Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.876 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.511 |
USD | 41.700 | 42.185 | 41.876 |
EUR | 43.330 | 44.030 | 43.511 |
Через карантин багато киян, мешканців Київщини та всіх українців залишилися без роботи: хтось зовсім, хтось тимчасово, хтось пішов в неоплачувані відпустки. Карантинна криза вдарила по гаманцях і, як наслідок, вплинула на спроможність по сплаті комунальних послуг.
Повідомляє експерт Дмитро Яровий, передає Build Portal.
Сьогодні ми розкажемо про те, що робити і куди звертатись, аби позбавитись боргів за комунальні послуги.
Статистика
Рівень оплати комунальних послуг в березні-квітні в Києві просів близько 20%, у порівнянні і січнем-лютим. Картина така, що це тільки початок. На жаль, через карантин більша частина українців вимушено залишилися без заробітку, і, що логічно, вимушені наразі економити, в тому числі - на оплаті комунальних послуг.
За офіційними даними Київської міськдержадміністрації (КМДА), рівень сплати комуналки сьогодні сягнув п'ятирічного мінімуму. У лютому, згідно з даними Держстату, рівень оплати в Києві склав 95%, із загальною сумою платежів у 2,2 млрд гривень. Сумарна заборгованість киян на 1 березня, за даними Мінрегіону, - 6,8 млрд гривень. Це 20,8% від загального боргу за комуналку в країні.
За столицею в черзі боржників стоять Дніпропетровська (5,5 млрд гривень) і Харківська області (4,8 млрд гривень). Найкращі показники в західних регіонах - у Волинській (193,7 млн гривень), Закарпатській (181,6 млн гривень) і Чернівецькій областях (135,6 млн гривень).
Поки без санкцій
На щастя для споживачів, санкцій за несплату комуналки в період карантину і наступних 30 днів після його відміни немає. Відповідний закон прийнятий Верховною Радою 17 березня 2020 року. Нагадаємо, перше і головне, що треба знати, це заборона:
Але для ЖЕКів і керуючих компаній критичною є оплата електроенергії, від якої живляться ліфти і коридори. Вже низка випадків в Києві у період карантину з відключення ліфтів. Це теж свідчить про мізерний рівень сплати комунальних послуг.
2 квітня Кабмін подумав і про це і, як наслідок, заборонив відрізати комунальні компанії в період карантину від газу і електроенергії.
Пільги, компенсації, субсидії
Тут знову обіцяє втрутитися Кабмін. Зокрема, планується компенсувати українцям частину комуналки і підвищити на 300 гривень субсидії. Крім того, однією з допоміжних опцій є створення Стабілізаційного фонду у 65 млрд гривень, який спрямований на питання подолання коронавірусу.
Відтак, за рахунок фонду планується профінансувати:
Чим загрожують борги?
Відомо, якщо споживач має заборгованість за ЖКП і відмовляється сплатити її в добровільному порядку або укласти договір реструктуризації, то така заборгованість стягується в судовому порядку. Комунальні служби, як правило, з боржниками, які вважають за краще "залишатися в тіні", не надто церемоняться.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання (оплату комунальних платежів, на вимогу підприємства, яке надає послуги), має виплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотку не встановлений договором або законом.
При цьому, вимога компанії (підприємства) зі сплати штрафних санкцій може бути заявлена в будь-який час, як в судовому, так і в досудовому порядку.
Проте українське законодавство передбачає право боржника на захист своїх прав і інтересів, зокрема, у нього є можливість знизити розмір плати за комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, а також зниження їх якості (закон "Про житлово-комунальні послуги").
При виникненні спору з постачальником послуги, зменшити суму боргу можна через суд, підтвердивши свої заперечення доказами, які будуть свідчити про безпідставність стягнення заборгованості.
Як позбутися боргів після пільгового карантинного періоду?
Людям, аби уникнути неприємних наслідків, якщо вони з об'єктивних причин не можуть сплатити накопиченний борг за комуналку, знадобиться зробити реструктуризацію.
Реструктуризація (розстрочка) заборгованості - добровільні виплати боргів за житлово-комунальні послуги (за утримання житла та комунальних послуг: водо-, тепло-, газопостачання, послуги водовідведення, електроенергію, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), рівномірно розподілені на певний термін.
Для цього вам знадобиться:
Що робити далі:
1. Прибираємо зайву заборгованість. Для цього:
2. За наявності підстав - оскаржуємо необгрунтовано нараховану комунальниками заборгованість в судовому порядку. Підстави можуть бути різними: починаючи від неукладення договору на надання комунальних послуг з новим власником (наймачем) квартири до неякісно наданих послуг опалення.
3. Подаємо заяву про реструктуризацію боргу (на період погашення реструктуризованої заборгованості загальна сума платежів, що вносяться громадянами на оплату поточних платежів та платежів з погашення реструктуризованої заборгованості не повинна перевищувати 25% доходів, які визначаються при нарахуванні субсидій для працюючих громадян, і 20% - для пенсіонерів та інших осіб, які отримують будь-які види соціальної допомоги).
До речі, подати заявку на реструктуризацію також можна не виходячи з дому.
Зайдіть на сайт ЦКС і зробіть попередній запис до бухгалтера ;https://cks.com.ua/equery.
Зробіть звірку суми боргу (якщо є привід для коригування суми заборгованості).
Після обрання дати, прийдіть в призначений час і візьміть з собою: паспорт, ідентифікаційний код, документи на квартиру, документи установки/повірки лічильника.
Підпишіть договір про реструктуризацію, в якому буде визначений термін реструктуризації і сума місячного платежу.
Ну і, наостанок, не забуваймо, що на період карантину варто берегти себе і залишатися вдома. Для оплати комунальних послуг не треба відстоювати кілометрові черги, достатньо скористатися сервісами для онлайн оплати: особистий кабінет киянина на порталі столичної влади; КП "ГІОЦ"; "ГЕРЦ"; ЦКС.
Обравши один із цих ресурсів, ви можете не виходити з дому для сплати житлово-комунальних послуг. Більш того - всі показники лічильників можна передати онлайн.
Здоров'я вам!
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.