Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.253 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.563 |
USD | 41.150 | 41.649 | 41.253 |
EUR | 43.370 | 44.039 | 43.563 |
Традиційно восени ринок нерухомості починає оживати після літнього затишшя, але в цьому році всі звичні процеси змінив карантин. Розповідаємо, що буде з попитом та цінами на нерухомість цієї осені.
Що відбувається на ринку нерухомості
Карантин дуже вплинув на український ринок нерухомості. Будівництво нових об’єктів призупинилося, а попит суттєво впав. Тим не менш, у кінці літа та на початку осені ринок нерухомості поступово почав оживати.
Експерти розповідають, що будівництво призупинялося через те, що для того, аби побудувати багатоквартирний будинок, компанії-забудовнику потрібно акумулювати до 70% його кошторисної вартості, а таких грошей у багатьох просто немає. Про це розповідає експерт ринку нерухомості Чингіз.
"Собівартість будівництва односекційного 24-поверхового будинку в столиці обходиться забудовнику в середньому до 2,5-3 мільйонів доларів. Таких ресурсів у багатьох компаній-забудовників просто немає, а у великих гравців доходи від продажів перерозподіляються в будівництво нових проектів",- пояснює експерт.
Він додає, що саме тому компанії часто реалізують проекти в партнерстві з іншими девелоперами. Тому що будувати тільки за рахунок продаваних квартир - це додатковий ризик. Адже може виявитися так, що компанія не будує, тому, що немає коштів від продажів, а продажі зупинилися через те, що немає динаміки на будмайданчику. На думку експерта, найближчим часом будівельному середовищу доведеться переформовуватися.
Вікторія, експерт ринку нерухомості, розповідає, що активно на ринок цієї осені вплинуть три фактори: місцеві вибори, карантин і курс валют. Вона додає, що покупець все частіше звертає увагу на невеликі компанії з відмінною репутацією, відмовляючись від проектів великих гравців.
"Важливим залишається питання наявності у забудовника достатньо власних ресурсів для фінансування будівництва", - каже вона.
Який зараз попит на нерухомість
Звісно, що під час карантину людям було не до купівлі житла, адже нестабільна ситуація в країні та світі змушувала відкласти прийняття таких важливих рішень. Втім, цікаво, що за період карантин збільшився відсоток квартир у передмісті Києва, які купують у розстрочку. Так, якщо порівнювати з аналогічним періодом у 2019 році, то кількість таких квартир збільшилася на 10-12%.
"Через невизначеність у зв'язку з тривалістю карантину і можливими кризовими явищами в економіці країни, багато покупців, які мають достатньо коштів для придбання квартири за 100% вартість, прийняли рішення скористатися програмами розстрочки від забудовника", - каже Вікторія.
Найбільшою популярністю користувалася програма розстрочки "50 на 50", тобто покупці вносили перший внесок у розмірі 50% від вартості квартири, а залишок виплачували після того, як об’єкт ввели в експлуатацію.
"Так, до 1/3 покупців житла в приміських комплексах здійснюють усвідомлений переїзд. При цьому дуже часто покупці відмовляються від міської 1-кімнатної квартири в 40-50 квадратних метрів в спальному районі, вважаючи за краще купувати 2-3-кімнатні квартири площею 65-80 квадратних метрів в передмісті", - каже вона.
Вона додає, що, крім постійно високого попиту на 1-кімнатні квартири, як об'єкта для інвестицій, українці частіше почали купувати житло для себе. На думку експертки, у Києві попит буде концентруватися на об’єктах з підвищеним рівнем комфорту та поблизу метро.
"Втрачають свою популярність об'єкти економ-класу: з початку року попит на таке житло знизився як мінімум на 15%. Покупець націлений на ті об'єкти, які крім самих квартир, пропонують новий образ життя, створюючи об'єкти повсякденному, необхідної інфраструктури, створюючи закриту територію тощо", - пояснює Вікторія.
Аналітик Сергій, також розповів, що карантин призвів до збільшення попиту на таунхауси і заміські будинки, чого не відбувалося з часів кризи 2008 року, яка сильно вдарила по ринку через подорожчання іпотеки і падіння попиту.
Активно зростає попит на двох і трикімнатні квартири, тоді як ще зовсім недавно переважав інтерес до однокімнатних, що свідчить про прихід на ринок покупців, охочих не тільки зберегти капітал, а й придбати житло у власне користування, - відмітив експерт.
Що буде з цінами на нерухомість
Сергій додає, що у другій половині літа число угод на вторинному ринку зросла майже в два рази в порівнянні з минулим роком, але головним чином це пов'язано з недовірою до первинного ринку, скорочення обсягів нового будівництва і відкладеним попитом після карантину.
"Найближчим часом варто очікувати зниження числа покупок. Якщо зростання цін і станеться, то тільки в гривні, але ніяк не в доларах, так як картина на ринку навіть близько не схожа на дефіцитну. Однак, очікуване падіння курсу до 30 грн за долар цілком здатне привести до подорожчання нерухомості в середньому на 3-5%", - прогнозує експерт.
В той же час експерти кажуть, що ціни на житло у передмісті будуть рости, а привабливість розстрочки буде домінантою серед всіх способів придбання житла.
Що стосується цін, то цієї осені очікуємо зростання вартості житла в середньому близько 15% в Києві і в найближчих передмістях.
Вікторія впевнена, що ціни на житло в передмісті також зростуть на 10-15%, а от у самому Києві різкого коливання цін очікувати не варто.
"В Києві зростання вартості житла в осінній період може скласти 3-5%. При цьому, в основному, зростання вартості відбудеться планово в тих об’єктах, які зараз активно будуються", - говорить вона.
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.