Будь-які операції, які ви хочете провести із земельною ділянкою - чи то оренда, чи застава, чи купівля-продаж - вимагають відображення у державних реєстрах
Як перевірити
земельну ділянку
До того як почали активно використовуватися державні реєстри земельних ділянок, (тобто у 2014-2015 роках) ситуація з обліком та перевіркою земель залишала бажати кращого.
Попри те, що саме тоді було запроваджено онлайн-реєстри в електронному форматі, часто були ситуації, коли реєстри велися у файлі Excel чи Word, а дані - переносилися вручну з договорів оренди. Це все не сприяло точності даних.
Читайте:
«Але ця ситуація змінилася, тому що реєстри почали бути більш відкритими і наповненими. Зараз ми бачимо, що впровадження реєстрів і відкриття ринку землі якраз стимулює їх наповнення. Тому будь-які операції, які ви хочете провести із земельною ділянкою - чи то оренда, чи застава, чи купівля-продаж - вимагають відображення у державних реєстрах. І документи, що посвідчують ваші права, отримуються саме з цих реєстрів», - розповів експерт.
Україна створює Оперативний штаб із забезпечення будівельними матеріалами
Чому держреєстри є ефективними:
- можливість отримувати дані у великих обсягах та економія трудових ресурсів зі збору та внесення даних у власні системи;
- можливість використовувати дані не лише задля обліку, але й посилення юридичної захищеності земельного банку;
- проведення розвідки щодо земель на навколишніх територіях.
Що треба перевірити у земельних ділянок для оренди та купівлі-продажу
Державний земельний кадастр:
- площа;
- цільове призначення;
- вид угіддя;
- обмеження;
- місце розташування, геометрія.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно;
- відомості про власника;
- відомості про користування;
- наявність обтяжень.
Державний реєстр судових рішень
- наявність завершених судових спорів щодо земельної ділянки;
- наявність судових спорів щодо земельної ділянки, що тривають.
Інші відомості:
- виявлення помилок та розбіжностей в реєстрах;
- наявність накладень (перетинів) з іншими ділянками;
- наявність аграрних розписок;
- розміщення в зонах бойових дій чи ризикованого землеробства.
Також експерт назвав особливості роботи із землею під час дії воєнного стану та як зберегти земельний банк при його закінченні.
Ось декілька основних порад:
- Сформуйте перелік всіх договорів оренди, які подовжені на 1 рік автоматично відповідно до закону на час ВС, фіксуючи в т.ч. терміни початку коректної пролонгації цих договорів після закінчення війни.
- За потреби забезпечте отримання земель державної/комунальної власності у оренду, а також вже орендованих земельних ділянок, які навколишні аграрії не обробляють.
- Фіксуйте та перевіряйте факт реєстрації своїх прав оренди, а також отриманих прав користування в книзі реєстрації ДРВА.
- Фіксуйте на фото/відео, а також складайте акти обстеження щодо фіксації руйнувань, засмічень, пошкоджень земельних ділянок у власності/користуванні.
- Необхідно забезпечувати належну перевірку ділянки в реєстрах при купівлі, а також знати умови дотримання переважного права.
- У разі неможливості особисто оглядати земельну ділянку при купівлі-продажу, замовляйте послугу або самостійно перевіряйте стан земельної ділянки через актуальні супутникові знімки.
Цікаво про ремонти: для чого потрібна, як вибрати та користуватися шпаклівкою для стін
Читайте більше новин про війну росії проти України у спецтемі на Build Portal
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
- Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
- Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.