РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.876 EUR: 43.511
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.876
EUR 40.000 41.000 43.511
USD 41.700 42.185 41.876
EUR 43.330 44.030 43.511
Новость

Оренда держмайна: нове життя за новими правилами

Прийшла черга реформування ринку оренди держприміщень. Це означає - нові правила, ринкові ціни, багатомільйонні надходження до бюджету
3511
03 ноября 2020 г.


Нове життя ринку
оренди держмайна

Дмитро Сенниченко, голова Фонду державного майна України
Вслід за приватизацією державного майна, ринок оренди державних приміщень отримав нове життя – відтепер здавання квадратних метрів, які належать державі, також відбуватиметься на прозорих аукціонах та за ринковою ціною. Це має покласти край багатомільйонним втратам держбюджету від "чорної", "сірої" оренди та банального простою приміщень, які б могли принести користь.


Перший успішний кейс: ціна оренди зросла у 60,5 рази

1 лютого 2020 року, в Україні набрав чинності Закон України "Про оренду державного та комунального майна". 3 червня, Кабінет міністрів ухвалив Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, необхідний для імплементації нового Закону. Днями цей юридичний тандем знайшов своє втілення у житті – в Україні стартувала нова система здавання державних приміщень в оренду через аукціони.

Першими результатами сміливо можна пишатися. На базі електронного торговельного майданчика Prozorro.Продажі відбулися перші аукціони, один з яких був особливо показовим. У прозорому аукціоні зі здавання в оренду нежитлового приміщення в Одесі – приймального відділення санаторію – взяло участь вісім учасників. Це чудовий показник, адже конкуренція породжує зростання ставок.

Так і відбулося – ціна лота зі стартових 9 632,42 грн зросла до 583 000 грн, що в 60,5 рази більше. Вражає також різниця між ціною, що сплачував попередній орендар, і буде сплачувати новий. Ця сума зросла в 11 разів. Якщо раніше держбюджет отримував від оренди приймального відділення санаторію 270 грн за квадратний метр, то тепер – 3000 грн.

Символічно, що компанія, яка запропонувала на аукціоні найвищу суму, називається ТОВ "Майнд Сет". Саме до нового мислення нам слід призвичаїти себе та інших, думаючи про оренду держмайна: тепер лише через відкриті аукціони, на рівних умовах для всіх учасників, зі встановленням справедливої ринкової ціни. Аби наочніше проілюструвати зміни, що відбулися, порівняю їх із колишньою процедурою.


Як це було

Раніше в органів управління, які приймають рішення про здавання держмайна в оренду, стимулів нарощувати кількість таких рішень було небагато. Для них ця справа була зайвою, обтяжливою роботою, яка не приносила зиску, адже вони навіть не виступали стороною договору, нею був Фонд державного майна України.

Натомість, власні повноваження спокушали здавати об’єкти в оренду "на темну", "в сіру", чи просто нехтувати додатковим заробітком. В поодиноких випадках, коли посадовці все ж воліли по-чесному принести державі прибуток, їм банально не вистачало орендарів. Бажаючих зайняти вакантні місця доводилося шукати "дідівськими методами" – через оголошення, коефіцієнт корисної дії яких не витримує жодної критики.

Як ми це подолали? Розповідаю.


Що ми зробили

Відтепер процедура оренди держмайна стала максимально простою та відкритою – через всеукраїнську онлайн-платформу Prozorro.Продажі. Викорінена практика, коли посадові особи під час пошуку орендарів обирали їх з кола знайомих, що створювало можливість ручного керування результатами "конкурсів", переможець яких був визначеним ще до їх проведення (за новими правилами усі учасники аукціону залишаються анонімними до оприлюднення системою їх імен в електронному протоколі).

Конкурси на право оренди майна взагалі скасовано. Конкурсні комісії у складі чиновників Держмайна, міністерств та державних відомств – також пішли у минуле. Вони підлягають ліквідації, адже процедура з конкурсами, на відміну від чесних та прозорих електронних аукціонів, створює передумови для виникнення корупції.

Відтепер – жодних перевірок документів потенційних орендарів на "повноту та правильність", жодних ручних рішень про допущення чи відмову в доступі до участі в аукціоні, лише чесна неупереджена електронна система реєстрації.

За новими правилами балансоутримувачі мають право виступати стороною договору, захищати свої інтереси в разі неправомірних дій орендаря, а в перспективі навіть зможуть передавати в оренду підконтрольне їм майно без участі Фонду держмайна.

