РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 42.155 EUR: 43.500
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 42.155
EUR 40.000 41.000 43.500
USD 42.050 42.600 42.155
EUR 43.500 44.240 43.500
Новость

Міжнародний досвід з відбудови після війн і природніх катаклізмів: які принципи варто запозичити Україні

Станом на початок цього року сума збитків України внаслідок російської агресії становить більше 480 млрд доларів
3663
04 сентября 2024 г.

Досвід відбудови інших країн 

Попри те, що фактичні збитки України у війні подекуди вдвічі вищі, ніж в деяких інших країнах після воєнних конфліктів та глобальних катаклізмів за останню чверть століття, вона може ефективно використовувати їхній досвід з відновлення. Ба більше – певні практики ми вже запозичили, зокрема активне залучення громадськості (30% квота для участі громадськості в комісії єВідновлення на місцях) чи закладання раціональних критеріїв оцінки пріоритетів та потреб відбудови за принципом «краще, ніж було» в нову законодавчу рамку – закон «Про основні засади відновлення».

Про це розповіла Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, посилаючись на результати дослідження, презентованого на зустрічі з Європейською Бізнес Асоціацією (ЕВА).

За її словами, станом на початок цього року сума збитків України внаслідок російської агресії становить більше 480 млрд доларів, а, наприклад, у війні у Боснії і Герцеговині у 90-тих роках минулого століття загальний збиток від воєнних дій склав близько $200 млрд. У Іраку загальна вартість проєктів відбудови після війни 2003 року становить 220 млрд доларів, а у США сума наслідків від урагану Катріна у 2005 році становила 130 млрд доларів.

У всіх цих країнах була схожа ситуація, зокрема, зі зруйнованою цивільною інфраструктурою, великою кількістю ВПО, біженців тощо. Так, у Хорватії було зруйновано і пошкоджено більше 10% усієї житлової площі. А в Україні Росія зруйнувала житловий фонд, який ми будували 5 років, зазначила Шуляк.

Як наслідок війни у Боснії і Герцеговині наприкінці 90-тих років минулого століття загальна сума збитків склала близько $200 млрд доларів США. Не менш складною була і демографічна ситуація – понад 2 млн ВПО, зменшення населення на 23%. Втім, країна зуміла досить швидко успішно відновити житлову і критичну інфраструктуру – за кілька років третина житла, більшість інфраструктури відновлено на довоєнному рівні. Ще за рік – 80% будинків, шкіл, систем водопостачання, доріг, телекомунікацій та електропостачання, йдеться в дослідженні, презентованому ЕВА.

«Як свідчать цифри, приведені у дослідженні, у такому ж темпі відновлювалася, наприклад, Японія після землетрусу Кобе у 1995 році – там було відбудовано 134 тис  квартир і приватних будинків – протягом 4 років. Але, український досвід, наприклад, програми єВідновлення, інші країни також вже хочуть адаптувати під себе на випадок стихійних лих», – розповіла Олена Шуляк.

Вона підкреслила – всі ці країни проходили складний шлях відновлення, але їх досвід може і повинна використовувати Україна, попередньо адаптувавши до своїх реалій. Зокрема:

  • Україна повинна активно залучати громадськість та консультації щодо реальних локальних потреб, як було в Іраку;
  • Вводити податкові преференції на деокупованих територіях, як було в Хорватії;
  • Перейти з реагування на катастрофи на сталу потужну систему управління, перманентну підготовку, як було в США, а в Україні вже реалізується в рамках концепції «Краще, ніж було»;
  • По максимуму зміцнити місцеве самоврядування, як було в Хорватії.

«Як свідчать дані, приведені у дослідженні ЕВА, показовим для України досвідом, може бути відбудова у Боснії і Герцеговині. Там цей процес характеризувався раціональною оцінкою пріоритетів відбудови, напрацюванням стратегічного бачення відновлення, забезпечення прозорості процедури і правило не концентруватись на фізичній відбудові. В Україні ми власне це теж взяли за основу, зокрема, вся відбудова повинна відбуватись за правилом «Build Back Better», тобто «Краще, ніж було», – зауважила Шуляк.

Також українські громади розробляють програми свого комплексного відновлення – ПКВ. Нині до цього процесу долучилися більше ніж 200 українських громад. А прозорість та підзвітність впроваджується у ці процеси завдяки екосистемі управління відновленням DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management), яка має забезпечити єдиний цифровий маршрут для всіх проєктів відновлення України в рамках законопроекту «Про основні засади відновлення».

Втім, багато над чим у напрямку реалізації правил та принципів Україні ще слід працювати. Зокрема, для стимулювання бізнесу повертатися в Україну і на її деокуповані території.

«Це типовий досвід для країн, на які спиралися автори дослідження. Тому в урядовому законодавстві щодо відновлення – законопроєкті про основні засади відновлення, передбачені преференції для бізнесу, який працюватиме у постраждалих громадах. Також для них передбачають вводити низькі відсоткові ставки на кредити», – резюмувала Шуляк.

Нагадаємо, на потреби відновлення громад передбачено майже 1 млрд євро в рамках програми Ukraine Facility, яка передбачає отримання Україною 50 мільярдів євро до 2027 року. Ці кошти – 1 млрд євро, підуть у громади напряму, тому дуже важливо, щоб вони були максимально готові для реалізації якісних проєктів на місцях. Для цього громадам потрібні люди, які мають навички проєктного менеджменту, які обізнані з питаннями економічного характеру, взаємодії з міжнародними партнерами.

 Цікаво про ремонти і будівництво: Як створити додатковий комфортний простір у квартирі: утеплення балконів і лоджій з використанням теплоізоляції STYROPLIT 

Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal 

Источник:
sluga-narodu
04 сентября 2024 г.
2387
Стримує активність бізнесу збільшення витрат на оплату праці та енергозабезпечення...
04 сентября 2024 г.
2488
Парламент не ухвалив оновлений законопроєкт про підвищення податків № 11416-д. Забракло двох голосів...
03 сентября 2024 г.
4161
Відсутність єдиного законодавчого підходу до процесів відновлення створює можливості для корупційног...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
15 января 2025 г.
5955
Аналітики українського маркетплейсу нерухомості, проаналізували ціни на квадратний метр жи...
15 января 2025 г.
3089
Регламент (ЄС) 2024/3110 замінить чинний Регламент (ЄС) № 305/2011. Основні зміни спрямовані на гарм...
13 января 2025 г.
3939
Нововведення дозволить запобігти незаконним забудовам, спростить відведення ділянок та забезпечить а...
01 января 2000 г.
13
Екологічне виробництво Ruukki – шлях до вуглецево-нейтрального будівництва...
Вчера
8344
Однак доступ до "небесно басейну" обмежений, навіть для мешканців хмарочосів...
Вчера
4402
Сучасний дизайн повинен бути адаптованим до клімату. Абсолютно нова будівля має деякі конструкт...
20 декабря 2024 г.
1930
20 грудня обговоримо важливі питання цифровізації та вдосконалення будівельної галузі...
18 декабря 2024 г.
2492
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзначені ...
10 декабря 2024 г.
1664
12 грудня 2024 року в Києві відбудеться визначна подія для професіоналів будівельної, девелоперської...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
18 декабря 2024 г.
2891
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
529
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!