РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.315 EUR: 47.027
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.315
EUR 40.000 41.000 47.027
USD 41.000 41.490 41.315
EUR 46.550 47.351 47.027
Колонка

До єПам‘ятки розпочнуть вносити культурні пам‘ятки які знаходяться в окупації

Культурні пам‘ятки в окупації розпочнуть вносити у реєстр єПам‘ятка. Чому це важливо, доводить кейс знищеного Херсонесу
4091
26 июля 2024 г.

Наповнення реєстру єПам‘ятка

Україна має якнайшвидше внести у Державний реєстр нерухомих пам‘яток України усі обʼєкти, що розташовані на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) і територіях, де ведуться бойові дії, адже це дасть змогу впливати на розмір репарацій від рф і дозволить юридично довести шкоду культурній спадщині України, зокрема від знищення памʼяток світового значення на кшталт Херсонесу у Криму.

На цьому наголосила Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

Наразі відомо, що на місці знищеного у Криму античного та візантійського міста-держави Херсонес Таврійський окупаційна влада планує побудувати новобудову і так званий «історично-археологічний парк». Цей акт вандалізму – черговий аргумент, що зволікати не можна.

Шуляк пояснила, що у випадку, якщо ця пам‘ятка не буде внесена в Реєстр, що буде підтвердженням її статусу, Україна не зможе на міжнародному рівні довести шкоду, завдану їй. Більше того, це правило слід розповсюдити на всі без виключення пам‘ятки, які розташовані на територіях бойових дій.

«Російські окупанти знищують пам’ятку археології світового значення – руїни античного та візантійського міста-держави Херсонес Таврійський у Криму, який внесено до світової спадщини ЮНЕСКО. Вони зняли ґрунт на її території, загородили оглядовими майданчиками археологічні залишки, що були на поверхні. Окрім цього окупанти перенесли та відбудували в іншому місці кілька розкопаних об’єктів, а на місці стародавньої цитаделі звели амфітеатр, що створює навантаження на оригінальну споруду. На додаток, там побудували новобудову з претензією на старовину, назвавши її парком Новий Херсонес», – зазначила Шуляк.

Вона наголосила, що в першу чергу, це беззаперечна втрата надбань української історії, яка сталася з вини окупанта. З іншого боку, якщо ми якнайшвидше не почнемо вносити пам‘ятки, що знаходяться на ТОТ, в наш Реєстр, ми можемо втратити можливість отримати репарації від Росії. У випадку знищених пам‘яток саме дані з цього Реєстру, стануть підґрунтям  для обрахування їх розміру.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся в ООН щодо руйнування Херсонесу. Але це не означає, що Україна має право зволікати у відношенні інших культурних пам‘яток, які розташовані на тимчасово непідконтрольній Україні території. Зокрема, це буде додатковим захистом у випадку археологічних пам‘яток – якщо окупанти розграбовуватимуть кургани і могильники, що протягом 10 років відбувається систематично. Більше того, з початком воєнних дій почалося мародерство і пограбування предметів археологічної спадщини і активізувалась «чорна археологія» – коли об‘єкти археології знаходять і продають на підпільних аукціонах.

Пам’яткам археології, зазначила парламентарка, потрібен облік, це одна з найбільших проблем української культурної спадщини – ще у мирний час не було проведено паспортизації археологічної спадщини на належному рівні, що призвело до «випадіння» більшості археологічних об’єктів – поселень, городищ, стоянок, курганів та могильників з Державного реєстру нерухомих пам’яток України та регіональних списків пам’яток. Зараз триває робота з його наповнення.

«Звісно, це має відбувалися виключно у цифровому форматі, що якраз і можливо завдяки єПам‘ятці. Тому сьогодні надважливо оцифровувати документи з території бойових дій – не всі архіви зуміли вивезти і зрештою паперові документи легко знищити. Відповідно, якщо інформація про стан пам’ятки буде у нас у цифровому форматі, у нас буде можливість  відновити  обʼєкт до того стану, як окупаційний режим її знищив», – підсумувала Шуляк.

Нагадаємо, у Верховній Раді створюють спеціальну міжкомітетську робочу групу із захисту об’єктів культурної спадщини. До групи, крім членів Комітету містобудування, увійдуть представники комітету гуманітарної та інформаційної політики, народні депутати, представники Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури (Мінвідновлення), Міністерства культури та інформаційної політики, центральних і місцевих органів влади, а також науковці й експерти у сфері культурної спадщини.

Завдання робочої групи – напрацювати законодавчі зміни, які допоможуть розв’язати проблему довільного знищення пам’яток, яка загострилася внаслідок російської збройної агресії.

 Цікаво про будівництво: Утеплення фасадів – сучасні варіанти теплоізоляційних матеріалів THERMOWOOL FAS та THERMOWOOL VENT від українського виробника 

Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal 

Источник:
sluga-narodu
26 июля 2024 г.
2268
Бізнес зможе безпосередньо впливати на якість роботи центрів й саме навчання і працевлаштування опіс...
26 июля 2024 г.
1707
Сервіс дозволяє визначити вартість 18 типів нерухомого майна під час здійснення операцій купівлі-про...
26 июля 2024 г.
1884
Економіка України у 2024 році збільшиться сильніше, ніж раніше очікувалося...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
08 апреля 2025 г.
3871
Наразі землі, які були незаконно відчужені, повертаються до держави та територіальних громад че...
19 марта 2025 г.
5909
Тимур Ткаченко оголосив про початок роботи нових правил роботи громадського транспорту під час триво...
14 марта 2025 г.
4872
Міський голова анонсував «очищення» міської влади, а також зміниу структур КМДА...
Сегодня
4357
Він складатиметься з двох модулів, що дозволяє легко розширювати простір в майбутньому...
Вчера
4670
На фасаді вежі є 20 спеціальних місць, де кажани можуть відпочивати або створювати нові сім'ї...
14 апреля 2025 г.
773
Кілька простих правил експлуатації холодильника, які значно подовжать строк його служби...
14 апреля 2025 г.
1106
16 квітня відбудеться RECOVERY CONSTRUCTION FORUM UKRAINE 2.0 - подія, яка стане майданчик...
11 апреля 2025 г.
1409
Під час заходу будівельна спільнота та представники влади разом з міжнародними партнерами об'єднають...
04 апреля 2025 г.
1422
16 квітня відбудеться RECOVERY CONSTRUCTION FORUM UKRAINE 2.0 - подія, яка стане майданчик...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Igor Vykhrystiuk is a successful Ukrainian businessman, entrepreneur and expert in construction, env...
04 апреля 2022 г.
510
Ігор Вихристюк – успішний український бізнесмен, підприємець і фахівець у сфері будівництва, е...
04 апреля 2022 г.
736
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!