РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.925 EUR: 43.917
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.925
EUR 40.000 41.000 43.917
USD 41.800 42.330 41.925
EUR 43.750 44.431 43.917
Новость

Які висновки може зробити Україна з негативного досвіду відбудови Афганістану

Про корупційні ризики для України в питаннях відновлення житла
5627
19 июня 2023 г.


Які спільності можна знайти між
відбудовою України та Афганістану


Війна в Україні та Афганістані на перший погляд дуже відрізняються одна від одної, але їх можна порівняти зі статистичного боку. Це дозволить побачити набагато більше спільного у відновленні та витратах, ніж здається спочатку.  

У відповідь на терористичні атаки 11 вересня 2001 року США ввели війська до Афганістану з метою притягнути терористів до відповідальності, зокрема Усама Бен Ладена, який отримав прихисток у руху «Талібан». Внаслідок війни 55% домогосподарств Афганістану потребували ремонту або відновлення, а близько 11 млн людей – допомоги з житлом.

Так, після повалення режиму «Талібану» у 2001 році міжнародні партнери розпочали масштабну програму повернення біженців і внутрішньо переміщених осіб. Більш ніж пів мільйона переселенців із Пакистану, Ірану та країн Центральної Азії, а також понад 150 000 ВПО змогли повернутися до своїх сіл.

Станом на середину 2002 року Управління верховного комісара ООН з питань біженців виділило $23,5 млн на закупівлю матеріалів для відновлення будинків біженців і ВПО. Така підтримка дозволила афганцям, що поверталися, отримати пластикові намети. 

Також Агентство ООН у справах біженців надавало будівельні матеріали для афганських переселенців, які були зареєстровані в програмі забезпечення житлом, проте відбудову будинків вони мали здійснювати самостійно.

Станом на жовтень 2002 року понад 1,7 млн біженців і понад 200 000 ВПО зуміли повернутися додому завдяки програмі УВКБ ООН та урядові Афганістану. Водночас близько 60% афганців тривалий час продовжували жити в наметах, тимчасових притулках чи занедбаних будинках.


Політики відновлення житла

Оскільки національна влада не мала можливості самостійно здійснити процес відбудови, це питання здебільшого вирішували міжнародні партнери.

Читайте:

Квартири, побудовані урядом, були розподілені переважно між держслужбовцями та іншими привілейованими особами. Отримувачі житла були зобов’язані виплатити його вартість із допомогою 15-річної іпотеки, однак ставки були нижчими за ринкові.

Попри запуск вищезазначених програм, уряд, як констатували експерти, не зміг задовольнити попит на житло, а також не мав фінансової спроможності надавати субсидоване житло малозабезпеченим верствам населення в широких масштабах.


Афганістан стикнувся з низкою проблем у відбудові житлового фонду

Загалом експерти виділяють такі ключові недоліки житлової політики розбудови Афганістану:

  • Корупція. Оцінка, проведена Незалежним об’єднаним антикорупційним комітетом з моніторингу та оцінки у 2013 році, виявила, що процес розподілу землі Міністерством у справах біженців та репатріації блокувався інституційною корупцією – хабарництвом, підробкою документів, «кумівством», розкраданням, що перешкоджало реалізації програми.
  • Відсутність ефективної нормативно-правової бази. Експерти також зазначали, що ключовим фактором, що сприяв зростанню дефіциту житла в Афганістані, була відсутність дієвого законодавства. Про це свідчить той факт, що в країні не було обов’язкових до виконання будівельних норм і правил, а також нормативних документів, які б інтегрували принципи сталої архітектури. Будівництво будівель, доріг, автомагістралей і мостів, як правило, здійснювалося відповідно до іноземних норм і стандартів.
  • Поточний рівень пропозиції державного та приватного житла є дуже низьким порівняно з потребами та платоспроможним попитом.


Результати відбудови

На реконструкцію Афганістану Сполучені Штати витратили приблизно $145 млрд з 2002 до 2021 року. Ще приблизно $12,6 млрд було внесено до трастового фонду міжнародними партнерами-донорами.

