Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.289 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 44.968 |
USD | 41.070 | 41.490 | 41.289 |
EUR | 44.630 | 45.230 | 44.968 |
Нинішній рік у цілому став зоною турбулентності для «Укрбуду». 3 жовтня екс-нардеп Максим Микитась, якого пов'язують з держкорпорацією, отримав від НАБУ клопотання про взяття під варту. Детективи Антикорупційного бюро підозрюють його в причетності до «справи квартир Нацгвардії». У суботу стало відомо, що вищий антикорупційний суд Микитася під заставу 5,5 млн грн і зобов’язав його носити електронний браслет. Що наразі відбувається з корпорацією "Укрбуд", розбирався Mind.
«Укрбуд Девелопмент» – приватна компанія, що входить до складу державної корпорації «Укрбуд», яка об'єднує близько сотні приватних бізнес-структур. Держкорпорація – один з лідерів у будівництві житла в Україні, що також реалізує інфраструктурні проекти.
До 2012 року «Укрбуд» займався промисловим будівництвом. Основні підряди були в Чорнобилі – зокрема, компанія будувала ізоляційну споруду «Укриття» на Чорнобильській АЕС. Тоді ж вийшла на ринок житлового будівництва Києва, взявшись за добудову ЖК «Лісовий», який раніше зводив «Київміськбуд 6». А до кінця року в її портфелі вже налічувалося 13 проектів.
За короткий час «Укрбуд» став лідером ринку, за обсягами зведення будинків поступаючись лише «Київміськбуду». Всі житлові проекти корпорації реалізовувала «Укрбуд Девелопмент». За даними системи YouControl, бенефіціар компанії – офшор «Базерт Дівелопмент Елелпі». Власником цього офшору і «Укрбуд Девелопмент» є Максим Микитась – це випливає з його декларації за 2019 рік, яку він подавав, ще будучи нардепом.
Сьогодні, за даними прес-служби корпорації, на різній стадії будівництва перебуває 26 житлових комплексів. Але більшість проектів, за словами керуючого партнера KopotLawyers Володимира Копотя, втягнуті в судові розгляди.
«В основному проблеми стосуються відсутності цільового призначення земельної ділянки або сформованої ділянки», – пояснює він.
Частина проєктів «Укрбуд Девелопмент» опинялася в епіцентрах публічних скандалів. Найгучніший – «Сонячна Рів'єра». Також викликали нарікання проєкти ЖК «Верховина», ЖК Urban Park, ЖК «Чарівне місто».
Останній скандал пов'язаний з ЖК «Аристократ». Нагадаємо, цей проєкт «Укрбуд» зводив у центрі столиці на землі, що належить Нацгвардії. За право будувати на ділянці будкомпанія повинна була передати для гвардійців квартири в ЖК «Аристократ». Гвардійці житло отримали, причому навіть більшу кількість, ніж спочатку передбачалося, але в іншому ЖК, що розташований на околиці столиці, – «Оберіг».
У НАБУ цей обмін сприйняли як нерівноцінний. У травні 2019-го за підозрою в розтраті на суму 81 млн грн НАБУ затримала колишнього командувача Нацгвардією Юрія Аллерова, ріелтора й оцінювача Алісу Гринчук і Олега Майбороду. Через два дні Майбороду відпустили, корпорація подала на слідчих НАБУ в суд і виграла його.
А 3 жовтня за цією ж справою детективи НАБУ вручили Максиму Мікітасю клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою з альтернативою внесення 300 млн грн застави.
Інфраструктурні проєкти корпорації також ставали проблемними. Наприклад, зараз у активній фазі знаходяться розгляди щодо Шулявського шляхопроводу. Зокрема, правоохоронці підозрювали компанії, афілійовані з «Укрбудом», у махінаціях під час проведення тендерів. Спочатку планувалося, що реконструйований міст здадуть в експлуатацію до 30 листопада нинішнього року. Але це стане можливим, як заявив у одному з інтерв'ю Максим Микитась, лише якщо міська влада відновить фінансування.
Нагадаємо, на «новий» Шулявський міст спочатку КМДА виділила 600 млн грн. Але цих грошей не вистачило – знадобилися додаткові 260 млн грн, але столичні депутати заблокували голосування з цього питання.
Минулого місяця Олег Майборода, а пізніше і Максим Микитась оголосили про продаж компанії. Можливість покупки навіть розглядав український політик і бізнесмен Віталій Хомутинник, але в підсумку відмовився від придбання активу. На сторінці Майбороди у фейсбук йдеться, що новими власниками стали «група інвесторів, люди непублічні». Пізніше він заявив, що угоди не було. За даними реєстрів юросіб, жодна компанія, що входить у корпорацію, не змінювала власників з 2018 року. А останні зміни стосовно «Укрбуд Девелопмент» зафіксовані ще у 2016 році.
Після новин про продаж компанії серед покупців квартир у проєктах «Укрбуду» почалася паніка. На форумах активно обговорюють перспективи добудови будинків.
У коментарях Mind Олег Майборода знову підтвердив продаж і запевнив, що всі проєкти будуть добудовані.
«Цього літа «Укрбуд» зіткнувся з труднощами, зокрема фінансовими, пов'язаними з низькою купівельною активністю. Через сезонний спад, через політичні події, через курс долара. Але прихід нових власників – це не наслідок цих проблем. Це частина шляху їх розв'язання, яка дозволяє збільшити оборотні кошти, що скеровуються на будівельний процес», – сказав він.
За словами Майбороди, компанія, швидше за все, відкладе запуск нових проєктів:
«Повернення активності на всі наші майданчики в Києві та завершення всіх розпочатих проєктів – пріоритет номер один для нових інвесторів [...] Зараз у фокусі в першу чергу виконання вже взятих зобов'язань. У нас по Києву цілих 26 проєктів у роботі, і ми до кінця року націлені на введення в експлуатацію п'яти з них. Ще шість нових об'єктів заплановано до введення в першому півріччі 2020-го», – сказав він.
Літо для ринку нерухомості було складним.
«По-перше, непрямий вплив справили вибори. Вони спровокували відкладений попит, який у подальшому розтягнувся і на період відпусток. По-друге, курс долара. Як показує практика, люди зберігають заощадження саме у валюті. І чим більше вона стабільна, тим пасивніше її дістають з-під матраців. [...] Тому покупець не поспішав», – розповідає президент ХК «Київміськбуд» Ігор Кушнір.
За останні декілька днів гривня стрімко ослабла, що призвело до пожвавлення у відділах продажів. У проєкті бюджету на 2020 рік курс заклали на рівні 28 грн за долар. За словами Ігоря Кушніра, якщо так і буде, то наступне півріччя дозволить виправити диспропорції в платіжному балансі і позитивно відіб'ється на продажах нерухомості.
Однак уповільнення розвитку «Укрбуду» ринок помітить не раніше, ніж через півроку-рік – наявна пропозиція перевищує попит. Сьогодні в Києві зводиться 177 ЖК.
«Забудовники, що працюють у сегменті економ- і комфорт класу, припинять демпінгувати. Зростання цін складе 5–6% за рік», – резюмує директор з маркетингу та продажу ЖК бізнес-класу RiverStone Ангеліна Деревльова.
Слідкуйте як вирішуються питання із недобудовами "Укрбуду" в спецтемі Build Portal
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.