РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.043 EUR: 44.686
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.043
EUR 40.000 41.000 44.686
USD 40.740 41.140 41.043
EUR 44.230 44.831 44.686
Новость

В Україні можуть вести заборону на пластикові пакети - зі штрафом за порушення до 8500 грн

З 2022 року в Україні заборонять деякі види пакетів. Про це йдеться в законопроекті №2051-1. Депутати пропонують заборонити пакети товщиною до 50 мкм і оксорозкладні пластикові пакети на території України. Але дозволяється використання біорозкладаних пакетів. У чому різниця?

1930
01 октября 2019 г.



Україна в лідерах світу за обсягами сміття на одну людину


Українцям доведеться шукати альтернативу поліетиленовим пакетам. Їх хочуть заборонити, а за поширення ввести штрафи від 1700 грн до 8500 грн. Про це йдеться в законопроекті, який зареєстрували в Раді депутати від "Слуги народу", повідомляє «Є!»

«За своєю природою поліетилен не є шкідливим для людського організму, проте при різних процесах в ході обробки в його структурі утворюються кислотовмісні низькомолекулярні сполуки, окису і солі металів (хрому, титану, алюмінію), які можуть накопичуватися в біологічних тканинах, і викликати різного роду захворювання», - розповідає Артур Запорожець, старший науковий співробітник Інституту технічної теплофізики НАН України.

Конкретних досліджень за змістом поліетилену в грунтах України немає, зауважує вчений. Але 1300 кв. км території країни займають сміттєзвалища, на яких зберігається 35 млрд тонн твердих побутових відходів. За оцінками Нацекоради, сміттєві полігони на 30-40% заповнені полімерними відходами.

«Багато дій в нашому житті ми робимо, не замислюючись. Наприклад, в магазині ми купуємо продукти і пакуємо їх у пакети, а вдома перекладаємо в холодильник. А пакет? Він відправляється у відро для сміття. На цьому його користь для нас закінчується. У середньому "життя" пакета в руках людини становить три години. І більше 150 років він буде розкладатися на звалищі, виділяючи шкідливі речовини», - говорить Олександр Чистяков, голова Національної екологічної ради України.

Більш того, Україна в лідерах світу за обсягами сміття на одну людину. Американське агентство 24/7 Wall Street вирахувало, що в рік наша країна виробляє 474 млн тонн сміття.

«У структурі цього масиву, за даними екологічного проекту "Менше сміття - краще життя", використані пластикові упаковки складають 10%, відходи поліетилену - 14,5% і застосовуються ПЕТ-пляшки - 20%. Тобто майже до половини сміття в країні - це використані вироби з пластику», - зауважує Олег Титамир, президент "Української організації захисту споживачів послуг».

8500 грн - в Україні готують штрафи

З 2022 року в Україні заборонять деякі види пакетів. Про це йдеться в законопроекті №2051-1.

Депутати пропонують заборонити пакети товщиною до 50 мкм і оксорозкладні пластикові пакети на території України. Але дозволяється використання біорозкладаних пакетів. У чому різниця?

Оксорозкладні пакети складаються на 99% зі звичайного поліетилену. Ще 1% в складі - це оксорозкладна домішка на основі металів, які прискорюють розпад пакета під впливом кисню і сонячного світла. Пакет через час розпадається на дрібні фрагменти - мікропластик. Ці частинки нікуди не діваються і назавжди залишаються в грунті і воді. Разом з водою і їжею вони можуть потрапляти в організм людей. Часто на таких пакетах є відмітка TDPA або D2W. В ЄС такі пакети заборонені. В Україні ж навпаки їх продають, як екологічну альтернативу. Біорозкладані пакети, навпаки, виготовляються з матеріалу органічного походження - крохмалів або целюлози.

Згідно з проектом, заборона не поширюється на надлегкі пакети (товщиною до 15 мкм) шириною до 225 мм (без бічних складок), глибиною до 345 мм (з бічними складками) і довжиною до 450 (з ручками), що використовуються як первинна упаковка свіжої риби, м'яса і продуктів з них, сипучих продуктів та льоду.

Пакети, які не відповідають вимогам і залишаться в побуті до 1 січня 2022 року, повинні бути утилізовані за рахунок об'єкта господарювання, який їх придбав.

А штраф за поширення пакетів складе 1700-3400 грн, за повторне порушення - 3400-8500 грн.

Ще один непрацюючий закон?

«З огляду на те, що "майки" (надлегкі пакети), не підлягають забороні, навряд чи це якісно вплине на стан забруднення грунту. Ці пакети масово використовуються продуктовими маркетами, які є одними з найбільших користувачів цього виду продукції. Але інші користувачі поліетиленових пакетів зможуть легко знайти альтернативу, наприклад, це може бути продукція з щільного паперу, картону, спанбонду і різних біологічних матеріалів», - говорить Артур Запорожець.

Однак в такому вигляді законопроект може поповнити масив "мертвих" законів, які не працюють, вважає Олег Титамир. Варто згадати закон "Про відходи", за яким українці з 2018 року повинні сортувати сміття. У проекті не прописані дієві алгоритми і мотиватори.

