Українці стають енергонезалежними від держави завдяки сонячним батареям

Все більше українців схиляється до думки, що інвестиції у вигляді придбання  сонячних батарей є економічно вигідними
1712 07.04.2017 в 08:33
Кількість власників домашніх електростанцій швидко зростає. Бізнес на виробництві "зеленої" електроенергії стає привабливим для українців середнього достатку.
Тиждень тому сталася подія, що була мало помітна для загалу: НКРЕКП затвердила нова ціну на кіловат-годину електроенергії, що виробляється даховими електростанціями, пише Економічна правда.

Цю новину з радістю сприйняли власники сотень домашніх сонячних електростанцій, розташованих на дахах звичайних українців.
Причина проста: вони заробляють на "зеленому" тарифі, продаючи в розподільчі мережі електроенергію, виробництво якої не забруднює довкілля.
З юридичної точки зору "зелений" тариф для домогосподарств залишився таким самим, оскільки на рівні законодавства він закріплений у євроцентах. Саме з цієї причини НКРЕКП щоквартально переглядає гривнений еквівалент тарифу.

Кількість тих, хто уважно стежить за тарифом — власників домашніх електростанцій, швидко зростає. Бізнес на виробництві "зеленої" електроенергії стає привабливим для багатьох українців середнього достатку.

Цифри говорять самі за себе: якщо у 2015 році кількість домашніх сонячних електростанцій не перевищувала 300, то у 2016 році їх стало понад 1 тис.

Рушії зростання

Таке швидке зростання має свої причини. Напевне, найпершою серед них є "зелений тариф" для домогосподарств. На сьогодні законодавство зобов’язує обленерго купувати 1 кВт*год електроенергії від домашніх сонячних електростанцій за ціною 0,18 євроцентів (521,09 копійок).

Доповнює цей фактор ще й інший - більша доступність ціни самого обладнання, необхідного для побудови сонячної електростанції. "Динаміка цін на обладнання, передовсім на сонячні батареї на сьогодні - дуже сприятлива" - говорить Юрій Фаворський, головний інженер Інституту Відновлюваних Джерел Енергії НАНУ - "На сьогодні ціна встановленої кіловат-години в Україні - близько 1000 євро. Це означає, що станцію на 10 кВт можна встановити за 10 000 євро. А це, в свою чергу, значить, що при сучасному рівні зеленого тарифу для домогосподарств така електростанція встановлена в 2017 році окупиться за 5-6 років".

Звісно строк окупності сонячної електростанції залежить від власного споживання. Адже власнику дахової сонячної електростанції оплачують не кожен вироблений кіловат, а лише різницю між виробленим та спожитим. "Якщо просто, то власник сонячної електростанції встановлює так званий двоспрямований лічильник. Він рахує і електроенергію, яке домогосподарство віддає в мережу і ту яку споживає, наприклад ввечері чи вночі. І саме за різницю обленерго платять споживачам "зелений тариф. Саме тому найвигідніше встановлювати сонячну електростанцію на будинок із щонайменшим споживанням" - говорить Юлія Усенко, голова Всеукраїнської агенції інвестицій та сталого розвитку.

Швидкість окупності домашньої СЕС залежить також і від її потужності. Її максимальне значення для домогосподарств - 30 кВт. Більша потужність означає більший масштаб і більше виробництво електроенергії за "зеленим тарифом". Тому період окупності сонячної електростанції потужністю в 20 або 25 кВт буде суттєво коротший ніж у станції потужністю 10 кВт.

Додатковим фактором зростання кількості домашніх сонячних електростанцій стало і те, що на перших проектах встановлення сонячних електростанцій було добре відпрацьоване - і тепер такі проекти не викликають здивування ні у обленерго ні тим більше у інсталяторів, кількість яких швидко зростає разом із ринком. Його спровокувало і появу нових стартапів - так наприклад сервіс "Джоуль" (http: //joule. pro) пропонує українцям знайти компанії або спецалістів із встановлення сонячних електростанцій і підключення за зеленим тарифом безпосередньо в своєму населеному пункті. Із зростанням ринку малих сонячних електростанцій екосистема стартапів та компаній, що обслуговують цей ринок лише зростатиме.

На порозі буму "малого сонця"

Перелічені вище обставини із великою ймовірністю призведуть до того, що в 2017 та 2017 році відбудеться бум малої сонячної енергетики в Україні. Цьому сприяє і те, що ставки "Зеленого тарифу" для домогосподарств знижуються із "кроком" у 2 роки. Всі станції встановлені та підключені до 31 грудня 2019 року отримуватимуть "зелений тариф" у розмірі 521,09 коп/кВт·год (без ПДВ). Однак, ті хто встановлять свої станції після цієї дати і до 31 грудня 2024 року отримуватимуть відчутно нижчу ціну за "зелений" кіловат - 468,36 коп/кВт·год (без ПДВ). Інакшими словам ті, встановлювати зараз електростанцію українцям вигідніше ніж в 2020 році - адже тариф гарантовано до 20130 року.

Проте крім вигідності "зеленого тарифу" на швидке зростання кількості сонячних електростанцій впливають також інші фактори. Серед них - наявність фінансових ресурсів у населення. Для більшості українців інвестиція в 10 000 євро є дуже значною, якщо не сказати - непосильною. Однак нещодавно "Укргазбанк" оголосив власну програму кредитування приватних осіб для встановлення сонячних електростанцій із привабливою кредитною ставкою розміром 0,01% річних. Такий кредитний ресурс може стати фактором швидкого зростання кількості проектів. Звісно, поки що українці, які не особливо довіряють банкам, із підозрою ставляться до таких низьких ставок. Однак, після перших вдалих проектів, цілком ймовірно, відбудеться "стрибок" у кількості проектів.

Джерело: Економічна: правда
 
Интересные новости:
05.04.2017
1400
Следом за тарифом на газ точно так же могут повысить цену и на электроэнергию...
03.04.2017
1325
Украинские организации тратят деньги на зарплаты работников, чтобы покрыть задолженности по коммунал...
31.03.2017
1361
В останні роки іпотека була майже недоступною для українців, у 2016-2017 роках банки почали надавати...
15.09.2020
792
В Департаменті містобудування та архітектури КМДА розповіли, в яких випадках отримувати будівел...
11.09.2020
658
Новий власник квартири не відповідає за борги попередніх власників за компослуги...
10.09.2020
2830
Які особливості купівлі квартири за договором переуступки слід враховувати - рекомендації експертів...
Новости и Акции компаний