Як змінилися тарифи? (Інфографіка)
З 1 липня в Україні істотно піднялися тарифи. За опалення доведеться платити в середньому на 75-90% більше. Виріс і тариф на гарячу воду. Таке рішення прийняла раніше національна комісія, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ).
Ціни на комунальні послуги помітно підвищуються вже другий рік поспіль. Наприклад, з 1 травня 2015 р тарифи на опалення зросли на 71,5%, а на гарячу воду - на 57%. Газ для населення подорожчав майже в три рази, а електроенергія - на 70%. (Інфографіка)
Причина такого різкого зростання цін - нездатність бюджету країни дотувати низькі тарифи на комунальні послуги. Привести їх розмір до ринкових - одна з вимог МВФ, в допомогою якого зараз потребує Україна. Саме тому прем'єр-міністр Володимир Гройсман неодноразово підкреслював, що занижена плата за комунальні послуги - це плата за корупцію.
Скільки з осені будуть коштувати комунальні послуги? У всіх великих містах плата не буде істотно відрізнятися.
Наприклад, сім'ї з трьох осіб, яка мешкає у стандартній двокімнатній квартирі з газовою плитою і площею 60 кв. м в Києві, доведеться заплатити 2,632 тис. грн на місяць, в аналогічній квартирі Львова - 2,643 тис. грн, а в Одесі - 2,606 тис. грн в місяць (середній розмір споживання води, електроенергії, газу).
Це істотне навантаження на сімейний бюджет більшості українських сімей. Наприклад, за даними Державної служби статистики, середня заробітна плата в березні 2016 року в Києві склала 8,364 тис. Грн на місяць, у Львові - 4,247 тис. Грн, а в Одесі - 4,473 тис. Грн на місяць.
У країнах Східної Європи співвідношення між заробітною платою і тарифами на комунальні послуги більш щадне. Наприклад, в Польщі при середній зарплаті "на руки" в розмірі 1 тис. Дол. На місяць за обслуговування своєї квартири необхідно сплатити 130 дол. У Словаччині ж, наприклад, середня заробітна плата становить 1,1 тис. Дол., А за житло необхідно сплатити 260 дол.
У кожній країні механізм тарифоутворення і нарахування плати за комунальні послуги різний. Але в перерахунку на ту ж сім'ю з трьох осіб і житлоплощу близько 60 кв. м ми отримаємо, що така сім'я в середньому в місяць буде витрачати:
- В Словаччині: 3700 грн - опалення, електрику - 1400 грн, газ - 430 грн, вода - 570 грн;
- В Польщі: опалення - 2000 грн, електрику - 860 грн, газ - 300 грн, вода - 1400 грн;
- В Угорщині: опалення - 1800 грн, електрику - 550 грн, газ - 250 грн, вода - 1150 грн;
- В Україні: опалення - 1500 грн, електрику - 250 грн, газ - 170 грн, вода - 590 грн.
Очевидно, що українці платять за комуналку суттєво менше сусідів. Але різниця в доходах громадян ще більш суттєва, ніж в тарифах.
Малозабезпечені українці, як вважають в уряді, звернуться за субсидією і не постраждають від підвищення. За даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, в минулому році субсидії оформило близько 5,5 млн домогосподарств. На ці цілі з бюджету було виділено 24,5 млрд грн, тоді як в цьому році - 35-45 млрд грн. Представникам середнього класу і заможнішим громадянам доведеться платити за новими тарифами по повній.
Читайте також: Журнал кожного Українця - то, що повинен знати кожен про тарифи, субсидії, місто і ключові події
Джерело: Федерація Роботодавців України
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.