Станом на вересень 2021 року Трастовий фонд відновлення Афганістану реконструював понад 45 000 будинків. Однак це не дозволило досягти масштабних якісних змін: реконструкція житла мала розв’язати нагальну проблему із забезпечення житлом населення, яке постраждало внаслідок війни, і не мала на меті розвиток й осучаснення країни.

Загалом житлові умови в Афганістані дуже погані, що не дивно, враховуючи десятліття війни та внутрішніх конфліктів, які пережила країна. Станом на кінець 2022 року близько 2 млн ВПО продовжують жити в понад 1000 великих розлогих неформальних поселень у майже 30 провінціях Афганістану, зазвичай у жахливих умовах і часто залежать від гуманітарної допомоги, яка доповнює їхні мізерні заробітки.


Про спільність із відбудовою в Україні

Так, досвід Афганістану не є релевантним для України. Відбудовою Афганістану здебільшого керували міжнародні партнери, а не внутрішня влада. Однак одним із найбільших викликів відбудови в Україні може стати корупція, як і трапилося в Афганістані.

Для ефективного впровадження антикорупційної політики необхідно завершити реформи у правоохоронній та судовій системах. До того ж з урахуванням нових ризиків, пов’язаних із  процесами відновлення, необхідно переглянути стратегічні документи, які стосуються антикорупційної політики як загалом, так і на місцевому рівні.

Крім того, важливо не лише залучати фінансові ресурси на відбудову зруйнованих об’єктів, а й започатковувати нові проєкти, будувати нові споруди, вкладати кошти в майбутнє, впроваджуючи принцип «відбудувати краще, ніж було».

Звісно, міжнародні партнери, які фінансуватимуть відбудову, здійснюватимуть власний нагляд за використанням коштів і вимагатимуть прозорості та підзвітності від української сторони. Тому Україна має забезпечити належний рівень контролю та моніторингу витрат донорського фінансування, адже без зовнішньої підтримки країна не зможе самостійно профінансувати потреби відновлення. 

Цікаво дізнатись: унікальна ділянка землі 22 гектари в Івано-Франківській області – ідеальне місце для створення виробництва чи індустріального парку

Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal


Автор: МАРІЯ МИГАЛЬ

Публікація відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції Build Portal може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.  

Источник:
mind
30 мая 2023 г.
3566
Під час воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення чи скасування дозволяється пе...
03 мая 2023 г.
5824
Завершення містобудівної реформи сприятиме зниженню корупційних ризиків у будівництві...
02 мая 2023 г.
5384
Пояснюємо нові правила, які вводить законопроєкт 5655. Що написано в тексті та як це розуміють його ...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
24 января 2025 г.
3670
У період, коли оновлювали реєстри, "єОселя" не  могла приймати заявки, адже при подачі в "...
15 января 2025 г.
6072
Аналітики українського маркетплейсу нерухомості, проаналізували ціни на квадратний метр жи...
15 января 2025 г.
3335
Регламент (ЄС) 2024/3110 замінить чинний Регламент (ЄС) № 305/2011. Основні зміни спрямовані на гарм...
23 января 2025 г.
4189
Будинок закрито від вулиці бетонними стінами без вікон. Навколишня забудова настільки щільна, що вік...
23 января 2025 г.
10542
Технології дозволяють будинкам функціонувати автономно, включаючи виробництво енергії та води, що ро...
22 января 2025 г.
472
The leading European manufacturer of steel construction solutions has set an ambitious goal: to redu...
20 декабря 2024 г.
2016
20 грудня обговоримо важливі питання цифровізації та вдосконалення будівельної галузі...
18 декабря 2024 г.
2505
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзначені ...
10 декабря 2024 г.
1677
12 грудня 2024 року в Києві відбудеться визначна подія для професіоналів будівельної, девелоперської...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
18 декабря 2024 г.
2949
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
541
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!