Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 42.155 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.500 |
USD | 42.050 | 42.600 | 42.155 |
EUR | 43.500 | 44.240 | 43.500 |
09 червня 2020 року у Верховну Раду України надійшов проект Закону про рієлтерську діяльність в Україні (реєстраційний №3618).
Правопис: в законі використано термін «рієлтер». За Правописом 2019 в іншомовних словах голосний [e] після букв на позначення голосних, ь і апострофа вживається саме є; але от чому буква о перетворилася на е наразі незрозуміло.
В пояснювальній записці зазначено, що законопроєкт розроблений з метою запровадження єдиної державної політики у сфері регулювання рієлтерської діяльності в Україні, захисту прав і інтересів фахівців у сфері рієлтерської діяльності, суб’єктів рієлтерської діяльності та споживачів рієлтерських послуг.
Завданням докменту є законодавче врегулювання сфери надання рієлтерських послуг та чітке визначення прав та обов’язків рієлтерів, порядку надання ними рієлтерських послуг, основ рієлтерського самоврядування, встановлення відповідальності у сфері рієлтерської діяльності.
Законопроєкт спрямований на детінізацію сфери надання рієлтерських послуг та збільшення доходів до Державного бюджету України, забезпечення прозорості, достовірності та доступу до інформації та послуг у сфері рієлтерської діяльності, формування єдиної інформаційної бази даних про об’єкти нерухомості, що сприятиме якісному наданню послуг у сфері рієлтерської діяльності та належному проведенню операцій з нерухомим майном, та забезпечить систематизацію та швидкий пошук перевіреної інформації про нерухоме майно (юридичної, технічної, цінової, тощо), надасть можливість користуватися зручними сервісами при проведенні операцій з об’єктами нерухомості.
Як бачимо, абсолютно правильні та логічні завдання поставили розробники цього документу. Проте давайте далі проаналізуємо деякі положення цього документу (частину з них), які викликають питання.
Терміни
Єдина інформаційна база даних у сфері рієлтерської діяльності (єдина багаторівнева інформаційно-телекомунікаційна система, що містить у своєму складі бази даних, інформаційні ресурси та сервіси для забезпечення прозорості, достовірності та доступу до інформації та послуг у сфері рієлтерської діяльності, накопичення, обробки, систематизації та пошуку відомостей про об’єкти нерухомості, формування єдиної інформаційної бази даних про об’єкти нерухомості та операції з ними).
Додатково в проєкті дано визначення терміну нерухоме майно (нерухома річ, нерухомість) - земельна ділянка, а також об'єкти, в тому числі об'єкти незавершеного будівництва, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (включаючи житловий будинок, квартиру або їх частини, кімнати, садовий (дачний) будинок, в тому числі земельні ділянки, на яких розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на таких земельних ділянках, об’єкти нежитлового фонду (нежилі будинки, нежилі приміщення або їх частини), інше майно, що відповідно до Цивільного кодексу України належить до нерухомого майна (нерухомості).
Монополія на послуги?
Рієлтерські послуги – інформаційні, консультаційні, посередницькі та інші послуги, що надаються відповідно до цього Закону суб’єктом рієлтерської діяльності на підставі та в межах рієлтерського договору, спрямовані на створення організаційних, інформаційних та інших умов для збирання та поширення інформації стосовно пропозиції і попиту на об’єкт нерухомості та/або речові права на нього, сприяння та забезпечення здійснення купівлі, продажу, найму (оренди) нерухомого майна, проведення інших операцій щодо нерухомості, пов’язаних з набуттям, зміною, припиненням речових прав на нерухоме майно.
А вже далі в проєкті є ось таке положення: рієлтерські послуги можуть надаватися лише суб’єктом рієлтерської діяльності, якому таке право надано в порядку та на умовах, визначених цим Законом.
Таким чином, з моменту набрання чинності вказаним Законом, ні юрист, ні адвокат, ні аналітик чи менеджер, ні будь-хто інший формально не матиме права збирати та поширювати інформацію стосовно об'єктів, які продаються; а також не матимуть права сприяти здійсненню покупки та/або оренди нерухомого майна?
Проте це не найбільше питання, яке викликає вказаний законопроєкт - хотілося б звернути увагу на наступні положення документу:
Чи можливо буде продати майно без рієлтора або здати в оренду власну квартиру?
Відчуження, реалізація та/або передача в найм (оренду) фізичною особою об’єкта нерухомого майна, його частини на умовах, коли новим власником, користувачем нерухомого майна та/або речових прав на нього стає інша фізична особа або юридична особа здійснюється за умови внесення до Єдиної інформаційної бази даних відомостей стосовно об’єкта нерухомості (його частини) та формування та реєстрації інформаційного паспорта об’єкта нерухомості.
Істотною умовою правочину, за яким об’єкт нерухомого майна, його частина відчужується, реалізується та/або передається в найм (оренду), позичку фізичною особою, є індивідуальний реєстраційний номер інформаційного паспорта об’єкта нерухомості в Єдиній інформаційній базі даних.
Нотаріус посвідчує правочин, за яким об’єкт нерухомого майна, його частина відчужується, реалізується та/або передається в найм (оренду), позичку фізичною особою, за умови формування та отримання з Єдиної інформаційної бази даних витягу із зареєстрованого інформаційного паспорта об’єкта нерухомості.
Згідно положень проєкту суб’єкт рієлтерської діяльності, інша уповноважена відповідно до закону особа збирає відомості про об’єкт нерухомості та вносить їх до Єдиної інформаційної бази даних стосовно кожного об’єкта нерухомості (його частини), що відчужується, реалізується та/або передається в найм (оренду), позичку, тощо фізичною особою. Вносити інформацію до Єдиної інформаційної бази даних від імені суб’єкта рієлтерської діяльності має право брокер.
Таком чином, після набрання чинності законом, власник квартири, земельної ділянки або будинку, не зможе укласти угоду щодо відчуження свого майна або передачі його в оренду без звернення до рієлтора («реєлтера»)!
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.