Так, контроль за дотриманням майбутнього закону покладається на Держспоживслужбу. Цей орган займається захистом прав споживачів практично всіх категорій - і в житлово-комунальній площині, і у фінансовій, і в сфері інтернет-торгівлі, туристичних послуг і т. д. Вони навіть фізично не встигають адекватно реагувати на величезну кількість порушень законодавства і на численні скарги споживачів, зауважує Титамир. Більш логічно було б наділити цими повноваженнями Державну екологічну службу.

Штрафи теж не переконливі. Ймовірно, штраф від 1700 до 8500 гривень вдарить по дрібним підприємцям на ринках. Але для гігантських торгових мереж з річними оборотами в десятки мільярдів гривень це дрібниця.

«Щоб закон працював, потрібні не тільки адекватні штрафи, а й мотивація відмовлятися від пластикових пакетів. Наприклад, кредити від державних банків за зниженою ставкою, або зменшення на пару відсотків податку на прибуток підприємств тощо. До того ж, держава повинна залучати приватний бізнес, стимулюючи переробку пластику. Для цього повинна бути розроблена держпрограма грантів і дотацій для підприємств, які переробляють пластикові відходи. Спеціальний фонд для цієї програми повинні наповнювати екологічним "акцизом" виробники та імпортери побутового пластику - до речі, такий алгоритм працює в Європейському союзі», - говорить Олег Титамир.

Що буде замість поліетиленових пакетів

Сумки з тканини, паперові пакети або пакети з крохмалю. Супермаркети самі запропонують заміну, якщо поліетилен заборонять. Питання альтернативи пластиковим пакетам стоїть гостро в усьому світі.

«The Washington Post порівняв енергетичні витрати і шкоду для навколишнього середовища від виробництва пластикових і паперових пакетів. Виявилося, що на виробництво одного пластикового пакета потрібно витратити 590 кДж енергії, тоді як виробництво паперового вимагає 2500 кДж. Тобто, виробництво паперових пакетів енерговитратності в п'ять раз більше. З огляду на глобальне потепління, спровоковане значним підвищенням вуглекислого газу в атмосфері, дерево починає грати стратегічне значення як ресурс.

Одна з альтернатив для виробництва пакетів - біорозкладні матеріали, наприклад, кукурудзяний крохмаль. Вартість стандартного пакета з крохмалю вище тільки в півтора рази, але в масовому виробництві може зрівнятися з нинішньою ціною на поліетиленові пакети, або бути навіть нижче", - зазначає Артур Запорожець.

Однієї заборони пакетів мало. Тонни пластикових відходів нікуди не подінуться. Тому сортування сміття залишається актуальним. В Україні малорозвинений рециклинг поліетиленових відходів - перетворення поліетиленової плівки у вторинну гранулу, яку можна використовувати для виробництва широкого спектру товарів, в тому числі і пакетів для сміття.

Наприклад, на підприємстві по рециклінгу Polygreen в місяць переробляється близько 800 тонн поліетилену, з них максимум 30% - український пластик. Гранули з подрібненого поліетилену на підприємстві використовують для виробництва пакетів, ізоляції проводки, шин, металопластикових вікон і багатьох інших продуктів. Це дозволяє скоротити витрати виробництва за рахунок повторного використання відходів. А головне - скоротити кількість поліетиленових відходів на полігонах України.

«У це складно повірити, але нам дійсно не вистачає сміття для переробки, тому доводиться його імпортувати. А все тому, що в Україні поки що не налагоджений процес сортування та роздільного збору сміття", - розповідає Роман Гладишев, керівник виробництва товарів для будинку корпорації "Біосфера".


Читайте також про те, що британські архітектори закликали своїх колег з усього світу відмовитись від використання бетону. А також про те, що канадський фотограф знімає те, як людина змінює ландшафт планети

Источник:
ednist
01 октября 2019 г.
2835
Магазин Apple Fifth Avenue в Нью-Йорке вновь открылся для публики после реконструкции, проведенной к...
30 сентября 2019 г.
4363
В Киеве начала работу сеть капсульных отелей Monotel. В отеле есть женские и мужские капсулы, а такж...
30 сентября 2019 г.
2791
В Киеве после реставрации открылся памятник архитектуры 12 века - Церковь Спаса на Берестове. &...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
12 июля 2024 г.
3093
З появою ЄДЕССБ усі процеси відбуваються в онлайн-форматі, кожен крок  фіксується, а будь-які с...
11 июля 2024 г.
3619
Дефіцит робочої сили, який оцінюють у 20-50%, впливає на всі процеси будівництва. Як він загрожує ри...
10 июля 2024 г.
3994
З житлового фонду соціального призначення можна буде орендувати житло у кількох форматах...
Сегодня
4663
Новий міст спроєктований не як інфраструктурний об’єкт, а як новий громадський простір...
11 июля 2024 г.
9707
Новий простір діє одночасно як міський парк і меморіал...
11 июля 2024 г.
1121
Вітчизняний виробник будматеріалів SWEETONDALE вивів на ринок екструдований пінополістирол XPS ...
12 июля 2024 г.
1289
23 липня 2024 року відбудеться ексклюзивна панель КБУ на тему «АНАЛІТИКА УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ НЕ...
11 июля 2024 г.
1080
31 липня у КВЦ «Парковий» в Києві пройде Конгрес - INVEST IN UKRAINE, в рамках якого від...
28 июня 2024 г.
1623
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
158
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3476
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!