Уникати корупційних схем "допомагатиме" електронна система ProZorro.Продажі, яка не бере хабарів. Система лише вимагає завантаження електронних копій документів для участі в аукціоні в особистому кабінеті, що робить доступ усіх бажаючих орендувати приміщення рівним.


Додаткові переваги нових правил

Аби захистити інтереси орендарів, мінімальний строк договору оренди державного майна, підписаного в результаті виграшу аукціону, становить п’ять років. При цьому, договори на цей строк не підлягатимуть нотаріальному посвідченню. У разі продовження договору через аукціон, передбачається зменшення орендної плати на 50 % на строк не більше шести місяців один раз протягом строку оренди для тих, хто інвестував у ремонт об’єкта, та не більше 24 місяців у разі реставрації об’єкта. Крім того, нові правила закріплюють переважне право чинного орендаря взяти в оренду об’єкт за ціною, сформованою за підсумками аукціону, а також можливість здавати об’єкти в суборенду за згоди орендодавця.

В інтересах держави встановлені запобіжники від втрати важливих інфраструктурних об’єктів – орендар не має право змінювати цільове призначення об’єкта, якщо майно має освітнє, медичне, соціально-культурне або спортивне значення. Також виключена можливість махінацій через зміни в чинних договорах оренди. До існуючого договору не можна додавати площі чи змінити їхнє цільове призначення на комерційне поза рамками визначеного Фондом держмайна переліку.


Ласкаво просимо!

І це лише початок. Одеський приклад має стати не виключенням, а правилом. Правилом, яким будуть користуватися усі учасники процесу. 4262 державні об’єкти, серед яких виробничі та складські приміщення, офіси та багато інших типів площ, загальною квадратурою понад 2 млн квадратних метрів, вже зібрані на онлайн-платформі ProZorro.Продажі та чекають на своїх орендарів.

Орендарів, які не прагнуть "договорнячків", а готові сплачувати справедливу, ринкову ціну за надані квадратні метри та збагачувати економіку держави, а не нечистих на руку чиновників.



Український гамбіт проти COVID-19

Тим часом Фонд все ще очікує на розблокування "великої приватизації". Підготовка для аукціонів йде повним ходом, потенційні інвестори та міжнародні партнери очікують на денаціоналізацію двох великих об’єктів, які Україна, згідно з договором з МВФ, зобов’язалася реалізувати до кінця цього року.

Ми розуміємо і підтримуємо карантинні заходи щодо нерозповсюдження вірусу, адже безпека – на першому місці. Проте, якщо дивитися на речі глобальніше, саме приватизація може стати потужними ліками від пандемії.

Як зазначив президент Володимир Зеленський, в сьогоднішній складній ситуації під загрозою опинилися не лише люди, але й економіка країни. Приватизація ж двох великих об’єктів принесе значні кошти до державного бюджету, які можна буде витратити на подолання вірусу. Тож такий гамбіт допоможе вийти Україні з коронакризи впевненіше та швидше.

 

Интересно о строительстве: ранее мы писали о сферах применения и преимущества тротуарных плит из бетона
Источник:
biz
16 октября 2020 г.
3949
Чи допоможе реформа ДАБІ подолати корупцію і що можна робити на місцях для зміни ситуації...
11 сентября 2020 г.
4422
Іван Салій, Президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів, про обсяги будівницт...
04 сентября 2020 г.
4901
Іван Салій, Президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів, Голова КМДА 199...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
18 декабря 2024 г.
3890
Окрім 4 млрд гривень, які на програму єВідновлення заклали у держбюджеті на 2025 рік, додатково виді...
17 декабря 2024 г.
4196
В першому півріччі 2024 року рівень освоєння таких коштів становив лише 16,8%. Загалом під час аудит...
13 декабря 2024 г.
2363
Інфляційний сплеск все більше набуває фундаментальних ознак...
01 января 2000 г.
18
Економічна ефективність сучасних систем водовідведення: інвестиції, які забезпечують надійність інфр...
01 января 2000 г.
21
Дізнайтесь, чому важливо узаконити самобуд і якими є етапи легалізації будови...
19 декабря 2024 г.
7445
Дизайн та концепція проєкту натхненні роботами світових лендарт-митців, зокрема, “Золотою спір...
20 декабря 2024 г.
1272
20 грудня обговоримо важливі питання цифровізації та вдосконалення будівельної галузі...
18 декабря 2024 г.
2298
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзначені ...
10 декабря 2024 г.
1564
12 грудня 2024 року в Києві відбудеться визначна подія для професіоналів будівельної, девелоперської...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
18 декабря 2024 г.
2595
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
464
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!