Волинські господарі: чому енергоефективності треба вчитись у Луцька

1215 2016-11-14 08:02:00У Луцьку майже чверть будинків відмовилася від послуг ЖЕКів. Самоорганізація в місті сягнула такого рівня, що тут навіть відкрили центр, де голови успішних ОСББ навчають новачків економити енергоресурси та ефективно використовувати кредити на утеплення. Деякі ОСББ ризикнули взяти позики понад 3 млн грн, а загальний кредитний портфель луцьких будинків перевищив 20 млн грн.

У виграші і люди, і міський бюджет, який завдяки грамотному енергоменеджменту показує скорочення видатків на енергоносії на 12 % за рік, а це 5 млн грн і лише у бюджетних установах, пише «Економічна правда».

Як у Луцьку вдалося змінити свідомість людей, які самі стали локомотивом енергоефективності?

Критична підтримка

«Було непросто, і кажу вам правду: без підтримки держави, без програм компенсації за кредити ми б ніколи не досягли таких результатів», – зізнається Юлія Сабатюк, яку в Луцьку більше знають як керівника руху за створення ОСББ.

Хоча, насправді, це ім'я добре відоме не тільки лучанам. Його також знають спільнота експертів з енергоефективності та українські урядовці, що мають справу з житловою сферою та енергозбереженням.

Вона починала як голова одного з ОСББ, збираючи під своє крило все нові й нові структури самоорганізованих мешканців. Зараз Юлія Сабатюк керує цілою асоціацією із 40 ОСББ.

«За час своєї роботи я помітила, що найважче – переконати людей. І в цьому центрі ми будемо проводити тренінги для всіх, кому цікава комунальна тематика. Без різниці – це голова ОСББ чи власник квартири», – пояснює Сабатюк.

Перший енергоефективний: як Львову вдається економити десятки мільйонів щороку

«До нас у Луцьк на екскурсії їздять делегації з усієї України вчитися вести комунальне господарство. Ми даємо прості алгоритми: як створити ОСББ, як працювати з людьми, які енергозберігаючі заходи застосовувати. Це безкоштовно. До чиновників такої довіри нема, хай які б вони не були прогресивні і як би часто не повторювали, що кредити на утеплення – це добре», – додає вона.

Хоча чиновникам люди мало вірять, один з критичних компонентів, який дозволив Луцьку досягти перших значних результатів, – державна підтримка заходів з енергоефективності через програму «Теплі кредити».

Експерти кажуть, що зупинка програми може загрожувати подальшим успіхам у підвищенні енергоефективності по всій країні. Напередодні представники уряду повідомили, що у 2017 році на реалізацію програми закладається 400 млн грн.

Головне – наочність

Регіональний Центр енергоефективності та енергозбереження, який недавно відкрили у Луцьку, – теж результат співпраці між міською владою, активними самоорганізованими містянами та донорськими структурами. Міськрада надала приміщення, донори закупили техніку і забезпечили навчання для працівників, партнери з комерційних будівельних фірм зробили ремонт.

Крім організованих тренінгів тут можна отримати і просто консультацію щобудня з 9 до 17 год.

Головний принцип навчання у центрі – наочність. Людям показують конкретні будинки із зробленими роботами з теплоізоляції та платіжки до і після ремонту. Популярна практика – водити слухачів до мешканців модернізованих будинків, щоб вони розповіли, чи стало тепліше жити.

Міськрада сплатить відсотки

У Луцьку хваляться, що саме за прикладом їхнього міста пішла вся країна. Це стосується одразу двох програм.

«Перша – програма розвитку і сприяння ОСББ Луцька, яку перейняли багато міст. Ми це зробили ще 2011 року. Йдеться про співфінансування ремонтів у будинках. Місто виділяє гроші лише тим будинкам, які мають ОСББ. Це спонукає до їх створення.

Фонд энергоэффективности заменит украинцам «теплые» кредиты

Друга програма – відшкодування відсотків за кредитами. У Луцьку це працює так: 40 % кредиту покриває держбюджет, міський бюджет бере на себе виплату відсотків банку. На прикладі цих програм у 2015 році з'явилася державна», – пояснює голова ради голів ОСББ, член виконкому Луцької міськради Роман Бондарук.

У Сабатюк є презентації, які вона показує недовірливим лучанам. Тут розшифровані всі показники програми кредитування на прикладі ОСББ «Явір-2011». Саме цей будинок став першим в Україні, мешканці якого наважилися на кредит. «Я ненавиділа фізику, а тут довелося вчити гігакалорії», – сміється Юлія.

«Індивідуальний тепловий пункт (ІТП) монтується три дні. Після запуску обладнання ми вже через місяць побачили, що заплатили менше наполовину. Це був гуртожиток. Уявіть. А після утеплення будинку це ще 30 % від тієї половини. Як тільки люди починають платити менше, вони одразу стають прогресивними, бо бачать економію», – додає вона.

Дані щодо витрат мешканців різних будинків Луцька – переконливий аргумент на користь заходів з підвищення енергоефективності.

Якщо в середньому по місту за опалення квадратного метра люди платять майже 14 грн, то для утеплених будинків ця сума не перевищує 8,65 грн. Це з урахуванням виплати за кредитами на утеплення.

Так, ОСББ «Явір-2011» взяло дві позики. Перша пішла на встановлення ІТП, друга – на модернізацію будинку. З урахуванням того, що 40 % вартості матеріалів за кредитом покрила держава, а проценти взяла на себе міськрада, сплачувати доводиться зовсім небагато: 3 грн за кв м, що рівнозначно платі за утримання будинку.

Прості розрахунки демонструють значну економію – майже 287 тис. грн заощаджених коштів за опалювальний сезон 2015-2016 року. Саме таку суму додатково заплатив би будинок, якби не утеплювався.

Слід також звернути увагу і на те, що ціни на енергоносії підвищуються, отже, країна платить більше, а платіжки лучан не змінилися. Зате якість життя в модернізованому будинку суттєво зросла. Крім того, будівля погарнішала.

Джерело: epravda.com.ua 

Интересные новости:
10.11.2016
809
В госбюджете 2017 года нет средств на продолжение программы «теплых» кредитов...
07.11.2016
1052
По данным Института общественно-экономических исследований, примерно в 8 % многоквартирных домов в с...
07.11.2016
1780
Облгази намагаються усіма можливими способами заробити на впровадженні комерційного обліку газу &nda...
15.01.2018
2225
Випадків порушення технології утеплення будинків є багато. Не всі вони призводять до руйнування фаса...
28.12.2017
1047
Даже самые безобидные, на первый взгляд, домашние электроприборы, могут совершенно незаметно для нас...
22.12.2017
654
Тарифы кардинально не изменились, однако Кабмин сократил нормативы и фактически вернул ста...