місяців. Наприклад, нещодавно Арт-завод "Платформа" безоплатно надав онлайн-рітейлеру Rozetka приміщення площею 10 000 кв.м для їх використання під складські площі.  Окрім того, е-commerce оператори, в основному, не мають потреби у великих площах, адже товари на складах не затримуються для тривалого зберігання, а фасуються на замовлення для доставки додому споживачам. Додатково, зростає попит на послуги логістичних операторів, що обслуговують всі вищезазначені сектори. 

Поширення COVID-19 і пов'язані з ним карантинні заходи збільшить частку е-сommerce в загальній структурі торгової нерухомості. Як і протягом останніх десяти років, e-сommerce знову стане каталізатором попиту та призведе до зрушень і змін на ринку складської нерухомості протягом наступного циклу. Експерт вважає, що е-commerce стимулюватиме попит на формат так званих складів в межах міста (incity warehouses, urban warehouses). На протязі 2020 року, можуть можуть бути заключені угоди з придбання колишніх промислових об’єктів у місті для переоблаштування під складські приміщення, оскільки на ринку є вже декілька прикладів придбання таких об’єктів з метою складського редевелопменту. Що стосується існуючих складських проектів на стадії девелопменту, поки що будівництво не скасовують, а запланована нова пропозиція має вийти на ринок в заявлені терміни. 

Рынок недвижимости vs карантин. Что с застройщиками и как изменилась ситуация на стройплощадках

Також, припускаємо,  що гравці на ринку будуть намагатися скористатися моментом паніки та погіршення економічної ситуації для придбання земельних ділянок під девелопмент своїх built-to-suit проектів за більш пільговими або зниженими цінами.

Попит на товари придбані онлайн, особливо продукти харчування, будуть стимулювати потребу в дистриб’юторських послугах набагато швидшими темпами, ніж в поточному циклі. Наприклад, за останні кілька тижнів поставки із-за кордону в Україну не припинились, але суттєво подорожчали. Ми спостерігаємо тенденцію, коли рітейлери намагаються заповнити свої складські площі імпортованим товаром по «старій» закупівельній ціні у зв’язку із ростом курсу валют. В той же час, деякі компанії опинилися в скрутній ситуації саме через припинення роботи державних служб, що відповідають за отримання відповідних ліцензій, безперебійної робити на державному митному кордоні та іншими службами. 

«Зараз є дуже важливим фактором сприяння держави в питаннях, що впливають на регулювання курсу валют національним банком, своєчасне видання податковою службою усіх необхідних ліцензій та чіткого регулювання роботи Державної митної та Державної прикордонної служб» - зазначає експерт.

В умовах жорстких карантинних заходів та світової економічної кризи, купівельна спроможність споживача буде знижуватись, а вартість споживчої корзини ставатиме більш бюджетною. Тому, прогнозовано, що дана тенденція щодо попиту продовольчих рітейлерів на короткострокову оренду складів з часом  буде йти на спад, особливо, що стосується зберігання імпортованої продукції. Ймовірно, з часом, рітейлерам буде необхідно переорієнтовувати свої продажі в бік реалізації необхідних та більш бюджетних товарів. 


ЧИТАЙТЕ ГЛАВНЫЕ НОВОСТИ О КОРОНАВИРУСЕ, ПРОГНОЗЫ И СОВЕТЫ ДЛЯ СТРОИТЕЛЕЙ, переходите в спецтему "Короновирус и строителство - прогнозы и советы"
  

Источник: propertytimes
 
Интересные новости:
03.04.2020
866
Гостиничный рынок взял паузу. Сделок о покупке недвижимости гораздо меньше...
03.04.2020
1516
Пандемії руйнують те, що ми найбільше цінуємо в містах — щільність соціальних зв’язків...
03.04.2020
1593
Что происходит на стройплощадках, как застройщики реагируют на снижение спроса, все ли выстоят и нас...
04.06.2020
485
Безробіття в Україні різко зросло: чи вирішать 500 тисяч робочих місць проблему...
03.06.2020
662
За прогнозами експертів, економіка зможе повернутись на показники 2019 року не раніше...
27.05.2020
983
Протягом всієї історії людства пандемії істотно впливали на розвиток мегаполісів. Як на міста світу ...