РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.289 EUR: 44.968
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.289
EUR 40.000 41.000 44.968
USD 41.070 41.490 41.289
EUR 44.630 45.230 44.968
Новость

Перевірки будівництва під час карантину: хто має право прийти і як скасувати результати перевірки

Чи можуть під час карантину прийти з перевіркою на будівництво? Як скасувати результати перевірки в суді?
2463
23 июля 2020 г.


Перевірки на час карантину:
хто може навідатися на будмайданчик


У березні з’явилася інформація про те, що під час карантину перевірки бізнесу заборонені. Але це лише частково правда. На час карантину заборонені лише планові перевірки, і то тільки компаній, які не мають високий ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пояснює юрист.

Тобто, більшість перевірок карантин ніяк не торкнувся. Хто «приходить» перевіряти забудовників та чи можна це робити під час карантину?  Що зазвичай перевіряють та що робити, якщо інспектор виявив порушення? Питання податкових перевірок у цій статті ми торкатися не будемо.


Перевірки органів архітектурно-будівельного контролю (ДАБІ, ДІМ)

Чи може відбутися перевірка під час карантину?

Перевірки дотримання містобудівного законодавства поки не проводяться, але не через карантин, а через ліквідацію ДАБІ. Уряд 13 березня зупинив дію постанови, якою затверджено порядок проведення таких перевірок. Перевірки мають відновитися із початком діяльності новоствореної Державної інспекції містобудування (ДІМ). Поки не зрозуміло, що станеться раніше - завершення карантину чи початок роботи ДІМ.

Якщо ДІМ запрацює ще під час карантину, із плановими перевірками вони зможуть прийти тільки до тих компаній, які мають високий ступінь ризику. Ступінь ризику контролюючі органи визначають окремо по кожній зі сфер контролю за спеціально розробленими критеріями. Від ступеня ризику залежить не тільки, чи можна перевірити вашу компанію в карантин, але й те, як часто вас перевірятимуть у звичайні часи.

Із позаплановими перевірками ДІМ зможе прийти незалежно від карантину. Дві найпоширеніші підстави для проведення позапланових перевірок - скарга фізичної особи та перевірка виконання раніше виданих приписів. ДІМ матиме право перевіряти виконання й тих приписів, які видавала ще ДАБІ.

Що перевірятиме ДІМ?

ДІМ перевірятиме, з-поміж іншого, чи є в забудовника право на виконання підготовчих та будівельних робіт, чи дотримуються вимоги ДБН, містобудівних умов та обмежень, відповідність фактично виконаних будівельних робіт проектній документації, а також достовірність даних, зазначених в документах, що дають право на виконання будівельних робіт, відповідність проектної документації вимогам законодавства, наявність ліцензії у генпідрядника (підрядника) з відповідним переліком робіт.

Іншими словами, ДІМ цікавитиме як документальна частина (проектна документація, наявність права на виконання будівельних робіт, ліцензій), так і фактична - чи відповідає будівництво вимогам законодавства та проектній документації.


Перевірки ДСНС

Чи може ДСНС прийти на перевірку під час карантину?

Планові перевірки ДСНС підпадають під мораторій на час карантину. Це підтверджує і Мінекономіки. Але ДСНС має право провести позапланову перевірку і навіть планову, якщо визначено високий ступінь ризику від діяльності вашої компанії. Найімовірніше, що на будівництво ДСНС прийде саме із позаплановою перевіркою.

Що перевірятиме ДСНС?

ДСНС перевіряє, чи дотримуються на будівництві правил пожежної безпеки, починаючи від того, чи відповідають будівельні матеріали показникам пожежної безпеки, і закінчуючи, скажімо, тим, чи захищені від замерзання води пожежні резервуари. Практика показує, що інколи інспектори тлумачать ці правила розширено - застосовують уже нечинні попередні редакції або й ДБН, які в правилах не згадуються і до об’єкта перевірки не мають жодного стосунку.

Наслідки перевірки ДСНС бувають особливо болючими, бо окрім штрафу чи припису посадові особи ДСНС мають право звертатися в суд із вимогою зупинити будівництво.


Перевірки Держгеокадастру

Чи може Держгеокадастр прийти на перевірку під час карантину?

Щодо позапланових перевірок - однозначно так. Практика показує, що підставою для виходу інспектора Держгеокадастру на позапланову перевірку може бути практично що завгодно, навіть лист депутата місцевої ради. Питання ж, чи може Держгеокадастр проводити планові перевірки на будівництві під час карантину, є доволі спірним. Ми схиляємося до того, що не може, але остаточну відповідь даватиме Верховний Суд. Втім, у більшості випадків Держгеокадастр приходить на будівництво саме із позаплановою перевіркою.

Що перевірятиме на будівництві Держгеокадастр?

Держгеокадастр перевірятиме, по-перше, наявність прав на земельну ділянку, на якій ведеться будівництво, а по-друге, чи використовується ця земельна ділянка за цільовим призначенням.

Можна помітити, що останнім часом інспектори Держгеокадастру не розмежовують поняття «цільове призначення земельної ділянки» та «функціональне призначення земельної ділянки», хоча друге є категорією містобудівного, а не земельного законодавства. Це призводить до того, що інспектори констатують використання земельної ділянки не за цільовим призначенням через те, що, на їхню думку, будівництво не відповідає функціональному призначенню території відповідно до генерального плану міста. В такій ситуації Держгеокадастр виносить припис, суть якого фактично зводиться до вимоги припинити будівництво.


