Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 42.155 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.500 |
USD | 42.050 | 42.600 | 42.155 |
EUR | 43.500 | 44.240 | 43.500 |
Консультант з питань фінансування енергоефективних заходів розповів, як можна утеплити домівку, швидко відремонтувати пошкодження та не допустити вогкості в оселі.
Передивіться тривожну валізку
Ще до великої війни військовий журналіст і ветеран Олександр Махов (загинув як військовослужбовець 4 травня 2022 року у боях поблизу міста Ізюм) поділився порадами щодо того, що слід покласти у тривожну валізку, щоб залишитись на зв’язку, в теплі та з їжею. Сьогодні ці поради набули нової актуальності.
Обов’язково подбайте про:
"Можна придбати туристичні газові пальники. Ціна – від 500 до 3 000 грн. Зазвичай вони мають маленькі газові балони, якими також слід запастися заздалегідь. Такий пальник допоможе зварити крупи, макарони, окріп чи навіть щось посмажити", – радив Олександр.
Щоби води було вдосталь, запасіться баклажками на 5 л і про всяк випадок придбайте пігулки для знезараження води.
Придбайте їжу легкого приготування
Махов радив запастися їжею з тривалим терміном придатності, легкістю у приготуванні й поживністю. Наприклад, обирайте ті гарніри (кус-кус, вівсянка і пюре швидкого приготування), які можна залити окропом на дві хвилини та їсти. Це допоможе зекономити воду й газ.
Що робити, якщо зникло опалення
Злийте воду з систем опалення
Перш за все, у разі, якщо в помешканні зникло централізоване опалення, варто переконатись, що у системі немає води. Це стосується не лише багатоповерхівок, але й приватних будинків. Річ у тім, що у разі морозів вода замерзне і труби можуть луснути.
Це також стосується й тих будинків, які знаходяться на тимчасово окупованій території, або на підконтрольній Україні, де відомо, що опалення не буде. Експерт радить зробити це в найближчій перспективі, до перших морозів.
Перевірте димові канали
До настання холодів слід також перевірити димові канали, аби помешкання могло провітрюватись. Якщо ж ви у разі перевірки зрозуміли, що протягу немає, або він слабкий, експерт радить запросити фахівців. У разі, якщо їх немає, то спробуйте почистити їх самотужки. Якщо склалась ситуація, коли ви не можете самотужки усунути проблему – не забувайте про короткі провітрювання декілька разів на день.
Слідкуйте за рівнем вологи
У будинку без опалення дивани, ліжка, килими та інші речі, зроблені з тканини, будуть поглинати вологу. Класти на підлогу килим або матраци варто тільки тоді, якщо ви зможете хоча б раз на тиждень за сонячної погоди виносити їх надвір просихати.
Зверніть вагу! Якщо у домівці буде хоча б температура +10 або +12 та буде сухо, то перезимувати можливо, вважає консультант з питань фінансування енергоефективних заходів. А от у разі підвищеної вологи у приміщенні, буде здаватися, що в оселі холодніше.
Подбайте про вікна
Утепліть двері
Експерт пояснює, що маючи тільки одні металеві двері, буде втрачатись дуже багато тепла. Тож радить за можливості змінити декоративне зовнішнє покриття та покласти всередину мінеральну вату.
Утеплити оселю можуть допомогти ще одні двері, навіть дерев’яні. Прошарок повітря між дверима зможе втримати тепло у квартирі. Також між дверима та коробкою можна додати гумові або поролонові ущільнювачі, закривши щілини.
Звичайно, експерт радить не нехтувати всім відомими способами, щоб зігріти взимку себе та свою родину. Мовиться про грілки, зокрема гумові, котрі можна наповнити теплою водою. Адже воду можна нагріти, наприклад, на багатті, а грілку покласти потім у ліжко чи спальний мішок. Такий спосіб допоможе зігрітись навіть у разі, якщо зникне електроенергія.
Якщо фінанси дозволяють, то можна ще придбати дизельний генератор. Від нього можна зарядити телефон, нагріти чайник та навіть увімкнути невеликий обігрівач.
"Генератор має бути щонайменше на 5 кВт, із запасом палива (наприклад, 50-100 л дизельного палива). Щоб могли холодильник підтримувати, і банально зарядити телефон", – пояснює експерт з енергоринку Олег Попенко.
Ну і звісно підготувати теплий одяг з натуральних тканин, антибактеріальну термобілизну для холодних умов. Передбачте хоча б два різні набори одягу для вулиці та сну, щоб вдень ви могли сушити нічний одяг, а вночі - вуличний.
"Дотримуйтеся правила багатошаровості. Перший шар має облягати тіло. Наступний – вільніший. Також у пригоді стане термобілизна, що сприяє збереженню тепла тіла. Волога, що утворюється на тілі, виводиться через мембрану, а тепло утримується", – радить сімейна лікарка Анастасія Ходан і додає, що одяг не має бути затісним.
Натомість не намагайтесь себе зігріти алкоголем.
"Міцні напої мають короткотривалу здатність зігрівати. У перспективі алкоголь може призвести до переохолодження. Тому що певні процеси в організмі сповільнюються, і людина не так чітко відчуває холод", – наголошує сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська.
Також не забувайте рухатись. Адже фізактивність покращує кровообіг, отже, зігріває.
Що робити, якщо будинок зазнав руйнувань
Українцям, які залишились на окупованих територіях, або знаходяться у зоні бойових дій, варто підготуватись й до руйнувань будинку. Наприклад, від вибухів можуть постраждати не лише вікна, але й стіни. Також можливі пошкодження даху.
Пошкодження стін та даху
Аби бути готовим до можливого руйнування стіни, експерт радить придбати монтажну будівельну піну. Він пояснює, що це швидкий спосіб залатати діру. Середнього балону піни вистачити на 80 – 100 дірок в залежності від розміру. Піною можна навіть латати отвори у стінах від осколків снарядів.
Підготуйте заздалегідь товсту і щільну плівку, якою можна закрити дах у разі влучання снаряда. Найкращим у цьому випадку буде брезент, який захищатиме від дощу та вітру. Це може бути, наприклад, зовнішня реклама, яка вже не потрібна власнику.
Цікаво про ремонти: що варто знати про монтаж систем автономного опалення?
Читайте більше новин про війну росії проти України у спецтемі на Build Portal
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.