Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 42.126 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.368 |
USD | 42.050 | 42.600 | 42.126 |
EUR | 43.300 | 44.001 | 43.368 |
На третьому році війни в середньому від третини до половини укриттів, позначених на онлайн-картах, просто не існує, а наявні далеко не завжди відчинені. Навіть у столиці наразі відчинені лише 62,6% сховищ. Тому незабаром в Україні проведуть інвентаризацію всіх укриттів і внесуть їх у спеціальний реєстр.
Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, посилаючись на результати дослідження якості укриттів в Україні, проведеного моніторинговою групою Центру громадянських свобод ОЗОН.
За її словами, група вже втретє провела відповідне дослідження, мета якого - зʼясувати, чи всі укриття, вказані на онлайн-картах, справді існують, чи відчинені вони та чи є там хоча б мінімальні зручності. Волонтери відвідали майже пів тисячі сховищ у Києві, Черкасах, Одесі, Шостці, Чернігові, Миколаєві, Роздільній, Луцьку, Вінниці та Запоріжжі й оцінили їх на предмет доступності, безпеки і відкритості для людей із домашніми тваринами.
Аналізувались наступні моменти:
Результати моніторингу виявилися неоднозначні: за вказаними параметрами, у порівнянні з попередніми роками, ситуація покращилася, але все ж несуттєво. Так, порівняно з показниками попередніх років цьогорічні підвищилися в середньому лише на 10%.
«Мушу із сумом констатувати - результати проведеного дослідження свідчать, що на третьому році війни в Києві відчинені лише 62,6% укриттів. Щодо води, електроенергії, сидінь та вентиляції їхня наявність коливається в межах 30–50%, тому експерти оцінили київські сховища всього у 3 бали. В містах центрального регіону ситуація не краща - в Черкассах відчинено лише 48,5% сховищ, а в цілому приміщення отримали оцінку 3,2 бала. У Вінниці відчинено 50% укриттів, а їхня загальна оцінка - висока за доступністю та дуже низька за якістю зручностей», – повідомила Шуляк.
У низці міст, що вже зазнали значних руйнувань, ситуація вкрай складна. Найгірше в Чернігові, де знайшлося тільки 28% зазначених на карті укриттів, відчиненими виявилися лише 15,6%, а загальний стан сховищ отримав оцінку 1 бал. У Миколаєві справи трішки кращі: 52,7% укриттів існують, але лише третина - відчинена, а загальний стан оцінений на 2,6 бала. В Запоріжжі половина укриттів відчинена, але умови перебування в них залишають бажати кращого. Поки що на цьому сумному фоні вирізняється лише Одеса - там відчинено 79% укриттів, а умови перебування в них отримали оцінку аж 3,9 бала.
Щодо доступності укриттів для людей з домашніми тваринами, ситуація не настільки критична. Справа в тому, що нині право спускатися в укриття разом з улюбленцями гарантує наказ МВС України від 10.01.2024 № 18 «Про внесення змін до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту». Але за результатами моніторингу виявилося, що до виходу наказу МВС людей із пухнастиками в руках не пускали лише до 3% укриттів.
«Тобто підсумок моніторингової групи такий - попри приємну новину щодо офіційного дозволу перебувати в укритті разом із твариною, ситуація невтішна: на третьому році війни в середньому від третини до половини укриттів, позначених на онлайн-картах, просто не існує, а наявні далеко не завжди відчинені», – констатувала Олена Шуляк.
При цьому вона наголосила: наприкінці 2024 року парламент ухвалив важливий законопроєкт, який має на меті допомогти впорядкувати ситуацію з укриттями. Йдеться про законопроєкт №11345, який передбачає проведення в Україні інвентаризацію всіх укриттів та їх внесення у спеціальний реєстр.
«В Україні облаштовуватимуть систему споруд цивільного захисту відповідно до норм ЄС. Йдеться про створення так званих центрів безпеки, де буде розміщено одразу кілька екстрених служб: пожежне депо з диспетчерським пунктом, пункт базування бригади екстреної медичної допомоги, поліцейська станція. Крім цього, кожне укриття потрібно буде зареєструвати і проводити для нього технічну інвентаризацію, що допоможе знати точну кількість і стан таких споруд», – розповіла Олена Шуляк.
Вона також нагадала, що з минулого року в Україні почав діяти Закон № 2486-IX щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій. Він передбачає обовʼязкову наявність інженерно-технічних заходів цивільного захисту в містобудівній і проєктній документації, а також створення мережі надійних та сучасних укриттів. Крім цього, законом передбачена обов’язкова наявність укриттів у новобудовах використання споруд подвійного призначення.
«З 1 листопада 2023 року нові ДБН - ДБН «Захисні споруди цивільного захисту» (ДБН В.2.2-5:2023) вже почали діяти. Не всім вони подобаються, але безпека для нас сьогодні на першому місці, і, звичайно, будівництво укриття та постійний перегляд можливостей переміщати і наші виробництва, і наші адміністративні споруди під землю зараз будуть у прерогативі», – розповіла Шуляк.
Крім безпекового також дуже швидко розроблявся стандарт щодо запровадження принципів безбар’єрності, доступності, інклюзивності. Зокрема, конкретні приклади їх впровадження вже є у сфері містобудування та будівництва, оскільки вищезгадані ДБН передбачають і підвищені вимоги до інклюзивності. Ними зобов’язані керуватися підрядники під час проєктування, будівництва і відновлення пошкоджених об’єктів.
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.