Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 42.236 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.427 |
USD | 42.200 | 42.700 | 42.236 |
EUR | 43.350 | 44.030 | 43.427 |
Минулого року весняний локдаун суттєво вплинув на орендне житло. Його вартість в умовах втрати роботи або ж суттєвого зниження прибутку змусила людей до тимчасової міграції. Орендарі були змушені виїжджати зі своїх осель в пошуках більш дешевого житла. Хтось з Києва повертався до своїх рідних обласних центрів, а орендарі з цих міст мусили перебиратися в районні центри.
Окрім цього власники житла також опинилися в стані щонайменше розгубленості: хтось більш гнучкий, щоб утримати орендаря, запропонував відтермінування оплати, але більшість опинилися перед необхідністю знизити вартість оренди квартир.
За даними профільної асоціації, навесні 2020 року в середньому по країні вартість оренди житла знизилася на 25-30% і найбільше зниження відбулося саме у великих містах - у столиці та обласних центрах. Проте вже у серпні-вересні ціни відновились і станом на сьогодні є більш-менш стабільними. Невизначеність з подальшим перебігом пандемії та її наслідками, макроекономічна ситуація, що не віщує якогось просвітку, а також зниження доходів громадян спрацювали і спрацьовують, як запобіжник зростання цін. Але найбільшим ціновим гальмом є зростання вартості комунальних послуг, які, як відомо, сплачує саме орендар, а не власник квартири.
Щодо попиту, то за рік ситуація в країні була і є досить неоднорідною: якщо у найбільших містах вже восени минулого року попит більш-менш вирівнявся з докарантинними показниками, то є міста, в яких він суттєво знизився.
Приміром, у Миколаєві ріелтори констатують зменшення попиту більш, як у 2 рази. Натомість спостерігається інша тенденція: орендний бізнес став менш привабливим і частина орендодавців виставила свої квартири на продаж, посилюючи конкуренцію на вторинному ринку житла.
Час тимчасових поступок
Під час весняних карантинних обмежень переважна більшість орендодавців вдаються до політики гнучких цін. Адже ніхто не зацікавлений в тому, аби втратити клієнтів. А найкращий способ утримати їх - це запровадити тимчасову знижку, яка залежно від регіону складає від 15% до 30%.
Є ще один дієвий варіант, щоб утримати орендарів - це надати їм можливість відтермінування сплати за житло. Обидві ці можливості спрацюють на користь як власників квартир, так і винаймачів. Адже квартира не простоює, а мешканці мають можливість дочекатися, коли загальні та особисті обставини стануть більш прийнятними.
Оренда житла стала більш гнучкою та орієнтованою, в першу чергу, саме на споживача. Попри те, що новий локдаун - це нове випробування, власники квартир мають можливість не просто залишитися в цьому сегменті, а й отримати прибуток, навіть якщо він до певної пори буде меншим, ніж очікувалося.
Без війни: що буде з цінами
Від початку року вартість оренди в найбільших містах України таких, як Київ, Харків, Одеса, Дніпро, не зазнала суттєвих змін. Загалом можна сказати, що теперішні ціни майже відповідають цінам, що склалися на початку локдауну в II кварталі 2020 року.
Зауважу, що в найближчі 2-3 місяці цінові коливання цілком імовірні, але залежно від попиту на той чи інший тип квартир та ще й у певних локаціях міст. Однак варто очікувати подальшу цінову стабільність.
Ситуація в сегменті оренди житла вирівняється ближче до літа (з другої половини травня), проте ціни на довготермінову оренду не зростатимуть, але й пандемічні знижки вже не діятимуть. Тобто ціни будуть на рівні березня 2021 року - до початку нового локдауну.
Щодо подальшої ситуації, то влітку-восени ціна орендованого житла складатиметься залежно від об'єктивних причин - рівня інфляції, вартості комунальних послуг тощо, а також від суто суб'єктивних факторів - попиту, локації та стану квартири.
За збільшення вартості комуналки, ціни оренди 1-кімнатних та 2-кімнатних квартир залишаться сталими. Однак за умов неконтрольованої інфляції, у разі якщо вона перевищить 10-15%, гривневі ціни можуть зрости в середньому на 5-7% з урахуванням невеликого «запасу» у розмірі додаткових 2-3%.
Життя не спиняється, незважаючи на суспільне пандемічне виснаження. Люди весь час шукають можливість покращити свій побут, що, безумовно, є природним. Попри те, що досі ніхто не здатен спрогнозувати ситуацію в країні, оренда житла є і буде вагомою складовою ринку нерухомості. Та вочевидь настає нова «ера» в цьому сегменті, яку варто сприймати з позиції розвитку ринку нерухомості, його еволюції та природного добору. Щоб втриматися в цьому бізнесі, орендодавці будуть змушені змінюватися на користь орендарів.
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.