Перевірки Міністерства культури або Департаменту охорони культурної спадщини

Чи може Мінкульт або Департамент охорони культурної спадщини прийти на перевірку під час карантину?

З огляду на нинішню судову практику - так, може. Верховний Суд вважає, що органи охорони культурної спадщини проводять не перевірки, а охоронні заходи шляхом проведення візуального огляду та перевірки електронної бази даних, предметом яких є збереження властивостей об`єкта культурної спадщини. А тому Закон «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на такі перевірки («охоронні заходи»), та, відповідно, «мораторій» на перевірки не поширюється.

Що перевіряє на будівництві Мінкульт або Департамент охорони культурної спадщини?

Забудовник, який хоче збудувати об’єкт в межах охоронних зон пам’яток культурної спадщини або історичного ареалу населеного пункту (список населених пунктів, які мають історичний ареал можна знайти тут), повинен отримати дозвіл або погодження проектної документації на будівництво від органу охорони культурної спадщини. Таким органом в залежності від об’єкта охорони є Мінкульт або місцевий департамент охорони культурної спадщини.

Для перевірки того, чи дотримуються ці вимоги, чи отримано забудовником необхідні дозволи і погодження від органів охорони культурної спадщини, інспектори часто виїжджають на місце будівництва та здійснюють «візуальні обстеження». Після цього нерідко складають приписи з вимогою зупинити будівництво, якщо воно ведеться без дозволу або пам’ятці, на думку інспектора, завдається шкода.


Перевірка відбулася, інспектор стверджує про наявність порушень. Що робити?

Якщо під час карантину до вас все-таки прийшли з перевіркою, цілком імовірно, що це законно, оскільки мораторій на перевірки виявився лише певними обмеженнями на проведення планових перевірок.

У разі виявлення порушень результатом перевірки буде складення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності керівника компанії (найбільш поширений сценарій) та видача припису про усунення порушення.

Якщо компанія не згідна з виявленим порушенням, то в суді потрібно буде оскаржувати саме ці документи - постанову та припис. Однак і строки, і порядок їх оскарження є різними.

Припис - це документ, яким контролюючий орган зобов’язує усунути порушення. Припис ігнорувати не можна: його треба або виконувати, або оскаржувати.

Є такі приписи, які виконати неможливо або вкрай недоцільно з точки зору бізнесу, наприклад, про зупинення будівельних робіт. Їх варто оскаржувати. Строк на оскарження припису до суду - шість місяців. Однак строк на виконання припису, найімовірніше, буде встановлено менший, тому його треба оскаржувати якомога раніше, щоб зменшити ризик накладення штрафу за невиконання припису. Постанову про притягнення до адміністративної відповідальності можна оскаржити упродовж 10 днів з дня її вручення.

Втім, завдяки спеціальному «карантинному» законодавству навіть ті приписи та постанови, строк на оскарження яких мав би спливти у квітні-липні, ще декілька тижнів можна буде оскаржити в суді.

Результати перевірки можуть бути скасовані судом з різних підстав, але умовно їх можна розділити на дві групи: відсутність порушення, про яке стверджує перевіряючий орган, та недотримання процедури проведення перевірки.

Отже, Держгеокадастр та Мінкульт можуть перевіряти будівництво під час карантину практично без обмежень, ДСНС та ДІМ мають обмеження лише на планові перевірки компаній із незначним та середнім ступенем ризику. Проте незважаючи на орган, який проводив перевірку, та виявлене правопорушення, результати перевірки можна оскаржити в суді, а карантин лише «посприяв» забудовникам у цьому у зв’язку з продовженням процесуальних строків. Відтак, навіть, якщо припис був винесений ще восени минулого року, його все ще можна оскаржити в суді.

 

Читайте також: раніше ми писали про різноманітність вибору і інноваційність рішень у водостічних системах з прямокутного профілю
Источник:
propertytimes
10 июля 2020 г.
1507
У той час, як у багатьох містах соціальне житло з часом перетворюється на нетрі за відсутності догля...
09 июля 2020 г.
1772
П'ять головних питань про орендну плату в посткарантин...
07 июля 2020 г.
1607
Як відмовитися від паперів і перейти на геоінформаційні системи та що це змінить....
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
Вчера
4701
Це може призвести до повного припинення діяльності основної програми компенсацій в Україні в наступн...
Вчера
1888
Для цього народні депутати пропонують передбачити відповідні видатки із загального бюджетного фонду...
31 октября 2024 г.
2615
Згідно з ухваленим документом, громадським об'єднанням, які опікуються охороною культурної спадщини,...
Вчера
1153
Всередині нього буде знаходитися величезний атріум зі спіралеподібною вежею в центрі. Навколо цієї в...
Вчера
525
Автор проєкту, відомий японський архітектор Шигеру Бан, зазначає, що музей є роботою з органічним фа...
31 октября 2024 г.
3369
Автори проєкту вирішили перепланувати об'єм будинку та оптимізувати його просторову конфігурацію від...
22 октября 2024 г.
1409
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
15 октября 2024 г.
1688
19 листопада усі провідні бімщики країни знову зустрінуться, щоб подискутувати, обговорити події, но...
10 октября 2024 г.
1266
У Києві відбудеться професійний форум, де зберуться провідні експерти та фахівці будівельної га...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
345
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3673
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!