Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.876 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.511 |
USD | 41.700 | 42.185 | 41.876 |
EUR | 43.330 | 44.030 | 43.511 |
На ринку вторинного житла настав дефіцит бюджетних квартир. Такого не спостерігалося в останні кілька років. Позначився відкладений попит і курсові коливання на українському валютному ринку. Чи надовго ця тенденція і чи зростатимуть ціна на ціни на вторинному ринку і надалі
На вторинному ринку житлової нерухомості близько 95% продажів проводяться у валюті. Зміцнення гривні, яке спостерігається протягом останніх чотирьох місяців, призвело до того, що продавці восени стали коригувати ціни відповідно до курсу.
Оскільки ціни вказують у доларах, то відбулося незначне їх зростання. Але це не відлякало покупців «вторинки», на відміну від первинного ринку.
«Коли курс впав, рішення про купівлю стали приймати швидко. Вперше за багато років спостерігаємо дефіцит на ринку вторинного житла. Зараз квартири продаються в термін до місяця. Зазвичай на це йшло від трьох місяців до півроку», – говорить Лариса Ставинога, голова комітету з сертифікації та навчання в Союзі фахівців з нерухомого майна України.
На одного покупця припадає 5-10 об'єктів, які відповідають його потребам. При цьому, близько 80% угод відбувається в бюджетному сегменті: купуються-продаються квартири вартістю до $80 000. Однак, запевняє Лариса Ставинога, найдешевше житло розкупили ще навесні.
«Якщо раніше однокімнатна квартира в столиці в житловому стані коштувала $28-32 тис., то сьогодні її вартість збільшилася на 10-20% в залежності від району», – розповідає керівник відділу продажів агентства нерухомості «Валіон» Владислав Кобелєв.
Ставинога додає, що однокімнатна квартира в хрущовці подорожчала з $23-25 тис. до $33-35 тис.
За даними консалтингової компанії SV Development, середня ціна продажу в жовтні 2018 року склала $1058 за кв. м., а в жовтні цього року – $1018 за кв. м.
При зростанні долара покупець більше інвестує в новобудови, де розрахунок у гривні, каже голова асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Юрій Піта. А через літнє зміцнення національної валюти «первинка» своїх покупців недоотримала.
Сьогодні понад 60% угод припадає на первинний ринок нерухомості. До 2008 року ситуація була прямо протилежною: близько 70% квартир купували на «вторинці». Але за часів фінансової кризи банки відмовилися від іпотеки. Пізніше кредитування поновилося за ставками в кілька разів вищими від докризового періоду.
За кілька років забудовники адаптувалися до нових умов і ввели інструмент розстрочки, що і призвело до перетікання покупців на «первинку». Ріелтори сподіваються, що скандали з компанією «Укрбуд-девелопмент», яка супроводжує всі проекти житлових комплексів державної корпорації «Укрбуд», переламають цю тенденцію на користь «вторинки».
Нагадаємо, сьогодні корпорація зводить у столиці 26 житлових комплексів (з 177 ЖК, що будуються на даний момент в Києві). Більшість їхніх проектів, за словами керуючого партнера KopotLawyers Володимира Копотя, втягнуті в судові розгляди. На деяких майданчиках будівельні роботи не ведуться, або уповільнені темпи зведення. Крім того, «Укрбуд девелопмент» змінив власників, що викликало паніку серед покупців.
«Скандал з «Укрбудом», на мою суб'єктивну думку, принесе додатковий стрибок цін на вторинне житло», – вважає Владислав Кобелєв. Приватний ріелтор Сергій Руденко дотримується іншої думки. «На первинному ринку завжди є ризик, що об'єкти не добудують чи побудують не так. Скільки вже таких історій було. Згадайте «Еліту-центр» або аферу Войцеховського. І що? А нічого», – говорить він.
Нагадаємо: компанії, афілійовані з Анатолієм Войцеховским, звели близько 40 новобудов. Багато з них так і не здані в експлуатацію, практично всі побудовано з різними порушеннями. Загалом від діяльності його компаній постраждало 14 000 інвесторів. Однак первинний ринок нерухомості доволі спокійно пережив цей момент: сильного відтоку покупців тоді не спостерігалося.
«Так, вторинний ринок надійніший, але забудовники дають розстрочки, кредитують покупців – і це їхній головний аргумент. Покупці відвернуться від новобудов, тільки якщо подешевшає іпотека», – робить висновок ріелтор.
На даний момент середній розмір іпотечної ставки при купівлі житла на вторинному ринку становить 20,31% річних, свідчать дані «Простобанк консалтинг».
Нагадаємо, наприкінці серпня прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що наступного року іпотечні ставки можуть знизитися до 12-13% річних. Якщо ж вони залишаться на нинішньому рівні, а курс долара втримається в межах, закладених у держбюджеті на наступний рік – 28 грн за один долар, то кількість угод як і раніше буде більшою на первинному ринку. Таким чином, підвищення цін на «вторинці» носитиме сезонний характер.
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.