Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 42.155 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.500 |
USD | 42.050 | 42.600 | 42.155 |
EUR | 43.500 | 44.240 | 43.500 |
За 5 місяців вартість житла дещо зросла. Вочевидь ринок нерухомості «добирає своє», втрачене за період карантину. Зменшення пандемічних обмежень є рушієм до ще більшої активізації ринку. Чи варто купувати житло саме зараз і яке саме?
Первинний ринок
За 5 місяців 2021 року можна зробити висновок, що на тлі суттєвого скорочення введених в експлуатацію новобудов, а це приблизно на 50-55% менше, аніж у 2019 році, забудовники відчули підвищений попит і намагаються ним скористатися. З одного боку, купівля квартири на етапі будівництва - це суттєві ризики, насамперед у затримці з завершенням будівництва і подальшим введенням об'єкта в експлуатацію. А з іншого - найбільш вигідний спосіб для збереження та примноження наявного капіталу.
Громадяни країни, за великим рахунком, не мають вибору для зберігання грошей. Відчутна інфляція «з'їдає» наявні заощадження. А вкладання коштів, наприклад, на етапі котловану, потенційно може принести прибуток у розмірі не менше 30% залежно від якості, формату новобудови, локації, якості будівництва тощо.
Тому не дивино, що від початку року новобудови зросли в ціні від 10% до 15%.
Варто зауважити, що на первинному ринку в окремих сегментах житла - переважно об'єктах нових форматів категорій комфорт+ та бізнес, бізнес+ вже спостерігається тенденція перевищення попиту над пропозицією. У 10-12% ЖК, що зводяться, попит на 5-10% перевищує пропозицію. Існують випадки, що за 2 місяці до офіційного старту продажів нових черг в уже знаних і популярних житлових комплексах, зарезервовано понад 40-50% квартир.
Загалом же можна говорити про те, що за останній рік дисбаланс між попитом і пропозицією майже подолано. Наразі їхнє співвідношення становить приблизно 50 на 50 з подальшою тенденцією до домінування попиту.
Вторинний ринок
На вторинному ринку України досі домінує попит на малогабаритне («соціальне») житло: 1-, 2-кімнатні квартири радянської забудови, а також в будинках, зведених після 2010 року. Зараз понад 70% попиту на вторинному ринку припадає саме на такі квартири. Тому впродовж 5 місяців 2021 року, не зважаючи на 2 локдауни, ціни на таке житло зросли в середньому на 3-7%.
Найбільше зростання вартості «соціального житла» старої забудови зафіксоване в Києві, Одесі, Харкові до 7%, у Дніпрі, Львові, Запоріжжі - до 5%. У будинках, зведених з 2010 року вартість 1-, 2-кімнатних квартир зросла в середньому на 3-5%. Залежно від регіону, найбільший попит на вторинному ринку становлять квартири вартістю $30-50 тис. Але, починаючи з травня, на 15-20% збільшилася кількість запитів на квартири ціною від $70 тис. до $100 тис.
Не секрет, що невеликі квартири купують переважно для їхньої подальшої оренди або ж з метою забезпечення батьками житлом дітей-студентів.
У 2021 році попит на вторинному ринку зростає в середньому на 2-3% щомісяця. При чому таке зростання відбувається без «стрибків» за виключенням періодів двох локдаунів. Під час жорстких обмежень у січні та квітні попит переважно був сталим, з відтермінуванням укладання 20-25% угод відповідно на лютий та травень-червень. Отже за 5 місяців попит на первинному та вторинному ринках в середньому збільшився на 10%.
Оренда житла
Чим ближче до осені, тим більш відчутно зростатиме попит, насамперед, на оренду житла. Знову-таки і в цьому сегменті домінуватимуть 1-, 2-кімнатні квартири поблизу станцій метро чи в районах з розвиненою інфраструктурою.
Скасування карантинних обмежень впливає на розвиток бізнесу, вочевидь люди повертаються на роботу до великих міст. Зростання попиту може спричинити зростання вартості оренди на 3-5% на квартири площею близько 50 м2, і до 7-10% на 1-кімнатні квартири площею до 35 м2.
Звісно, що розмір платні залежатиме від низки факторів, серед яких найголовнішим слід вважати вартість комунальних послуг. Тому власникам квартир не слід розраховувати на те, що восени вони можуть заробити «шалені» гроші.
Що влітку
За всіма ознаками у найбільших містах України навряд чи варто очікувати якогось вагомого пожвавлення. Звісно за умови збереження відносної економічної сталості. Перша половина червня більш активна через поступову реалізацію відкладеного з квітня попиту. Кількість таких угод у червні складе близько 7% від загальної кількості придбаних квартир.
З другої половини червня і по середину серпня ринок перебуватиме у відносному спокої. Очікується, що кількість продажів житла, як на первинному, так і на вторинному ринках лише на 2-3% буде меншою за травневі обсяги.
Ринок нерухомості майже оговтався від тривалого карантину. Кількість угод зростає, разом з тим і ціни на найбільш затребуване житло. Проте важливо пам’ятати, що ринку нерухомості України навряд чи в перспективі 2 років загрожує «мильна бульбашка». Вже зараз можна говорити, що попит на первинному ринку до кінця 2021 року може переважити пропозицію, що без сумнівів стане додатковим чинником до збільшення вартості житла. А зростання цін на «первинці» почасти вплине на цінову політику на вторинному ринку, особливо в будинках зведених після 2010 року. До кінця року ціни можуть зрости в середньому ще на 10% на первинному та на 5% на вторинному ринках. Такий сценарій дуже вірогідний, якщо, звісно, «не втрутяться» форсмажорні чинники, а економіка країни втримається хоч в хиткій, але рівновазі.
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.