РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.876 EUR: 43.511
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.876
EUR 40.000 41.000 43.511
USD 41.700 42.185 41.876
EUR 43.330 44.030 43.511
Новость

Владислав Криклій: концесії морських портів Херсон і Ольвія відкривають шлях до масштабної реалізації довготривалого державного партнерства

Міністр інфраструктури Владислав Криклій розповів, як Старт пілотів концесії морських портів Херсон і Ольвія відкриває шлях до масштабної реалізації довготривалого державного партнерства в інфраструктурі України

1165
30 января 2020 г.


«Початок дуже оптимістичний»

Старт пілотів концесії морських портів Херсон і Ольвія відкриває шлях до масштабної реалізації довготривалого державного партнерства в інфраструктурі України – про це розповів у своїй публікації в НВ міністр інфраструктури Владислав Криклій

Бути першопрохідцем завжди важко. Та ще важче залишатися на місці, коли інші йдуть уперед. Так було з транспортною інфраструктурою майже всі роки незалежності. Переважним чином ходьба на місці у вигляді аварійного ремонту застарілої радянської спадщини, іноді біг на місці, якщо якийсь іноземний інвестор виявляв зацікавленість і врешті-решт вдавалося реалізувати спільний проєкт. Однак, то були виключення із загальної сумної картини — повної відсутності масштабних концесійних проєктів у галузі інфраструктури.

Це при тому, що за визначенням Світового банку, розвиток інфраструктури має критично важливе значення для створення можливостей економічного росту, а структуровані проєкти державно-приватного партнерства (ДПП) при правильному підході можуть допомогти у вирішенні критичних транспортних проблем.

За даними «Інформаційної лабораторії щодо державно-приватного партнерства», яка була запущена Групою Світового банку у 2015 році, для сприяння реалізації ДПП, по всьому світу з 1990 року було реалізовано понад 1 600 проєктів ДПП у сфері транспорту на загальну суму зобов’язань щодо приватних інвестицій понад 470 мільярдів доларів у країнах, що розвиваються.

Серед півтисячі проектів концесій морських портів у світі, що реалізовувалися в останні роки, — жодного українського. Це при тому, що, наприклад, чорноморські країни-конкуренти України вже давно та успішно застосовують концесію як інструмент модернізації портової інфраструктури.

Після ухвалення Верховною Радою України 3 жовтня 2019 року Закону України «Про концесію» Міністерство інфраструктури України стартувало з першими двома пілотними проєктами концесій — морського порту «Херсон» і спеціалізованого морського порту «Ольвія».

Початок дуже оптимістичний. Переможцем концесійного конкурсу в порту Херсон стала компанія «Рисоіл-Херсон». Запропонована нею ставка змінного концесійного платежу (відсоток від доходу) становила 7% від доходу за рік. Це в 10 разів вище мінімальних вимог, які виставлялись нами. На 44% вище від мінімальних вимог компанія запропонувала суму фіксованого концесійного платежу — 12 млн грн. Інвестиційні зобов’язання ТОВ «Рисоіл-Херсон» — майже 300 млн грн на 4 роки, що на 38,6% вище від мінімальних вимог. Ще 18 млн грн — сума коштів для розвитку місцевої інфраструктури (збільшення на 67,7%).

У результаті успішного другого концесійного конкурсу в Україну зайшов портовий оператор світового рівня — катарська компанія QTerminals. У її профайлі управління морськими портами та транспортними терміналами Держави Катар.

QTerminals управляє найбільшим торговим портом країни — Хамад, вартістю понад $7 млрд, який є одним із найпотужніших і найновітніших морських логістичних комплексів на Близькому та Середньому Сході. У 2019 році компанія обробила 1 млн 320 тис. TEU контейнерних вантажів, що на 300 тис. контейнерів більше, ніж було оброблено в Україні всіма портовими операторами в тому самому році.

3,4 млрд гривень QTerminals інвестує у розвиток порту Ольвія впродовж 5 років. Це одна з найбільших прямих іноземних інвестицій у портову галузь України за всю історію незалежності. Сума щорічних концесійних платежів — 82 млн грн, що в 16 разів вище від прибутку порту за 2019 рік. Концесіонер вкладе 80 млн грн у розвиток інфраструктури м. Миколаєва, що сприятиме сталому розвитку місцевої громади.

Без концесії залучення цих коштів і компаній у порти Херсон та Ольвія було просто неможливим.

Концесія — це не продаж, а розвиток, можливість залучити найкращих, відповідати викликам ринку, підвищити своє конкурентне становище за рахунок комерційної гнучкості та інвестицій у оновлення та будівництво нових активів. Нарешті Українська держава отримала можливість використовувати цей інструмент для оновлення та подальшого розвитку портової інфраструктури, підвищення завантаженості морських портів та реалізації транзитного потенціалу.

Обидва концесійні конкурси були проведені чесно та відкрито. Новим критерієм прозорості проведення концесійного конкурсу для мене стали не тільки слова вдячності переможця, а й слова вдячності програвших сторін. Дякували за високоякісну організацію конкурсу і заявили про готовність брати участь у наступних концесійних конкурсах на морські порти.

Я також хочу подякувати — команді Міністерства інфраструктури Україна, що з 2015 року спільно з міжнародними партнерами та колегами з інших міністерств працювала над законопроєктом про концесію та підготовкою самих проєктів концесій, парламентарям, які прийняли стратегічно важливий для української економіки Закон України «Про концесію», колективам портів Херсон та Ольвія, які повірили в успіх і зробили все можливе для його наближення.

Тож, іспит Херсоном і Ольвією успішно склали і працюємо далі над підготовкою нових концесійних проєктів. Час швидко рухатися вперед.

Нагадаємо, що конкурс на концесію порту "Ольвія" виграла компанія з Катару. А також про те, що за результатом концесійного конкурсу Херсонського морського порту визначено переможця - ТОВ «Рисоіл-Херсон». 

30 января 2020 г.
2091
Уряд погодив звільнення голови правління «Укрзалізниці» Євгена Кравцова із займаної поса...
30 января 2020 г.
1310
Кабінет Міністрів ліквідував Державну Азовську морську екологічну інспекцію та Державну екологічну і...
30 января 2020 г.
4550
Японский архитектор Кенго Кума завершил проект The Exchange by Kengo Kuma. Уникальный вид ему создаю...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
18 декабря 2024 г.
3940
Окрім 4 млрд гривень, які на програму єВідновлення заклали у держбюджеті на 2025 рік, додатково виді...
17 декабря 2024 г.
4206
В першому півріччі 2024 року рівень освоєння таких коштів становив лише 16,8%. Загалом під час аудит...
13 декабря 2024 г.
2365
Інфляційний сплеск все більше набуває фундаментальних ознак...
01 января 2000 г.
21
Економічна ефективність сучасних систем водовідведення: інвестиції, які забезпечують надійність інфр...
01 января 2000 г.
24
Дізнайтесь, чому важливо узаконити самобуд і якими є етапи легалізації будови...
19 декабря 2024 г.
7449
Дизайн та концепція проєкту натхненні роботами світових лендарт-митців, зокрема, “Золотою спір...
20 декабря 2024 г.
1320
20 грудня обговоримо важливі питання цифровізації та вдосконалення будівельної галузі...
18 декабря 2024 г.
2356
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзначені ...
10 декабря 2024 г.
1566
12 грудня 2024 року в Києві відбудеться визначна подія для професіоналів будівельної, девелоперської...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
18 декабря 2024 г.
2653
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
466
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!