РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.250 EUR: 48.382
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.250
EUR 40.000 41.000 48.382
USD 41.000 41.490 41.250
EUR 48.160 48.771 48.382
Новость

Заповненість офісів знизилась вдвічі

З початку карантину, з огляду на те, що було незрозуміло, як довго триватиме карантин, багато хто почав скорочувати свої офісні площі або взагалі відмовлятися від них, це призвело до зростання вакантності – вона загалом зросла вдвічі, до 20%
1305
15 января 2021 г.


Ріст вакантності в
столичних БЦ


Офісна нерухомість Києва – це приблизно 2 млн кв. м, акумульованих у більш ніж 200 бізнес- і офісних центрах різних класів. І хоча навесні, на самому початку карантину, столичні БЦ офіційно не припиняли роботу, більшість співробітників компаній, що розміщують у них свої офіси, працювали віддалено.

З огляду на те, що було незрозуміло, як довго триватиме карантин і наскільки швидко й ефективно компанії зможуть адаптуватися до нових умов, багато хто почав скорочувати свої офісні площі або взагалі відмовлятися від них.

Але проблема полягає в тому, що в більшості випадків одразу розірвати контракт дуже складно і вкрай невигідно. Тому багато хто намагався домовитися хоча б про знижки на поточні обсяги площ або ротацію всередині бізнес-центру.

Зацікавленими в цьому були обидві сторони: орендодавці не хотіли залишитися в порожній будівлі з поганою славою, орендарі – хоч якось оптимізувати кошти в умовах падіння економіки.

Усе це спровокувало зростання вакантності – з початку карантину вона загалом зросла вдвічі, до 20%. Ще більше просіли бізнес-центри В і С класу, бізнес-центри старого зразка і, звісно, усі ті, хто відмовився йти назустріч своїм орендарям.

Безумовно, є й такі, які під час карантину не втратили жодного орендаря або оперативно встигли їх ротувати – у них вакантність практично на нульовому рівні.

Найчастіше свої площі скорочували ІТ-компанії, адже вони виявилися найбільш підготовленими до тривалого віддаленого формату роботи.

А ось деякі компанії продуктового, агро- та виробничого секторів тільки покращували свої офіси – як збільшуючи площі, так і просто переїжджаючи на аналогічний метраж, але в кращі умови за таку саму вартість квадратного метра.

Водночас заявлені ставки оренди практично не змінилися. Сьогодні тренд за індивідуальним підходом. Залежно від умов і домовленостей ставка може змінюватися аж до 15 — 30% від заявленої вартості об'єкта.


Повне переформатування

Уже зараз з'явилися нові формати – гнучкі робочі місця, коли на одному місці сидять декілька людей, а простором користуються кілька проєктних команд, а дехто взагалі переформатовує open space на кабінетну систему.

Найбільшою популярністю користуються офіси, у які можна в'їхати, не вкладаючи додаткові кошти в адаптацію – тобто повністю готові для роботи, часто навіть із меблями. Під такі вимоги підходять коворкінги та офісні приміщення в бізнес-центрах.

Глобально коронакриза переформатувала ринок офісної нерухомості з ринку орендодавця на ринок орендаря. Якщо раніше спостерігався брак якісних офісних площ і бізнес-центри диктували свої умови, то сьогодні орендар вільно обирає, з яким БЦ і за яким контрактом йому працювати.

Тому зараз БЦ борються за кожного орендаря, пропонуючи різні умови та послуги, які могли б його залучити.


Ясний погляд у світле майбутнє

Карантин рано чи пізно закінчиться, люди повернуться до офісів і почнуть працювати з новою силою. І саме коронакриза зробить ринок цивілізованішим і якіснішим незалежно від місця розташування.

Уже зараз немає великої різниці для компаній, у якій локації розміщувати свій офіс – біля станції метро «Палац Україна», «Кловська», «Політехнічний інститут» чи «Позняки». Якщо це красива будівля з якісними площами, розвиненою інфраструктурою та правильними сервісами, то вона матиме попит де завгодно.

У 2021-2022 рр. у Києві мають відкритися приблизно 30 бізнес-центрів загальною площею понад 600 тис. кв. м, що ще більше переформатує ринок офісної нерухомості. Відповідно ринок стане ще більш конкурентним і складним для орендодавця.

Водночас це стимулюватиме до якісного зростання майбутні проєкти і стане точкою для розвитку наявних БЦ. 2021 року багато бізнес-центрів підуть на реконцепцію, реконструкцію або хоча б мінімальну адаптацію, щоб бути якщо не на рівні з новими, то хоча б мінімально підтягувати себе, щоб претендувати на нормальні ставки й утримувати наявних орендарів.



Интересно узнать: ранее мы писали о 5 устройствах, с которыми уборка - в удовольствие
Источник:
thepage
Рубрика:
Читайте все статьи рубрики
Арендая плата за офисы во время карантина
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
13 января 2021 г.
1052
Укроборонпром підписав меморандум із Prozorro.Продажі щодо оренди нерухомості підприємств...
13 января 2021 г.
870
Депутат обратил внимание на соответствующую норму в законодательстве...
22 декабря 2020 г.
5984
Для полного восстановления этого сектора понадобится не менее одного года...
13 августа 2025 г.
3402
Інвестиційні проекти, які можна буде компенсувати через власні податки підприємства, мають бути реал...
11 августа 2025 г.
187527
Build Portal зібрав думки будівельної еліти, профільних експертів та представників влади щодо н...
31 июля 2025 г.
3438
Документ передбачає залучення приватних інвестицій для швидкого відновлення інфраструктури...
21 августа 2025 г.
3464
Міст матиме довжину 112 метрів та ширину 14 метрів. Він складатиметься з двох рівнів: верхній сполуч...
20 августа 2025 г.
7534
Проєкт став черговим прикладом динамічного розвитку архітектурного середовища Тирани, де останніми р...
19 августа 2025 г.
10628
Компанія створила три окремі зони – аквапарк з інтерактивними водними елементами, лісопарк з в...
05 сентября 2025 г.
1738
Під час BUSINESS DAY КБУ будівельна спільнота та представники влади разом з міжнародними партнерами ...
04 сентября 2025 г.
2139
September Fest — головний міський урбан фестиваль цієї осені, де поєднуються архітектура, куль...
05 августа 2025 г.
1394
6 серпня відбудеться розширене спільне засідання Ради Будівельної палати України, Профспілки працівн...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Анна Гонтаренко, Виконавча директорка Українського Центру Сталевого Будівництва у Головному щор...
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!

Ивент
АНОНС: BUSINESS DAY КБУ та розширене засідання Ради директорів КБУ відбудуться 08 жовтня 2025 року!
Під час BUSINESS DAY КБУ будівельна спільнота та представники влади разом з міжнародними партнерами об'єднаються для обговорення поточних викликів галузі та ефективної координації зусиль щодо майбутньої відбудови України
Киев
8
октября
необходима регистрация