Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 42.166 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.642 |
USD | 42.000 | 42.501 | 42.166 |
EUR | 43.700 | 44.431 | 43.642 |
Спеціальні умови постачання газу населенню за фіксованою ціною не діють вже більше ніж місяць. За цей короткий відрізок часу тільки сам факт зміни умов купівлі газу населенням встиг обрости міфами і страхами, які особливо посилилися напередодні нового опалювального сезону, повідомляє експерт ринку газу Костянтин.
З 1 серпня в Україні запрацював відкритий ринок газу, тепер кожен продавець самостійно визначає ціну, за якою продає газ. З цим пов’язали природне зростання цін на газ у кінці літа, спрогнозували «показові» відключення за несплату і «голодну і холодну» зиму для неплатників. Існує і протилежна думка: за газ можна і зовсім не платити. Адже є Постачальник останньої надії, який постачатиме газ у борг, у разі якщо від вас відмовилися інші постачальники, і так довго, наскільки знадобиться. Давайте розберемося, де правда, а де вигадка.
Ціна на газ зросте через відкритий ринок
У серпні ціна на газ в Україні виросла на 9%, деякі експерти прогнозують зростання на 40%. Але це занадто песимістичний прогноз: з входженням в опалювальний сезон ціна поступово зростатиме, але різкого стрибка не буде. Подібне зростання спостерігалося і в минулому році.
Багато експертів маніпулюють цією темою і пов’язують таке підвищення з введенням ринку газу і скасуванням фіксованих цін. Але так звані «пільгові» умови для населення так чи інакше завжди прив’язувалися до ринкової ціни, в межах плюс-мінус 5-10%. Українська ціна зростає разом з європейською і залежить від низки факторів: наповненості європейських сховищ, сезонних факторів (Більше споживання - менше газу в сховищах - вище ціна), курсу валют, також потрібно враховувати теплі зими з низьким споживанням тощо. Цього літа ціна на газ була нижчою через перенасичення європейських сховищ і низький попит на газ. Нині немає підстав вірити в прогнози зростання ціни на 40%, і тим паче, пов’язувати таке зростання з ринковими умовами.
Відкритий ринок спровокує масові відключення
Щонайменше 20% українців систематично не сплачують комунальні платежі. Ринкові умови для таких споживачів - досить небезпечні, адже будь-який постачальник має право відмовити в послугах неблагонадійному клієнту і людина фактично «залишиться на вулиці». Почасти це так. За постійної несплати рахунків постачальник справді має право відмовити боржнику в постачанні газом. Але навіть у цьому випадку у кожного клієнта є час, щоб «виправитися». Такий споживач потрапляє до Постачальника останньої надії, який у цьому випадку виступає в ролі «біржі праці»: і у вас є 60 днів, щоб знайти «нову роботу», т.обто укласти договір з новим постачальником. Таким чином клієнт, продовжуючи не платити, може мігрувати по ринку від постачальника до постачальника тривалий час.
Можна буде не платити за газ, а просто постійно змінювати постачальника
З 1 серпня 2020 року, навіть маючи заборгованості поточного постачальника, можна укласти договір з іншим продавцем про постачання газу. Це нововведення було введено в зв’язку з відкриттям ринку. Таким чином, у декого склалося хибне відчуття, що за газ можна не платити, а просто міняти постачальника кожен раз, коли з тобою розривають договір через несплату. Але рано чи пізно у такого злісного неплатника створиться негативна «кредитна історія», і жоден постачальник не погодиться укладати з ним договір. Задумайтесь, чи багато можна взяти кредитів, якщо за жодноим з них не платити тривалий час? Ринковий механізм сприяє утворенню інструментів, які допомагають регулювати таку поведінку клієнтів. І рано чи пізно вони повноцінно запрацюють і на ринку газу.
Нові постачальники залучатимуть клієнтів низькими цінами, які потім підскочать
Так звані «пробні» періоди - звичне для українців явище, особливо у сфері послуг. «Підключи цифрове телебачення безкоштовно», «заплати гривню за перший місяць підписки» тощо. Такий підхід розрахований на те, що споживачеві настільки сподобається продукт або сервіс під час пробного періоду, що він вже не зможе від нього відмовитися. Нерозумно вважати, що за всіх інших умов ціна на газ у постачальника з таким підходом буде завжди набагато нижчою в порівнянні з пропозиціями інших постачальників. Вона так чи інакше прив’язана до середньоринкової ціни і буде залежати від загальних трендів. І в такій ситуації ринкові умови якраз стають гарантом того, що ціна у постачальників з такою стратегією залучення клієнтів не злетить до небес: адже кожен має право розірвати з таким постачальником договір і піти до іншого. Але якщо постачальник все-таки перейшов межу, можна звернутися зі скаргою в Антимонопольний комітет.
Ціна на газ для споживачів буде змінюватися щомісяця
Ціна на газ дійсно змінюється щомісяця - для постачальників, які купують газ оптом, і, як наслідок, - для кінцевого споживача. Багато постачальників, щоб уберегти своїх клієнтів від постійних стрибків, пропонують річні і місячні тарифні плани. Так, перехід до ринкових умов буде менш помітним.
Нічого не зміниться, бо на ринку недостатньо постачальників, щоб створилася здорова конкуренція і запустилися ринкові механізми
Ринок газу для приватних компаній теж одразу не був насичений, але згодом на ньому з’явилося багато невеликих трейдерів, які завдяки своїм діям почали впливати на поведінку великих гравців. Поріг входу в сферу досить низький (потрібно отримати ліцензію, що в основному не викликає складнощів), а ринок газу для населення набагато більший і привабливіший за риок непобутових споживачів. Ринок газу для населення однозначно розвиватиметься, це показав досвід не тільки інших країн, а й України.
Цікаво про ремонт: «Снєжка-Україна» запустила виробництво нової ґрунтівки глибокого проникнення
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.