РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.709 EUR: 47.313
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.709
EUR 40.000 41.000 47.313
USD 41.400 41.839 41.709
EUR 46.950 47.751 47.313
Новость

У влади є план щодо вирішення проблеми довгобудів: чого очікувати бізнесу

За одними даними, у нас по країні близько 200 недобудов, за іншими – тільки у Києві понад 100
4681
28 марта 2024 г.

Як вирішити
проблему довгобудів? 

Олена Шуляк , Голова Комітету ВР України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування
Логічним буде повернутися до розробленого ще у 2021 році плану дій, який завадила реалізувати у 2022 повномасштабна війна. Тоді уряд затвердив Порядок формування переліку об’єктів житлового будівництва, що не прийняті в експлуатацію. Обласні держадміністрації повинні будуть протягом 10 днів розмістити на своїх офіційних вебсайтах оголошення про формування такого переліку. І не пізніше, ніж за п’ять місяців він має бути сформований та переданий до Мінвідновлення. За кожним з об’єктів потрібно буде скласти інвентаризаційну справу і потім щодо кожного створювати чіткий та зрозумілий план добудови або інших заходів.

У 2021 році ми планували, що до переліку таких об‘єктів будемо вносити всі недобудовані житлові будинки від п’яти та більше поверхів, недобуди, які мали прийняти в експлуатацію щонайменше два роки тому й об‘єкти, на яких понад два останніх роки будівництво не ведеться. Місцеві держадміністрації мають ретельно вивчити актуальну ситуацію та придумати, що робити з такими об'єктами. Але одразу скажу, що універсального рецепта немає – мають бути напрацьовані кілька різних варіантів розв'язання проблем довгобудів відповідно до кейсу. 

Дуже вдалий приклад нещодавно був на Кіровоградщині – в Долинській громаді. Ще за часів радянського союзу там з’явився цілий недобудований мікрорайон для працівників промислового підприємства. Так вони й стояли десятиліттями, перебуваючи у державній власності, – не було грошей їх доводити до ладу. Тому місцева влада вирішила відновити декілька з цих будинків коштом місцевого бюджету – взяли їх на баланс комунальної власності, добудували й дали ключі від квартир нашим військовослужбовцям. 

Тобто для розв'язання питання недобудов потрібно активніше залучати ОМС – вони краще розуміють, як розвивати власну територію. А залучення до ухвалення рішень громадянського суспільства робить цей процес значно ефективнішим. У контексті будівельної ініціативи Долинської громади Верховна Рада нещодавно ухвалила законопроєкт №10202, який дає виконавчим органам ОМСів повноцінне право на замовлення ремонту чи комплексного відновлення об’єктів соціальної та виробничої інфраструктури, а також житлових будинків. Тож це – один з варіантів розв'язання проблеми.

Водночас найефективніший спосіб вирішити цю проблему – не допускати появи довгобудів. Певні кроки в цьому напрямі вже реалізували, коли прийняли закон 2518-ІХ "Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому". Він зобов‘язує девелопера реєструвати спеціальне майнове право на об‘єкти, які будуть споруджені у майбутньому (МОН), у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Без цього забудовник не має права продавати майбутні квартири. Наразі в ньому зареєстровано близько 100 МОН. 

Спеціальне майнове право – різновид майнового права, яке дає інвесторам змогу володіти та розпоряджатися об'єктом незавершеного будівництва. До сьогодні забудовники в Україні не реєстрували такого права в держреєстрах, що призводило до корупційних схем, ошукування людей, які вкладають свої кошти в будівництво, а також до повторного продажу одного й того самого житла.

Втім, тут важливо наголосити, що недоброчесний забудовник у більшості випадків грає у парі з недобросовісним чиновником і місцевою владою. Отже, що меншу участь останні братимуть у процесах отримання дозвільної документації, то більше шансів на те, що масштаби недоброчесності перших будуть зменшуватись. Вже три роки працює Єдина державна електронна система у сфері будівництва (ЄДЕССБ), антикорупційний ефект якої наразі становить 1,5 млрд гривень на рік.

Нам потрібні чіткі, прозорі правила гри на первинному ринку з максимальною цифровізацією усіх процесів у містобудівній сфері. Цифровий слід у системі, форматно-логічний контроль перевірки поданої документації до ЄДЕССБ, максимальна прозорість процесів за принципом, коли в е-системі без жодних перешкод можна переглянути дані щодо об’єкта, замовника, виконавців, дозвільної документації, містобудівної документації тощо – системні кроки, здатні завадити появі нових довгобудів.


Цікаво про будівництво:
 Коли торкнешся дна ногами, тільки від тебе залежить втопитися, чи відштовхнутися від нього на поверхню


Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal



Источник:
liga
14 марта 2024 г.
4622
Після завершення війни в Україні бракуватиме людей для відновлення країни. Що для розв&rsq...
04 марта 2024 г.
3504
Нині ведеться робота по створенню електронного містобудівного кадастру державного рівня. Найближчим ...
01 марта 2024 г.
5088
Облік об’єктів культурної спадщини ведуть всі розвинені країни. Зазвичай, власник реєстрі...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
02 мая 2025 г.
2710
Згідно з текстом документа, Україна має право сама визначати ділянки, які надаватиме для пошуку та в...
08 апреля 2025 г.
3942
Наразі землі, які були незаконно відчужені, повертаються до держави та територіальних громад че...
19 марта 2025 г.
6369
Тимур Ткаченко оголосив про початок роботи нових правил роботи громадського транспорту під час триво...
01 января 2000 г.
32
Покупці українських автокранів KMZ тепер отримають від держави компенсацію 15%...
02 мая 2025 г.
462
Каковы преимущества модульных городков и какие виды сооружений можно в них запланировать...
02 мая 2025 г.
683
Якими є переваги модульних містечок і які види споруд можна в них запланувати...
11 апреля 2025 г.
1995
Під час заходу будівельна спільнота та представники влади разом з міжнародними партнерами об'єднають...
04 апреля 2025 г.
1519
16 квітня відбудеться RECOVERY CONSTRUCTION FORUM UKRAINE 2.0 - подія, яка стане майданчик...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Igor Vykhrystiuk is a successful Ukrainian businessman, entrepreneur and expert in construction, env...
04 апреля 2022 г.
600
Ігор Вихристюк – успішний український бізнесмен, підприємець і фахівець у сфері будівництва, е...
04 апреля 2022 г.
778
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!